MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wrocławskie Dni Seniora – świętujemy przez cały miesiąc!

Blisko 100 atrakcyjnych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w jeden miesiąc!
Wrocławskie Centrum Seniora serdecznie zaprasza wszystkich seniorów i nie tylko
do wspólnego świętowania już od 8 września.

MAGDA WIETESKA

WCRS

Tak się bawiliśmy w ubiegłym roku

ANDRZEJ ROKOSZ/WCRS

Tegoroczne Dni Seniora rozpoczną się 8 września o godz. 10.00 na pl. Gołębim w Rynku. Uczestnicy zatańczą w kręgu, prezentując kapelusze i stroje z różnych kultur i regionów. O godz. 11.00 zgromadzonych gości powita Jerzy Skoczylas, następnie głos zabierze Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Senioralna Para Królewska. Zostaną wręczone honorowe tytuły „Przyjaciół Seniorów” i certyfikaty „Miejsc Przyjaznych Seniorom”. Będą także nagrody zarówno dla seniorów – zwycięzców konkursu na najciekawszą stylizację – jak i dla najmłodszych. Nagrodzeni zostaną laureaci konkursu plastycznego „Żyj zdrowo – międzypokoleniowo. Zaszczep się!”. Podsumowaniem oficjalnej części będzie koncert znanego piosenkarza Felicjana Andrzejczaka z zespołem, który rozpocznie się w samo południe.
Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zaproszenia, które można odebrać 6 i 7 września w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, oraz w Przestrzeni Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5, pokój 318.
Konkursy dla seniorów
Z okazji Dni Seniora Wrocławskie Centrum Seniora przygotowało trzy konkursy: na najciekawszą stylizację, literacki oraz artystyczny.
Zgłoszenia do konkursu „Dookoła świata” na najciekawszą stylizację, wykonaną z dowolnego materiału, przyjmowane są w terminie do 6 września zarówno listownie, jak i w formie cyfrowej na adres: marta.lomnicka@wcrs.pl. Praca w konkursie literackim pt. „Różewicz w moim życiu – filozoficzne refleksje” musi być napisana wierszem lub prozą (od 1 do 5 stron) i można ją wysyłać w terminie do 20 września listownie lub mailowo: ewa.rapacz.wroclaw@gmail.com
Trzecia edycja konkursowa Festiwalu Aktywności Senioralnej „PandemikART-2020” skierowana jest do seniorów, którzy wykazują się szeroko pojętą aktywnością w wielu dziedzinach życia codziennego – tworzą, hodują, trenują, ćwiczą. Prace w różnej formie (papierowej, fotograficznej, filmowej, kompozycje przestrzenne) można składać do 24 września osobiście lub drogą elektroniczną: ptw.zebrowska@gmail.com Więcej szczegółów na stronie: www.seniorzy.wroclaw.pl
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
Muzyczne uczty Dni Seniora
Muzyka łagodzi obyczaje i jest piękną strawą dla ducha, o czym przekonamy się, słuchając koncertu pt. „Chopin i jego muzy. Pieśni F. Chopina” w wykonaniu artystów Teatru Scena Kamienica (12.09, godz. 19.00, kościół pw. Opatrzności Bożej). Kilka dni później, 16 września, specjalny koncert zagra Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych – dedykowany weteranom, kombatantom i powstańcom. Odbędzie się on na placu Centrum Historii Zajezdnia.
Specjalne miejsce w obchodach Dni Seniora zajmuje corocznie Przegląd Amatorskich Chórów Senioralnych, na który zapraszamy 28.09 w godz. 12.00–15.00 do kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława na pl. Wolności 3.
Fani twórczości Elvisa Presleya z pewnością chętnie wezmą udział w spotkaniu poświęconym biografii artysty (15.09, PTW, pl. Solidarności 1/3/5). Uwadze Państwa polecamy także biesiadę w stylu country prowadzoną przez Kabaretową Grupę Radosnych Seniorów (25.09, scena przed kościołem św. Antoniego), Operetkę na wynos dla dzieci i nie tylko (18.09, podwórko przy ul. Osobowickiej 112 F), Galę Operetkową (25.09, NOT, ul. Piłsudskiego 74) oraz Nadzwyczajny Koncert Papieski (10.10 godz. 19, kościół pw. Opatrzności Bożej).
Spacery z przewodnikiem
Na ciekawe spacery po stolicy Dolnego Śląska zapraszamy wraz z przewodnikiem Piotrem Łąckim, który oprowadzi chętnych po Starym Cmentarzu Żydowskim (16.09), Przedmieściu Oławskim (23.09) i szlakiem wrocławskich tajemnic (30.09). W ramach Dni Seniora będzie można poznać historię Rady Miejskiej z przewodnikiem Pawłem Grąbczewskim ze Straży Miejskiej Wrocławia (22, 24, 28.09).

Na muzealny spacer na temat kultury uzdrowiskowej oraz piknik etnograficzny zaprasza Muzeum Etnograficzne (19.09). Pawilon Czterech Kopuł zachęca do udziału w trasie literackiej tropem piszących malarzy i rzeźbiarzy (10.09), a Muzeum Narodowe na wystawę „Galeria mody” i warsztaty nią inspirowane (11.09).
Dla zdrowia i dobrej kondycji
Bezpłatne badania i konsultacje, m.in. w kierunku osteoporozy, odbędą się 17.09 w godz. 9.00–17.00 w Wielopokoleniowym Centrum Aktywności, al. Kasprowicza 46. Wtorek 21.09 to dzień z VERITAS GROUP, podczas którego odbędą się prelekcje na temat opieki nad seniorem (PTW, godz. 10.00–14.00).
Dzień później (22.09) w Przestrzeni Trzeciego Wieku z wykładem o arytmii serca wystąpi kardiolog, a o prawidłowym zażywaniu leków opowie geriatra.
Kolejne zdrowotne propozycje to: 23.09 w PTW można będzie poznać sekrety ziół, 24.09 możliwość spotkania z dietetykiem we Wrocławskim Centrum Seniora, 30.09 spotkanie poświęcone aktywności fizycznej, która przekłada się na zdrowie w każdym wieku.
O tym, że sport to zdrowie, wiedzą uczestnicy wydarzeń organizowanych w ramach Dni Seniora. W tym roku zapraszamy na: trening nordic walking (15.09), Terenowy Rajd Seniora (16.09), spotkanie poświęcone grze w krokieta (16.09) i turniej brydżowy (2.10).
Warsztaty i pikniki
Podczas Dni Seniora we Wrocławiu przygotowane zostały także liczne warsztaty – wierzymy, że każdy znajdzie wśród poniższych propozycji coś nowego lub ulubioną aktywność. Szczególnie polecamy warsztaty tworzenia artystycznych pamiętników międzypokoleniowych (23.09), warsztaty śmiechoterapii (24.09), kreatywnego wyrażenia siebie (27.09), rzemiosła artystycznego (28.09) czy haftu matematycznego (25.09). Ciekawą propozycją są także warsztaty dramy dla seniorów z aktorką Anną Skubik.
Plenerowy piknik rodzinny wokół utworów Stanisława Lema odbędzie się 12.09 w samo południe w CK Agora przy ul. Serbskiej 2. Jeśli pogoda nie dopisze, rodzinnie spędzimy czas na warsztatach w Muzeum Współczesnym Wrocław (12.09).
Wydarzenie międzypokoleniowe „Zaczarowany ogród” odbędzie się w poniedziałek 20.09. Jednym z punktów programu będzie akcja charytatywna Fundacji Veritas i Wrocławskiego Centrum Seniora.
W programie: sadzenie sezonowych kwiatów przed siedzibą Hospicjum Formuła Dobra, wręczenie artykułów pielęgnacyjnych zebranych wcześniej w zbiórce oraz występ seniorek z Wrocławskiego Centrum Seniora.
Wernisaże, spotkania, turnieje
Wystawa fotografa Marka Bułaja jest efektem podróży autora do Japonii. Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 13.09 o godz. 18.00 w CK Agora przy ul. Serbskiej 2.
W ramach Dni Seniora ofertę ciekawych wydarzeń przygotowały także Dzienny Dom Pomocy „Na Ciepłej”, Klub Seniora „Magnolia” oraz Miejskie Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu.
Wieczór z pieśniarzem, turniej brydżowy, koncert relaksacyjny, joga dla seniorów, rozgrywki w kręgle, warcaby, bingo – to tylko niektóre z nich.
Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny, obowiązują jedynie zapisy lub wcześniejszy odbiór wejściówek.
Organizatorem Dni Seniora jest Wrocławskie Centrum Seniora będące częścią Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Organizator zastrzega zmiany w harmonogramie, szczegółowy plan Wrocławskich Dni Seniora i informacje można znaleźć na stronie: www.seniorzy.wroclaw.pl
Wrocławskie Centrum Seniora wraz z VERITAS GROUP i VERITAS Fundacja – strategicznym partnerem Dni Seniora – serdecznie zachęcają do udziału w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, zdrowotnych i międzypokoleniowych.