Przed nami V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

Obserwując społeczeństwo, dostrzegamy zachodzące w nim stopniowo zmiany,
których przyczyn możemy poszukiwać w różnicach: światopoglądowych, politycznych,
religijnych, kulturowych oraz ekonomicznych. Jednak pojawia się pytanie
– czy w dobie rozwijającego się indywidualizmu, obojętności i braku poszanowania
drugiego człowieka potrafimy się wznieść ponad podziały?

KAMIL SULEJ

Warszawa

Czy istnieją punkty, z którymi utożsamia się cały naród i wspólnota? Czy ostatni rok i wybuch pandemii był dla nas okazją do zastanowienia się nad naszą obecnością zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym? Wydaje się, że ograniczenia związane z pandemią były swego rodzaju testem naszej wrażliwości i zwróceniem ku drugiemu człowiekowi. W jakim stopniu zadbaliśmy o siebie i innych? Na te pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Jednocześnie wydaje się, że okres pandemii był najlepszym czasem weryfikacji i poszukiwania przestrzeni do współpracy.
Widzieć
Zaangażowanie społeczne i troska o dobro wspólne odnoszą się także do wymiaru gospodarczego i ekonomicznego. W okresie „próby” wyznaczenie priorytetów kulturowych, ekonomicznych czy politycznych wydaje się naturalnym czynnikiem w budowaniu polskiej racji stanu i uniknięciu podziału oraz działaniu wyłącznie grup interesu, których celem nie jest dobro wspólne. Dążenie i dbanie o własne interesy kosztem zniszczenia grup opozycyjnych bez wątpienia wpływa na kryzys wspólnoty państwowej. W procesie budowania racji stanu istotnym zadaniem jest uznanie nadrzędności interesu społecznego, w służbie któremu być może trzeba niekiedy poświęcić własne korzyści, szczególnie w okresie niebezpieczeństwa i zagrożenia. Dodajmy, że nadzwyczajne okoliczności, jak np. pandemia, zobowiązują rządzących do większej troski o dobro wspólne i zmuszają do poszukiwania elementów niezbędnych do jego realizacji.
To, jak ważnym zagadnieniem jest budowanie racji stanu, a jednocześnie pokazanie niebezpieczeństwa działania politycznych klanów, chcemy poruszyć podczas tegorocznej V edycji Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, w debacie eksperckiej pt. „Racja stanu czy racje klanów?”. Wśród ekspertów znaleźli się m.in. ks. prof. Arkadiusz Wuwer, prof. Grzegorz Kucharczyk oraz red. Rafał Ziemkiewicz, a wprowadzenia do debaty dokona ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
Festiwalowe dyskusje będą także dotyczyć zagadnień biznesowych i ekonomicznych. W debacie pt. „Proste jak paragraf – dzisiejsze przeprawy z prawem” eksperci, m.in. Marcin Nowacki, Dariusz Bochniarz, dr Andrzej Pawluk i red. Bartłomiej Radziejewski, podejmą próby oceny działalności systemu administracyjnego w procesie działalności polskich przedsiębiorstw.
Ocenić
Poszukiwanie odpowiedzi na zasadność postępowań administracyjnych i biurokratycznych, bez których nie mogą rozpocząć się procesy produkcyjne, wydaje się istotne z punktu widzenia dynamiki biznesowej. Ponadto częstotliwość zmiany przepisów prawnych, które powinny służyć zarówno obywatelom, jak i państwu, nie zawsze pozytywnie wpływa na zarządzanie przedsiębiorstwem.

Pamiętajmy, że biznes nie jest zainteresowany wewnętrznymi procesami organizacji prawa, administracji i systemu biurokratycznego, lecz działaniami, które warunkują jego dynamikę.
„Biurokracja”, „resort” to wciąż kluczowe słowa, które umożliwiają zrozumienie funkcjonowania administracji i tworzenia mechanizmów współpracy, rotacji i wykorzystania nowoczesnych narzędzi umożliwiających sprawne funkcjonowanie. Chodzi o współpracę w działaniach zewnętrznych i obecność w relacji ze społeczeństwem, jak i otwartość na pomysły i inicjatywy płynące z wewnątrz. Jednak czy biurokracja utożsamia się wyłącznie z przerostem kwestii formalnoprawnych? Czy zawsze jest czymś negatywnym? Również na te pytania spróbujemy odpowiedzieć.
Działać
Nieodzownym elementem Festiwalu jest docenienie przedsiębiorców, którzy w swojej działalności nie kierują się wyłącznie własnym zyskiem i interesem, lecz potrafią dzielić się z innymi.
Laureaci nagrody „Bonum et Lucrum” cechują się też poszukiwaniem inspiracji do kierowania swoim biznesem zgodnie z zasadami katolickiej nauki społecznej.
Festiwalowa przestrzeń to także docenienie najlepszych publikacji z zakresu KNS. W ten sposób pragniemy popularyzować wydawnictwa, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu myśli społecznej.
Należy zauważyć, iż dwa wyróżnienia dążą w tym samym kierunku, tj. świadomego zaangażowania w budowaniu przestrzeni dla drugiego człowieka.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu pragniemy nawiązać do obchodzonej w tym roku 30. rocznicy ogłoszenia encykliki Centesimus Annus Jana Pawła II i zaprosić uczestników do obejrzenia widowiska słowno-muzycznego pt. „Wyzwania” w reżyserii Dariusza Kowalskiego.
Festiwal zakończą warsztaty adresowane do nauczycieli pt. „Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia” oraz „Nikt nie jest samotną wyspą – KNS w teorii i praktyce”.
Zapraszamy do śledzenia informacji i zarejestrowania się do tegorocznej edycji na stronie www.festiwalkns.pl.
Przestrzenią, jaką tworzy V Festiwal KNS, jest wymiana dobrych praktyk przez środowiska, dla których odpowiedzialność, dobro wspólne i solidarność społeczna są wartościami dodatnimi. Szczególnie w tym trudnym czasie, ograniczającym i osłabiającym nasze relacje, zapraszamy do udziału w Festiwalu, który dostosowaliśmy do przestrzeni multimedialnej, tak aby każdemu umożliwić włączenie się w działania mające na celu poszukiwanie rozwiązań budujących odpowiedzialność za nasze społeczeństwo.