DOLNY ŚLĄSK NA WAKACJE

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego prezentuje najnowszy przewodnik po regionie dla rodzin z dziećmi i zaprasza do wakacyjnego odkrywania tajemniczego Dolnego Śląska!

PASZPORT MŁODEGO ODKRYWCY – DOLNY ŚLĄSK

50 rekomendowanych i sprawdzonych przez blogerów atrakcji, mnóstwo zadań do wykonania, zagadki, labirynty, przystępnie przekazana historia regionu oraz ciekawostki o każdym z opisanych miejsc. Najnowsza publikacja przeznaczona dla dzieci to 120 stron ilustrowanego przewodnika, który zachęca do aktywności. Podzielony na kategorie i lokalizacje pozwala poznać najpiękniejsze zakątki regionu.

Po sukcesie wrocławskiej edycji Paszportu Młodego Odkrywcy nie mieliśmy wątpliwości, że należy tę bazę inspiracji poszerzyć na cały region. Tym bardziej, że mamy mnóstwo atrakcji rodzinnych, od tajemniczych podziemi, które zaciekawiają najmłodszych, po twierdze, multimedialne muzea i góry, które czynią z nich małych zdobywców. Jestem pewien, że przewodnik urozmaici niejedne rodzinne wakacje” – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

TURYSTYKA W DOBIE PANDEMII

Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanego 30 czerwca 2021 roku, dotyczącego turystyki w ubiegłym roku, największa liczba turystów na Dolnym Śląsku odwiedziła Wrocław – 595,1 tys. (spadek o 58% w stosunku do roku 2019) oraz powiat karkonoski – 551,5 tys. (spadek o 29%).

W 2020 roku ponad 56% mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej nie brało udziału w żadnych wyjazdach turystycznych (20,6 p. proc. więcej niż 2019 r.). Brak podróży spowodowany był między innymi obostrzeniami wprowadzonymi w związku z ogłoszeniem stanu epidemii. Wśród głównych przyczyn wpływających na rezygnację z wyjazdu podawano: koronawirus SARS-CoV-2 (36,9%), powody finansowe (21,7%) oraz brak motywacji do podróży (11,3%).

W zeszłym roku branża turystyczna znacznie ucierpiała: liczba turystów przebywających w kwietniu w obiektach noclegowych zarówno na obszarach nadmorskich, jak i górskich nie przekraczała 10 tys., podczas gdy w analogicznym okresie 2019 r. przewyższała 300 tys. osób. W listopadzie i grudniu 2020 r. liczba turystów wahała się do 81 tys. (na obszarach górskich w listopadzie) i w odniesieniu do roku poprzedniego była niższa o ok. 80%.

Wydatki mieszkańców Polski związane z podróżami w 2020 r. wyniosły 48,3 mld zł (spadek o 39,3% w porównaniu z poprzednim rokiem), z tego na krajowe wyjazdy z noclegami przypadało 24,8 mld zł (spadek o 19,6%).

W 2020 r. najliczniejszą grupą wśród wyjeżdżających były osoby w wieku 25-44 lata – z tej grupy wiekowej wyjechało 6,0 mln mieszkańców Polski. Stąd też uzasadniona jest promocja regionu skierowana do grupy rodziców i najmłodszych mieszkańców Dolnego Śląska.

DOLNY ŚLĄSK BEZ TŁUMÓW

Czy łatwo wybrać było 50 najciekawszych miejsc w regionie? Autorzy publikacji zdecydowanie zaprzeczają: „Miejsc do paszportu mieliśmy zdecydowanie więcej, bo i atrakcji na Dolnym Śląsku jest po prostu mnóstwo. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim postawiliśmy jednak na różnorodność oraz staraliśmy się podzielić miejsca tak, by w każdej części województwa pokazać coś ciekawego. Gwarantujemy, że dzięki temu odkryjecie miejsca, które nie zawsze są (jeszcze!) dobrze znane, a ich różnorodność sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie” – mówi Agnieszka Majewska, która wspólnie z mężem Mariuszem są autorami publikacji.

„Paszport Młodego Odkrywcy – Dolny Śląsk”, to już druga wspólna publikacja Wydziału Promocji UMWD i blogerów podróżniczych „Ahoj! Przygodo”. Poprzedni Paszport obejmował stolicę regionu – Wrocław i połączony został z cieszącą się ogromnym zainteresowaniem grą terenową po wrocławskim rynku.

Dolnośląską edycję paszportu chętni będą mogli do końca tygodnia odebrać w Wydziale Promocji w budynku głównym Urzędu Marszałkowskiego. Na oficjalnych socialach Dolnego Śląska zostaną zorganizowane konkursy, w których będzie można wygrać Paszport Młodego Odkrywcy. Zapraszamy do śledzenia informacji na temat najlepszych miejsc na wakacje i odkrywania regionu!