MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wiele twarzy miasta

„Oblicza Wrocławia” to audycja radiowa przedstawiająca społeczne życie
stolicy Dolnego Śląska. Program można usłyszeć w dni powszednie
na antenie Radia Rodzina, dzięki któremu dociera on nie tylko
do mieszkańców Wrocławia. Ciekawi goście, interesujące rozmowy,
ważne tematy – takie są założenia „Obliczy…”.

Uczestnicy audycji w studiu Radia Rodzina, od lewej:
Aleksandra Stachura (Fundacja Go’n’Act), Albert Miściorak (WCRS),
Sofiia Baianova (Fundacja Ukraina)

RADIO RODZINA

Od dwóch lat na antenie Radia Rodzina głos zabierają ludzie pracujący i działający na rzecz mieszkańców Wrocławia. Odpowiadają na pytania Łukasza Ligorowskiego, który z każdej rozmowy stara się „wyciągnąć” jak najwięcej informacji i konkretów, oczywiście z myślą przede wszystkim o słuchaczach. Gośćmi programu są zarówno miejscy urzędnicy, jak i działacze społeczni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznicy.
Dzięki temu słuchacze dowiadują się, jak funkcjonuje miasto w wielu obszarach. Mogą lepiej poznać ofertę miejskich programów czy wydarzeń, co jest szczególnie istotne w przypadku osób, które na co dzień nie posługują się mediami elektronicznymi.
Audycje dla każdego
Tematyką rozmów są zarówno ważne dla miasta inwestycje w infrastrukturę – nowe linie tramwajowe, budynki użyteczności publicznej (np. przedszkola czy żłobki), jak i nie mniej ważne tematy społeczne. Miasto jest silne swoimi mieszkańcami i na budowie takiego społeczeństwa zależy każdemu, komu Wrocław leży na sercu.
Stąd również spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w różnych obszarach tematycznych, z realizującymi społeczne tematy urzędnikami, wreszcie z osobami, które w nieformalny sposób pomagają budować wielowymiarowy Wrocław.
W ubiegłym roku na antenie gościli przedstawiciele organizatorów bieżących wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, jak również autorzy lub współautorzy projektów miejskich. Nie brakowało tematów dotyczących szeroko pojętego rozwoju społecznego, wielokulturowości, zdrowotnych, aktywności fizycznej, oferty kulturalno-edukacyjnej, pasji i zainteresowań, ochrony środowiska, ekologii, zajęć online w czasie pandemii i sąsiedzkiej pomocy.
Wątki przeplatały się, by stworzyć rzeczową, ale i ciekawą narrację dla różnych odbiorców. Przykładem mogą być rozmowy o kampanii „Zmień piec”, skupiającej się na realnej pomocy miasta w kosztach wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne.
Rozmawiano o kampanii społecznej „Nic przez telefon” uwrażliwiającej seniorów na oszustwa telefoniczne, które mogą dotknąć każdą starszą osobę, bo metody wyłudzania pieniędzy są coraz bardziej wyrafinowane, a opowiadane historie brzmią prawdopodobnie.
„Oblicza Wrocławia” to nie tylko tematy senioralne.

Równie ciekawe są spotkania z wrocławianami, którzy przyjechali tu z najdalszych zakątków świata. O tym, jak odnajdują się w stolicy Dolnego Śląska, opowiadali mieszkańcy pochodzący z Chin, Brazylii czy RPA. Audycje prezentowały różnorodność i wielowątkowość działań miejskich także w tematyce wielokulturowości, edukacji i integracji.
Adresatami byli wrocławianie, ale także migranci, jak i społeczność przyjmująca we Wrocławiu.
Wszystkich spotkań nie sposób opisać. Tak jak różnorodni są wrocławianie, tak różne oblicza ma Wrocław.
Atmosfera panująca w studiu jest przyjazna, więc goście rzadko stresują się wiszącym przed nimi mikrofonem, nawet jeśli to ich pierwszy wywiad radiowy.
Taka atmosfera to przepis na udaną rozmowę. Czasem nawet po zakończonym nagraniu można usłyszeć, że nie wiedzieli, kiedy minął im czas spędzony w studiu. Czasu na rozmowę jest kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Niektórzy powiedzą, że za dużo, inni natomiast, że zbyt mało. Ze strony słuchaczy komfort zapewnia podzielenie audycji na krótsze bloki słowno-muzyczne.
Gośćmi audycji bywają ludzie znani, rozpoznawalni i lubiani. W audycjach kulturalnych można było posłuchać rozmów ze znanymi aktorami, którzy w ramach Wrocławskiego Filmowego Centrum Seniora gościli we Wrocławiu: Sonia Bohosiewicz, Jan Nowicki, Bronisław Cieślak.
Nierzadko są to jednak także ci, którzy działają na rzecz miasta i jego mieszkańców. To dzięki radiowej antenie mogą opowiedzieć o często fantastycznych przedsięwzięciach, które podejmują, lub o swoim życiu we Wrocławiu. Fundacja zajmująca się niemarnowaniem żywności, sylwetki wolontariuszy bezinteresownie zaangażowanych w pomoc innym czy migranci, którzy aklimatyzują się w naszym mieście.
„Oblicza Wrocławia” to program dla każdego, komu nasze miasto leży na sercu. Długofalowe projekty, jednorazowe akcje, ale również bieżące informacje, które można przekazać właściwie od razu. Dzięki temu, że audycja jest emitowana codziennie od poniedziałku do piątku, najważniejsze informacje nie muszą czekać. Przykładem takiego działania były programy emitowane w ubiegłym roku na początku pandemii, gdy rzetelność i szybkość w przekazywaniu informacji, a także odbiorcy, do których trafiała, miały kolosalne znaczenie.
Autorzy i współtwórcy audycji zapraszają wrocławian, ale także Dolnoślązaków przed odbiorniki radiowe.