Papieska Światowa Sieć Modlitwy

maj 2021

INTENCJA POWSZECHNA
– ŚWIAT FINANSÓW


MÓDLMY SIĘ, ABY ODPOWIEDZIALNI
ZA FINANSE WSPÓŁPRACOWALI
Z RZĄDAMI W CELU UREGULOWANIA
SFERY FINANSOWEJ
I CHRONIENIA OBYWATELI
PRZED JEJ ZAGROŻENIAMI

czerwiec 2021

INTENCJA EWANGELIZACYJNA
– PIĘKNO MAŁŻEŃSTWA


MÓDLMY SIĘ W INTENCJI LUDZI
MŁODYCH, KTÓRZY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO MAŁŻEŃSTWA
PRZY WSPARCIU WSPÓLNOTY
CHRZEŚCIJAŃSKIEJ – ABY WZRASTALI
W MIŁOŚCI, Z WIELKODUSZNOŚCIĄ,
WIERNOŚCIĄ I CIERPLIWOŚCIĄ

Czy w naszych modlitwach prosimy o łaskę życia
„piękną miłością” małżeńską?

TEKSOMOLIKA/FREEPIK

Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa doprowadziła nas w jakiś sposób – jak zauważa papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego w 2020 r. – „do ponownego odkrycia prostszego i bardziej zrównoważonego stylu życia. Kryzys dał nam w pewnym sensie szansę na wypracowanie nowych sposobów życia”. Ojciec św. podkreśla także, że „jesteśmy wezwani, by ponownie zaakceptować pierwotny i życzliwy plan Boga odnośnie do stworzenia jako wspólnego dziedzictwa, uczty, którą należy dzielić ze wszystkimi braćmi i siostrami w duchu braterstwa; nie w bezładnym współzawodnictwie, ale w radosnej komunii, gdzie będziemy się wzajemnie wspierali i chronili”.
Ten apel współbrzmi z apelem, z którym św. Jan Paweł II wystąpił z okazji jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa. Widząc ogromne dysproporcje między krajami bogatymi i biednym oraz podobne dysproporcje w poszczególnych krajach i rejonach świata, zachęcał polityków i międzynarodowe organizacje finansowe do redukcji lub zupełnego umorzenia zagranicznego zadłużenia tych państw.
Chociaż niektórzy z ironią traktowali słowa papieża, to jednak jego apel nie pozostał zupełnie bez echa.
Podobnie może być z apelem papieża Franciszka. Jest on świadomy, że „najsilniejsi nigdy nie zadowalają się uzyskanymi dochodami”, jak napisał w posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia (Umiłowna Amazonia, nr 52). Jednakże ufni w moc modlitwy, podejmijmy intencję modlitwy zaproponowaną przez Ojca św.

W tak sformułowanej intencji nasuwa się pytanie: w czym wyraża się piękno sakramentu małżeństwa?
I dalej, czy w naszych modlitwach prosimy o łaskę życia „piękną miłością” małżeńską? Papież Franciszek jedną z katechez podczas audiencji ogólnej poświęcił pięknu małżeństwa. Odwołując się do Listu św. Pawła do Efezjan (Ef 5, 32) podkreślił, że miłość między mężem a żoną jest obrazem miłości między Chrystusem a Kościołem. Kochać swoją żonę, tak jak Chrystus miłuje swój Kościół! Kochać swojego męża, tak jak Chrystus miłuje swój Kościół!
Bóg nie tylko oczekuje takich postaw, ale udziela do tego swojej łaski. To wielki akt zaufania ze strony Boga w stosunku do ludzkiej miłości.
Dostrzegamy zapewne, że w życiu małżeńskim i rodzinnym jest wiele trudności. Widzą to także ludzie młodzi, którzy stoją przed wyborem współmałżonka. Czerwcowa intencja modlitwy zachęca nas, abyśmy nie koncentrowali się na trudnościach i bolesnych przykładach, ale patrzyli na piękno małżeństwa, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. Wszyscy w Kościele potrzebujemy takiej codziennej odwagi na drodze wiary, miłości i nadziei.
Piękna miłość ma swoje źródło w Bogu, dlatego musimy nieustannie być gotowi przyjmować Jego miłość.
Drogami do rozwijania pięknej miłości w małżeństwie są m.in. dbałość o stan łaski uświęcającej, troska o codzienną wspólną modlitwę małżeńską, przekonanie o godności współmałżonka i szanowanie tej prawdy, rozwijanie i pielęgnowanie wrażliwości na piękno w nas i w otaczającym nas świecie.

KS. BOGDAN GIEMZA