Papieska Światowa Sieć Modlitwy

listopad 2021

INTENCJA POWSZECHNA – OSOBY CIERPIĄCE NA DEPRESJĘ


MÓDLMY SIĘ, ABY OSOBY CIERPIĄCE NA DEPRESJĘ
ALBO BURNOUT ZNAJDOWAŁY U WSZYSTKICH
WSPARCIE I ŚWIATŁO, OTWIERAJĄCE NA ŻYCIE

Na wstępie pragnę podzielić się radosną informacją, którą podczas zgromadzenia ogólnego Papieskich Dzieł Misyjnych, które odbyło się w Rzymie w pierwszych dniach października br., przekazał Gaëtan Boucharlat de Chazotte, sekretarz generalny Papieskich Dzieł Misyjnych we Francji. Powiedział on, że uroczystość beatyfikacyjna Pauliny Jaricot (1799–1862) odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 roku. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył kard.
Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, z którą związane są Papieskie Dzieła Misyjne.
Przypomnijmy, że Paulina Jaricot założyła w 1822 roku Dzieło Rozkrzewiania Wiary, które papież Pius XI sto lat później podniósł do rangi papieskiego, i w 1826 roku Żywy Różaniec, do którego w Polsce należy ponad 2,5 mln osób. Jej proces kanonizacyjny rozpoczął Pius XI w 1926 roku. Do uznania heroiczności jej cnót doprowadził Jan XXIII w 1963 roku, natomiast 27 maja 2020 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka dekret o cudzie za jej wstawiennictwem.
W takim kontekście papież Franciszek prosi w listopadzie o modlitwę różańcową, aby osoby cierpiące na depresję albo BurnOut, czyli syndrom wypalenia zawodowego, znalazły wsparcie i potrzebną pomoc. Jesień zwykle bywa trudniejsza dla osób podatnych na depresję, nadto trwająca już kilkanaście miesięcy pandemia koronawirusa staje się coraz bardziej uciążliwa. Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że z każdym rokiem wzrasta liczba chorych na depresję, coraz więcej osób sięga po leki przeciwdepresyjne.
Ks. Krzysztof Grzywocz, który miał fachową wiedzę oraz ogromne wyczucie i zrozumienie dla osób depresyjnych, zwracał uwagę, że „trudno opisać depresję. Jest jak bezkresny ocean albo noc, w której nic nie widać. Niewiele można tu zrozumieć. Precyzyjne opisy depresji są tylko w podręcznikach, trudniej natomiast o taką precyzję w praktyce”. Warto sięgnąć po jego publikacje czy nagrania jego licznych konferencji na YouTube.

Depresja „jest jak bezkresny ocean
albo noc, w której nic nie widać”

KLEITON SANTOS/PIXABAY.COM

Zwracał on uwagę, że człowiek sam nie jest w stanie wyjść z tej choroby, a głównym czynnikiem leczącym jest bycie z osobą chorą na depresję, towarzyszenie jej, niekiedy współcierpienie. Tak jak różne są przyczyny depresji, tak różny bywa stopień jej przeżywania. W zależności od tego, niekiedy konieczna jest pomoc psychoterapeuty, sama modlitwa nie wystarczy. Depresja może być również skutkiem syndromu wypalenia zawodowego.
Wykonywanie niektórych zawodów, których wspólną cechą jest kontakt z ludźmi i zaangażowanie emocjonalne w ich problemy, może powodować chroniczny stres, brak energii, wyczerpanie psychiczne, uczucie przepracowania. Jednym z najbardziej skutecznych lekarstw na złe samopoczucie jest ruch. Jednakże w wielu przypadkach u osób cierpiących na wypalenie zawodowe konieczna jest profesjonalna pomoc.
Bardzo skrótowo naszkicowana sytuacja sprawia, że osoby depresyjne i dotknięte wypaleniem zawodowym, nie zaniedbując specjalistycznej pomocy, trzeba otoczyć naszą życzliwością i modlitwą.

KS. BOGDAN GIEMZA