Warto…


przeczytać

Józef z Nazaretu

Józef jest synem Jakuba. Ma 27 lat. Mieszka w Betlejem. Pracuje w warsztacie ciesielskim. Jest pobożnym Żydem. Dobrym człowiekiem. Przepadają za nim dzieci. Nazywają wujem. Józef najbardziej lubi ciszę. Powinien być już żonaty. Jednak żadna panna z okolicy nie jest miła jego sercu. Ojciec nie rozumie takiego wybrzydzania. Dlatego trudno im się porozumieć. W kraju wybucha histeria. Panicznie bojący się utraty władzy Herod wszędzie węszy wroga. Poplecznicy króla uwagę kierują na potomka Dawida, który to ma czyhać na tron. Jakub pochodzi z królewskiego rodu. Boi się, że faryzeusze zainteresują się jego synem. Józef jest znanym naggarem (tj. szczególnie wykształconym cieślą), co dodatkowo komplikuje sytuację. Poleca więc, by syn opuścił Betlejem. Wyjazd ma być jednocześnie okazją do poszukania żony. Ten idzie po radę do kapłana Zachariasza.
Spotyka jego żonę Elżbietę, która podpowiada, by udał się do Nazaretu, gdzie mieszka jej siostrzenica – dobra i ładna dziewczyna. Na pewno mu się spodoba. Józef wyrusza do Nazaretu i tam poznaje… Marię. Zapewne domyśliliście się, czyją historię opisuje Jan Dobraczyński w książce Cień Ojca (IW PAX, Warszawa 2020). Dobraczyński, pisarz i publicysta, beletryzuje historię życia ziemskiego opiekuna Jezusa. Mamy świadomość literackiej fikcji i jednocześnie pewność, że tak to właśnie musiało się odbywać. Autor kreśli codzienność życia Świętej Rodziny w świetnie zarysowanych realiach historycznych. Jest Herod, dwór, intrygi. Jest i zwyczajne życie prostej, ubogiej żydowskiej rodziny.
Mamy aspekt religijny absolutnego zaufania w Boży plan. Mamy także aspekt ludzki – wzór prawidłowo funkcjonującej rodziny. Świetnie napisana scena narodzin Jezusa. Wspaniale „słucha się” rozmów Maryi z Józefem. Kard. Wyszyński w liście do autora napisał: „pozwoliłeś zrozumieć nam św. Józefa”. By zrozumieć Józefa, należy przeczytać. Pozycję rekomenduje papież Franciszek.

AGNIESZKA BOKRZYCKA


obejrzeć

Pokuta

Powrót do kin nie jest łatwy. Wiele kin jeszcze się nie otworzyło. To trudny czas, zmuszający nas, by sięgnąć do filmowych biblioteczek. Dlatego myślę, że warto odświeżyć jeden z tytułów, powszechnie dostępny na wielu platformach. Film może się okazać ciekawy nie tylko dla tych, którzy go jeszcze nie oglądali, ale także dla tych, którzy wracają do niego ze świeżym spojrzeniem. Pokuta (reż. J. Wright, 2007) to film, który nie wymaga wnikliwej analizy fabuły. Niesie jednak przesłanie, które w trakcie Wielkiego Postu może być nie tylko powodem do zadumy i medytacji, ale też oderwania od codzienności i chwilą na głębszą refleksję dotyczącą motywacji do działań, jakie podejmujemy na co dzień. Nie jest to film familijny, kierowany jest raczej do dojrzałych odbiorców. Ciekawym zabiegiem do interpretacji tego filmu, który chciałbym Państwu zaproponować, jest zastanowienie się, jak można zmienić tytuł tego filmu, gdy znamy już jego fabułę. Myślę, że to interesujący zabieg, który pomoże nam w szczególny sposób wejść w treść tego filmu. Przeplatają się w nim dwa motywy – miłość i wojna. Został tak skomponowany, aby tworzył niejako dwie części połączone jednym motywem.
Gdybyśmy przecięli te części, mogłyby one równie dobrze stanowić dwa krótsze obrazy. Film ukazuje, jak bardzo wojna niszczy miłość i zagraża tym, którzy kochają. Zastanawiając się nad nim głębiej, okazuje się jednak, że nie do końca chodzi w tym filmie o ukazanie tylko tych dwóch motywów i tego, co one ze sobą niosą. Rdzeniem filmu jest całkiem coś innego – motywacja do działań, która leży w głębi serca, przestrzeń moralności, która według scenariusza jest parafrazą tego, co leży między miłością i wojną. Zapraszam Państwa do głębszej refleksji w Wielkim Poście i podjęcia wyzwania, aby zatytułować ten film na nowo. Bardzo jestem ciekaw, jakie tytuły Państwo nadadzą.

MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI

Widok na Góry Sowie i ich największą atrakcję – twierdzę

Twierdza srebrnogórska z lotu ptaka – widok od wschodu


zwiedzić

Twierdza Srebrna Góra, czyli zdobądź niezdobytą!

Jest obiektem unikatowym w skali całej Europy. I to nie tylko dlatego, że jest największą górską fortyfikacją na Starym Kontynencie. Z Twierdzą Srebrna Góra wiąże się ciekawa, wielowątkowa historia sięgająca XVIII wieku, ale i II wojny światowej. To piękne górskie widoki, to także miejsce, w którym całe rodziny mogą spędzić ciekawie czas. Zapraszamy do odkrycia tego wyjątkowego obiektu, którego jeszcze nikt w historii nie zdobył…
W czasach, kiedy powstawała (1765–1777), należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w całej Europie. Dziś odwiedzając twierdzę, wchodzimy do „żywego muzeum”, w którym nie ma mowy nawet o chwili nudy. Trasa zwiedzania wiedzie bowiem bomboopornymi wnętrzami budowli ostatniej obrony – DONJONU. W jego kolejnych salach poznajemy tajniki sposobu obrony fortecy, użycia artylerii i broni czarnoprochowej. W odtworzonej izbie żołnierskiej, kuchni i studni (60 m) z największym kunsztem wodnym w Europie przekonujemy się o trudach codziennego życia w twierdzy. Po przejściu podziemnej trasy stajemy natomiast w najgłębszej suchej fosie – wysokiej na niemal 10 pięter (do dziś dziwimy się, jak ponad 250 lat temu udało się coś takiego wybudować!). W lazarecie przekonamy się z kolei, jak duża jest cała twierdza i dlaczego tworzy samowystarczalne „podziemne miasto”. Całą tę historię poznamy z przewodnikiem przebranym w historyczny mundur żołnierza garnizonu twierdzy. 

Zwieńczeniem zwiedzania będzie… wystrzał z pistoletu skałkowego bądź działa.
Fortyfikację można zwiedzać codziennie przez cały rok. Każda pora niesie inne wrażenia. Zima jest surowa, ale i piękna. Pozwala uświadomić sobie, jak niełatwe było życie przed wiekami – zwłaszcza w górach. Jesień zachwyca liczbą kolorów, to idealna pora na najpiękniejsze zdjęcia.
Wiosna zaś i lato wydają się wręcz przeznaczone do rodzinnych wycieczek. Bez problemu Twierdzę Srebrna Góra można zwiedzać z małymi dziećmi – na pewno pokochają tutejsze stado kozoowiec. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą psa!
Jeśli zaś ktoś ma ochotę na dodatkowe emocje, warto wybrać się na Nocne Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. Odbywa się ono regularnie, zazwyczaj co sobotę – dokładne terminy można odnaleźć na stronie www.forty.pl.
Informacje na temat zwiedzania, wydarzeń odbywających się w fortyfikacji, różnych przedsięwzięć można odnaleźć także na profilu fb Twierdzy Srebrna Góra. Zachęcamy do zdobywania!

umwdKATARZYNA KRZEMIŃSKA
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY
PRZEZ WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA