Warto…


przeczytać

Nadzieja w beznadziei

Każdy z nas ma swoją beznadzieję. Stan ducha i ciała przepełniony bezsilnością i klęską. Ks. Zbigniew Sobolewski, wykładowca teologii moralnej, przygotował album Św. Rita. Życie usłane różami (Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2020), w którym po weryfikacji dotychczasowych informacji i dotarciu do nowych ustaleń historycznych, przedstawia nam biografię tej wielkiej świętej od spraw beznadziejnych, bez stereotypów i bajań. Rita z Cascii.
Żyła w średniowieczu. Ma profil na Facebooku. Stygmatyczka obdarowana jedną raną po cierniowej koronie na czole. Nie miała życia usłanego różami (autor we wstępie tłumaczy tytuł). Wydana za mąż za raptusa. Urodziła bliźniaki – nieodrodnych synów ojca. Niczym biblijny Hiob traci po kolei wszystko. Męża, który zostaje zasztyletowany.
Synów, którzy umierają wskutek zarazy. Rodzinę, która nie rozumie jej sprzeciwu wobec wendety za śmierć męża. Z powodu tych życiowych uwikłań władze zakonne nie chcą jej przyjąć do klasztoru. Autor zmierzył się z mozolnym zadaniem. Czasoprzestrzeń dzieląca nas od bohaterki, narosłe przez setki lat klechdy o Ricie utrudniały napisanie biografii rzetelnej i uczciwej. Ks. Sobolewski sprostał trudnościom i napisał żywot autentyczny, przedstawiony sumiennie. Fakty, anegdoty, opisy zgromadzone razem. Napisane językiem przystępnym, dostosowanym do każdego czytelnika. Książka bardzo ładnie wydana.
Jest misternie przygotowanym albumem. Zasobna ilość fotografii miejsc związanych z życiem świętej pozwalają poznać Ritę. Książkę kończy profit w postaci modlitewnika, który będzie przewodnikiem w uciekaniu się o pomoc do św. Rity. Za papieżem Leonem III można Ritę nazwać „drogocenną perłą Umbrii”, za Janem Pawłem II widzieć w niej przejaw geniuszu kobiety, za ks. Sobolewskim zobaczyć w niej przyjaciela, który nie zostawi z bezsilnością i klęską.
Rita może wszystko. Polecam!

AGNIESZKA BOKRZYCKA


obejrzeć

Włoski sen

Wakacje w tym roku pewnie po raz kolejny będą inne niż moglibyśmy sobie wymarzyć. Utrudnienia z przemieszczaniem się związane z pandemią nie ustępują, lecz nabierają nowej, dotąd nieznanej formy. Dlatego tym razem propozycja filmowa Enrico Piaggio – Vespa (2019) pozwoli nam wyruszyć w podróż do słonecznej Italii. Co prawda film nie jest sielankowy, jednak mimo trudnego czasu w powojennych Włoszech rodzi się piękna historia, która do dziś oddziałuje na nas i jest symbolem stylu, piękna, elegancji.
Do tego dochodzi jeszcze wartość fundamentalna – drugi człowiek. Po wojnie Enrico Piaggio chce, aby jego fabryka znów ruszyła. Wcześniej produkował samoloty, wie jednak, że musi zająć się czymś, co pomoże odrodzić się nie tylko jego interesom, ale także zniszczonym wojną Włochom.
Film jest dynamiczny, z zaciekawieniem śledzimy poczynania głównego bohatera, jak również aktorów grających drugoplanowe role. Daje nam to poczucie, że główny bohater jest częścią społeczeństwa, jest osobą zatroskaną o tych, którzy obok niego przeżywają swoją codzienność i walczą o lepsze jutro. Dzięki temu odczytujemy jego działania nie tylko jako wyraz indywidualnych poczynań, ale też czegoś, co robi dla ludzi, z którymi żyje. Tak właśnie rodzi się legenda Piaggio. W filmie dowiadujemy się wielu ciekawostek o firmie i koncepcjach, które do dziś wykorzystuje, angażujemy się w historię, przeżywając naprzemiennie smutek i radość. Podsumowując ten piękny obraz: to trochę amerykański sen we włoskim wykonaniu. Jest to historia, w której widzimy ciężką pracę i wizję lepszego jutra połączoną z troską o każdego człowieka. Biorąc pod uwagę czas, który teraz przeżywamy, możemy zauważyć, że potrzeba nam przemiany, jaką przechodzi główny bohater filmu. Kiedyś nastawieni na siebie, swoje poczynania i sukces, dziś musimy patrzeć szerzej, skupiając się również na innych, dbając o ich rozwój i bezpieczeństwo.

MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI


zwiedzić

Dolny Śląsk – zabytków cała mapa!

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

MATERIAŁY PRASOWE URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJ. DOLNOŚLĄSKIEGO

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej zasobnych w zabytki techniki region w Polsce. Ogromne ich skupienie w tym miejscu (ponad cztery tysiące obiektów, choć nieoficjalnie mówi się, że jest ich jeszcze więcej!) spowodowało, że pasjonaci tej dziedziny opracowali Dolnośląską Mapę Zabytków Techniki. Gwarantujemy, że posłuży ona każdemu, a w zaznaczonych miejscach można odkryć niejeden turystyczny skarb. Wystarczy tylko ją otworzyć…
Zwiedzając Dolny Śląsk, najczęściej wskazujemy na największą w kraju liczbę zamków i pałaców. Tymczasem tysiące górników, kolejarzy, tkaczy czy przedstawicieli innych zawodów pracowało na to, by znajdujące się tu obiekty przemysłowe funkcjonowały w iście królewskim stylu.
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zebrały część najlepiej zachowanych i ważnych dla historii Dolnego Śląska obiektów i umieściły na jednej mapie – Mapie Zabytków Techniki, tworząc jednocześnie Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki. Obecnie znajduje się na nim już 26 obiektów, wśród których są kopalnie, muzea, elektrownie wodne, młyny, a także huta czy gazownia.
Wszystkie te miejsca dostępne są dla zwiedzających. Mapa jest sposobem na to, żeby przybliżyć turystom i mieszkańcom Dolnego Śląska poprzemysłowe obiekty. Jest ona dostępna w wersji internetowej, a także papierowej, którą można bezpłatnie otrzymać na organizowanych przez Urząd Marszałkowski wydarzeniach i konkursach.

Na mapie każdy znajdzie coś dla siebie. Całe rodziny z pewnością ucieszy wycieczka do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie historyczny tabor kolejowy zafascynuje małych i dużych fanów kolei. Tutaj także przejedziemy się zabytkowym parowozem, a dzieci bliżej poznają budowę lokomotyw, oglądając lokomotywę pomalowaną w barwy znane z bajki Tomek i Przyjaciele.
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprosi nas z kolei do poznania tradycji górniczych. W tej dawnej kopalni węgla „Julia” przewodnikami są byli górnicy, a ich wspomnienia zaciekawią każdego. Interesującym miejscem dla rodzin jest również Wrocławskie Centrum Wiedzy o Wodzie „Hydropolis” czy miejsce, w którym osobiście wykonamy papier – Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Ciekawych obiektów na mapie jest jednak znacznie więcej.
Zabytki techniki są naprawdę atrakcyjne dla każdego.
Zapraszamy na stronę www.mapazabytkow.pl, by poznać wszystkie miejsca, a potem już tylko ułożyć wycieczkę zgodną ze swoimi zainteresowaniami.
Zatem mapa w dłoń i w drogę ku skarbom techniki!
Miłego odkrywania!

umwdKATARZYNA KRZEMIŃSKA
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY
PRZEZ WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA