MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Budujemy razem Wrocław

W październiku zadecydujemy o osiedlach

Wybory do Rad Osiedli pierwotnie planowane były na wiosnę, jednak ze względów
epidemicznych i w trosce o zdrowie mieszkańców tegoroczne wybory zostały
zaplanowane przez Radę Miejską na 17 października 2021 r.
Zapamiętajmy tę datę. Każdy ma jeszcze czas, żeby zastanowić się,
na kogo oddać swój głos. A o co w nich chodzi?

17 października zadecydujemy o losach naszych osiedli,
wybierając najlepszych kandydatów na radnych

PSFOTOGRAFIA/PIXABAY.COM

Wybory do Rad Osiedli są najważniejszym elementem demokracji lokalnej. Wybierani w nich radni i radne tworzą samorządy osiedlowe, które są głosem mieszkańców w rozmowach i działaniach z jednostkami miejskimi. Radni utrzymują więź z mieszkańcami, przyjmują ich postulaty i wnioski do rozpatrzenia i późniejszego wdrożenia. Mogą też prowadzić konsultacje społeczne, dzięki którym wszyscy mieszkańcy mają szanse, by wypowiedzieć swoje zdanie na temat przeprowadzanych inwestycji i działań. Organami osiedla są Rada Osiedla i Zarząd Osiedla.
Ich działania są jawne, co oznacza, że każdy mieszkaniec ma prawo uczestniczenia w sesjach Rady i posiedzeniach Zarządu. Kadencja dotychczasowych Rad Osiedli zakończyła się w kwietniu.
Wtedy też wygasły mandaty radnych, jednak część działań kontynuowana jest przez istniejące wciąż Zarządy Osiedli. Przez ten czas Zarządy, upoważnione wcześniej przez Radę Osiedla, m.in. reprezentują poszczególne osiedla względem organów i jednostek miejskich, uchwalają i zmieniają plany finansowe czy wyrażają swoją opinię o realizacji lokalnych inwestycji.
Kto może zostać radnym?
Kandydować na Radnego Osiedlowego może każdy obywatel RP oraz pozostałych krajów Unii Europejskiej, który najpóźniej w dniu głosowania osiągnie pełnoletność oraz stale zamieszkuje na terenie osiedla, którego radnym chce zostać, a także posiada tzw. prawo wybieralności, zwane również biernym prawem wyborczym.
Wrocław podzielony jest na 48 osiedli. Niektóre z nich są znacznie większe od pozostałych. Z tego względu 16 z nich zostało podzielonych na kilka okręgów wyborczych. Bardzo ważna informacja – kandydować i głosować można jedynie w okręgu, na terenie którego się mieszka. Trzeba być też wpisanym do rejestru wyborców tego konkretnego osiedla. Ale nie musimy się tym martwić. Obywatele Polski wpisani są do stałego rejestru wyborców automatycznie, gdy są zameldowani na pobyt stały w danym miejscu. Obywatele Unii Europejskiej powinni złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców, nawet jeśli są zameldowani na pobyt stały na terenie osiedla. Osoby niezameldowane na pobyt stały będą mogły wziąć udział w październikowych wyborach, pod warunkiem że dopiszą się do stałego rejestru wyborców. Jak to zrobić, można sprawdzić w części „Stały rejestr wyborców – jak się dopisać”.
Jak zgłosić swoją kandydaturę?
To proste. Najpóźniej do 17 września trzeba było złożyć wniosek w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej. Ta znajduje się pod adresem Sukiennice 9 w pokoju 211. Do zgłoszenia należało dołączyć listę z podpisami minimum 15 mieszkańców osiedla, którzy popierają naszą kandydaturę. Osoby popierające również muszą być ujęte w stałym rejestrze wyborców na osiedlu.
Kto może głosować?
Głosować mogą obywatele Polski oraz obywatele pozostałych krajów Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, stale zamieszkują na terenie osiedla oraz są ujęci w stałym rejestrze wyborców na terenie tego osiedla.

TERMINARZ WYBORCZY
– Do 11 października można złożyć
wniosek o wpis do stałego rejestru
wyborców.
– 17 października, w godz. 8.00–
20.00 – wybory do Rad Osiedli!

Stały rejestr wyborców – jak się dopisać?
Osoby, które nie są zameldowane na osiedlu, w miejscu zamieszkania, a chcą wziąć udział w wyborach (zarówno jako kandydaci na radnych, jak i głosujący), muszą dopisać się do stałego rejestru wyborców. Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich UM Wrocławia mieszczącym się przy ul. Zapolskiej 4.
W przypadku osób głosujących jest na to czas do 11 października 2021 r.
Kandydatów na radnych obowiązują wcześniejsze terminy (17 września upłynął termin zgłoszeń kandydatur, zatem o wpis do rejestru warto było zadbać kilka dni wcześniej).
Załącznikami do wniosku powinny być: kserokopia ważnego dowodu tożsamości oraz dowody na stałe zamieszkiwanie pod określonym we wniosku adresem. Najlepiej sprawdzą się tu umowy na wynajem mieszkania oraz opłacane przez nas rachunki. Co ważne, można być wpisanym tylko do jednego spisu wyborców.
Mieszkaniec Wrocławia ujęty w stałym rejestrze wyborców może zostać członkiem dowolnej Obwodowej Komisji Wyborczej. Członek OKW nie może pozostawać w stosunku do osoby kandydującej do Rady Osiedla.
Oznacza to, że nie może być m.in. małżonkiem, rodzicem czy rodzeństwem.
Ograniczenie to obowiązuje tylko w odniesieniu do Komisji właściwej dla okręgu kandydata.
Głosowanie!
Najważniejszy dzień wyznaczony został na niedzielę 17 października.
Tego dnia zadecydujemy o losach naszych osiedli. Wybierzemy ludzi, którzy w szczególny sposób będą za nie odpowiedzialni. Głosy będziemy mogli oddać w wyznaczonym lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej od godziny 8:00 do 20:00.
Głosujemy, stawiając znak X w obrębie kratki z lewej strony obok nazwiska kandydata. Pamiętajmy, że możemy zagłosować na kilkoro kandydatów jednocześnie. Stawiamy maksymalnie tyle znaków X, by nie przekroczyć liczby mandatów w danym okręgu wyborczym. W przeciwnym wypadku głos będzie nieważny. Obowiązuje tajność głosowania, a wypełnioną kartę umieszcza się w urnie. Karty wyborczej nie wynosimy poza lokal wyborczy.
Jeśli liczba zgłoszonych kandydatów w danym okręgu wyborczym jest równa liczbie mandatów, wówczas głosowanie się nie odbywa, a radnymi zostają wszyscy zarejestrowani w tym okręgu kandydaci. Jeśli liczba zgłoszonych kandydatów w danym okręgu wyborczym jest mniejsza niż liczba mandatów, wówczas wyborów do Rady Osiedla się nie przeprowadza, a osiedle pozostaje bez organów. W takim wypadku możliwe są późniejsze wybory na wniosek mieszkańców. W osiedlach liczących do 6000 wyborców jest to minimum 5% wyborców, natomiast w większych wniosek o powtórne wybory do Rad Osiedli musi poprzeć minimum 300 wyborców.
Pamiętajmy, że prowadzenie agitacji wyborczej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabronione.
Zakazane jest również umieszczanie materiałów wyborczych na zewnątrz i wewnątrz obiektów administracji publicznej, miejskich jednostek organizacyjnych, a także na urządzeniach infrastruktury technicznej na terenie miasta. Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie, od kogo pochodzą. Kandydat, który je umieścił, zobowiązany jest do ich usunięcia na własny koszt, ma na to czas do 21 dni po zakończeniu wyborów.