MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wolontariat – czy warto?

We Wrocławiu nie brakuje osób, które ochotniczo, dobrowolnie i bez wynagrodzenia
działają w różnych obszarach życia społecznego, niosą pomoc, angażują się w prace
na rzecz grup potrzebujących, organizacji i instytucji. To wolontariusze.

JUSTYNA PATER
JUSTYNA STADNICZENKO

WCRS

Wolontariat nas zmienia, oswaja
z innością, zbliża do ludzi

PCH.VECTOR/FREEPIK.COM

Gdzie ich spotkać? Czym się zajmują? Jak samemu zostać wolontariuszem i od czego zacząć poszukiwania miejsca na wolontariat?
– Wolontariuszem może zostać każdy bez względu na wiek czy wykształcenie. To co jest niezbędne, to chęci oraz wolny czas, w którym możemy się zaangażować w wybraną aktywność – twierdzi Justyna Stadniczenko z zespołu ds. wolontariatu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Możliwości jest bardzo wiele, a lista miejsc i rodzajów wolontariatu ciągle się poszerza. Większość fundacji i stowarzyszeń chętnie podejmuje współpracę z wolontariuszami, którzy angażują się w działania na rzecz osób potrzebujących, chorych, samotnych, bezdomnych, dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. W ramach wolontariatu wykonują bardzo różne zadania, od prostych prac biurowych, organizacyjnych, po udział w zbiórkach, współtworzeniu kampanii i projektów edukacyjnych. Wolontariusze zapraszani są zarówno do współpracy długoterminowej, na przykład przy wieloletnich projektach, jak i akcyjnej lub nawet jednorazowej. Wolontariusze są ważnym ogniwem organizacji działających na rzecz społeczności lokalnych, środowiska naturalnego czy ochrony zwierząt. Coraz częściej można ich spotkać w instytucjach kultury, kinach, muzeach, teatrach, podczas dużych wydarzeń sportowych, koncertów czy festiwali. Z pomocy wolontariuszy korzystają też takie miejsca, jak szpitale, domy pomocy społecznej czy hospicja. Warto zaznaczyć, że wolontariusze pracujący z osobami chorymi zobowiązani są do udziału w różnego rodzaju szkoleniach, by odpowiednio przygotować się do pracy z podopiecznymi, którzy wymagają specjalistycznej opieki.
Ponadto rozwijają się takie formy wolontariatu, jak wolontariat pracowniczy, związany z organizacją działań charytatywnych, promujący społeczne zaangażowanie pracowników w firmach, oraz wolontariat szkolny czy e-wolontariat. Ten ostatni szczególnie cieszący się zainteresowaniem podczas pandemii. Czas izolacji pokazał nam, jak wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić przez Internet, zaczynając od zakupów, a kończąc na spotkaniu rodzinnym online. Wolontariat w wirtualnej rzeczywistości ma przełożenie na nasze życie codzienne i realny wpływ zarówno na wolontariusza, jak i osobę, która korzysta z jego pomocy.
Od czego warto zacząć swoją przygodę z wolontariatem?
– Kandydatów na wolontariuszy zachęcamy, aby przeanalizowali swój kalendarz i zastanowili się, ile czasu w tygodniu, w miesiącu chcą poświęcić na wolontariat. Ponadto warto rozważyć, w jakich zadaniach czujemy się najlepiej, aby wolontariat był dla nas radością – przekonuje Justyna Stadniczenko. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podołamy takiemu zobowiązaniu, warto umówić się z koordynatorem wolontariatu na okres próbny, dać sobie czas i szansę. Wolontariat to idealna okazja do poznania swoich talentów i własnych ograniczeń. Może być szansą na zdobycie doświadczenia szczególnie dla osób młodych, będących na początku drogi zawodowej. Udokumentowane i potwierdzone  zaangażowanie wolontariusza jest cenną wskazówką dla przyszłego pracodawcy, sygnałem, że dany kandydat zebrał bardzo ważne doświadczenie, pracując dobrowolnie i bez wynagrodzenia.
W poszukiwaniu konkretnych propozycji wolontariatu we Wrocławiu pomoże odwiedzenie strony internetowej www.wolontariat.wroclaw.pl. Oferty zawarte na stronie można przeglądać w różnych kategoriach tematycznych, wybierając taką, która jest najbliższa naszym zainteresowaniom, możliwościom czy dyspozycyjności.

Każde ogłoszenie zawiera informację o organizatorze wolontariatu, zadaniach przewidzianych w ramach współpracy oraz o możliwych korzyściach z niej wynikających.
– Dzięki takiej wirtualnej tablicy ogłoszeń promujemy wolontariat w naszym mieście i docieramy do szerszej grupy potencjalnych wolontariuszy. A za takich można uznać wszystkie mieszkanki i mieszkańców Wrocławia – zaznacza Justyna Pater z zespołu ds. wolontariatu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Przy okazji organizacji znanych, rozpoznawalnych akcji z udziałem wolontariuszy ogłoszenia o naborze emitowane są przez stacje radiowe i telewizyjne. Informacje o rekrutacji na wolontariat zamieszczane są także na stronach i profilach społecznościowych konkretnych organizacji pozarządowych i instytucji.
A może z konkursu?
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego od kilku lat organizuje również konkursy dla wolontariuszy. Każdy konkurs ma swoje rozstrzygnięcie i wyniki, ale zamiarem organizatora jest nie tyle wybrać i nagrodzić, ile pokazać, jak wiele obliczy i kolorów może mieć wolontariat. Konkurs dla młodzieży szkolnej pod nazwą „Ośmiu Wspaniałych” oraz „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu” przeznaczony dla osób pełnoletnich są swego rodzaju przeglądem inicjatyw i pomysłów na wolontariat we Wrocławiu. Zauważenie i ukazanie tych działalności może się stać źródłem inspiracji i zachętą dla tych, którzy wolontariatu jeszcze nie spróbowali.
Warto podkreślić, że wolontariat to nie tylko „jednostronna transakcja”. Wolontariusze, dzieląc się z innymi swoim czasem i energią, także zyskują na swojej aktywności. Dzięki wolontariatowi uczą się nowych rzeczy, rozwijają zainteresowania i pasje, mają możliwość udziału w ciekawych przedsięwzięciach czy wydarzeniach. Zawierają nowe znajomości, poszerzają horyzonty, odkrywają swoje mocne strony.
Dla wielu przygoda z wolontariatem okazuje się ważną życiową lekcją. Tomasz Niedzielski, wolontariusz w projekcie „Wrocław na językach świata”, jeden z wyróżnionych w trzeciej edycji konkursu „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu”, o swoich doświadczeniach i korzyściach z wolontariatu mówi tak: – Wolontariat daje możliwość samorealizacji i rozwoju. Pomoc innym jest źródłem dużej satysfakcji, daje też możliwość nawiązania bezpośrednich relacji interpersonalnych. Skuteczna pomoc innym pomaga w uświadomieniu sobie własnej wartości jako człowieka żyjącego nie tylko wśród, ale także dla ludzi.
Wolontariat w czasie pandemii
Okres pandemii ograniczył wiele działań wolontaryjnych. Wiele akcji, wydarzeń zostało odwołanych lub zmieniło swoją formułę. Obowiązujące obostrzenia nie zablokowały jednak w ludziach naturalnej potrzeby pomagania innym. Od ponad roku okazji do tego, aby tę potrzebę realizować, jest bardzo wiele, nie tylko w formalnym wolontariacie, ale także w ramach pomocy sąsiedzkiej. Nie wszystko, co robimy dla drugiego człowieka, jest wolontariatem z punktu widzenia prawa, ale wszystko jest warte docenienia: dobre słowo, miły gest, pomoc w robieniu zakupów, krótka rozmowa przez telefon. Te proste odruchy serca świadczą o naszej wrażliwości i otwartości na potrzeby drugiego człowieka.
Wolontariat nas zmienia, łamie stereotypy, oswaja z innością, zbliża do ludzi. Pozwala nam dostrzegać zmianę w życiu drugiego człowieka, zmianę, której składową poniekąd jesteśmy. Świadomość, że pomagam komuś, rodzi i podtrzymuje wiarę, że ktoś pomoże mnie, jeśli będę potrzebować. Wolontariat umacnia i pielęgnuje nadzieję.