Warto…


przeczytać

Poetycki kalendarz

Tęsknota za ojczyzną jest jak trauma, która zostaje na całe życie. Zofia Kossak w latach 1953–1954 przebywała na farmie w bajecznej, ciągnącej się wrzosowiskami Kornwalii.
Ten celtycki kawałek ziemi, tak seraficzny przecież, jakoś nie umiał zdusić żalu za macierzą… Z przeszywającej nostalgii powstała książka, która „jest wyrazem uczuć człowieka tęskniącego za krajem”. Rok Polski (IW Pax, Warszawa 2017) chciałabym wypromować w styczniu na cały rozpoczęty Rok Pański 2021. Autorka zamyka 365 dni w jednostce czasu starannie odmierzonej przez księżyc. Rozdziały to miesiące ułożone jak karty w kalendarzu. A w każdym skrupulatnie zapisane święta, obyczaje i tradycje. Bo Kossak uwzględnia w cyklu księżycowym i cykl liturgiczny. Pokazuje, jak Kościół w pewnym momencie czasu linearnego wprowadził i zamknął w czasie kulistym misterium Narodzenia, Odkupienia i Zmartwychwstania Chrystusa. Z atencją odnosi się do obrzędowości ludowej, ukazując proces jej asymilacji i przeobrażenia z pogaństwa na grunt chrześcijański. Z każdego miesiąca wydobywa apogeum zapachów, smaków, barw i światła, by uchwycić jego urodę i swoistość. Z frajdą chłoniemy lekki styl pisarki. Kossak raczy nas różnymi smaczkami. Dowiecie się, z jakiego importu pochodzą ostatki, co to jest „przepiórka” zwana pępkiem, dlaczego górnicy miłują Barbarę i po co chłopcy w wigilię Zielonych Świątek stawiają przed domem panny miotłę. Przywołuje wiele zapomnianych obrzędów.
Jest świadoma, że treści etniczne, przekazywane od pokoleń, wyróżniając nas spośród innych narodów, jednocześnie ubogacają ogólnoludzką spuściznę kulturową. Chce nas na to uwrażliwić. Tradycja powinna być istotnym elementem naszego życia. Trzeba ją znać, rozumieć i kultywować.
Niech ten poetycki kalendarz oderwie Was od świata smartfonów i notebooków. Tradycji nie zaznasz online. Rok Polski to obowiązkowa lektura.

AGNIESZKA BOKRZYCKA


obejrzeć

Bez mojej zgody

Czas pandemii dotyka w szczególny sposób także miłośników wielkiego ekranu. Dostęp do filmowych nowości jest ograniczony. Moja propozycja to film łatwo dostępny, który na ekrany wszedł w 2009 r. W tym miesiącu historia głównej bohaterki proponowanego filmu w pełni koresponduje z tytułem naszego miesięcznika. Wiele razy każdy z nas był pytany o swoje zdanie na temat życia ludzkiego. Wiele osób, z którymi mamy styczność na co dzień, zadaje sobie pytanie o granice wolności. Bez mojej zgody to film, który porusza wiele aktualnych problemów dyskutowanych w naszym kraju na wszystkich płaszczyznach.
Żeby nie było jednak tak prosto, film serwuje nam dużo więcej dylematów moralnych, z którymi mierzymy się w trakcie oglądania. Fabuła zmienia swój bieg w szczególnym momencie życia bohaterki. Okres dojrzewania to dla niej czas poszukiwania swojej tożsamości. Dziewczynka odkrywa, dlaczego znalazła się na tym świecie, chce wiedzieć, kim jest, i chce odzyskać swoją tożsamość.
Dzieciństwo, w którym przeżywała wiele bólu i cierpienia w trakcie różnych operacji i zabiegów, dobiega końca. Co więcej, wiemy, że nigdy tak na prawdę nie była chora i nie potrzebowała szczególnej pomocy medycznej. Rodzina, której jest członkiem, staje na krawędzi. Wydaje się, że wszystko nagle zmieni swój bieg i zmierza do tragedii.
Dopiero moment stanięcia w prawdzie i uporządkowania życia doprowadza do właściwego rozwiązania. Główna bohaterka poszukuje celu i sensu życia, a także odkrywa, kim jest. Prawda zawsze służy dobru. Prowadzi do życia w obfitości. Daje radość i wytchnienie. Jednak co najważniejsze – pozwala dotknąć rzeczywistości. Dlaczego jednak tak często się jej boimy? Zachęcam do zmierzenia się na nowo z tymi trudnymi tematami. Nawet gdy nie znajdziemy na nie odpowiedzi od razu, samo poszukiwanie prawdy jest zawsze ogromnym krokiem ku szczęściu.

MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI


zwiedzić

W bajkowym świecie, czyli

Ogrody Światła w Zamku Książ i Palmiarni

W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 30 tysięcy osób. A odbywały się na samym tylko Zamku Książ. W tym wyjątkowo trudnym i specyficznym czasie odwiedzać je będzie można do końca marca, a iluminacje pojawiły się także w niedalekiej od zamku wałbrzyskiej Palmiarni. Zapraszamy na cudowny spektakl, który rozpoczyna się każdego dnia po zmierzchu… Gdy tylko na dworze robi się ciemno, co zimą oznacza nawet godzinę 16, tereny zewnętrzne Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Palmiarni wałbrzyskiej rozświetlają się pięknymi iluminacjami. Tańczące na balu pary, rozkwitające rośliny, świetliste fontanny, przyglądające się nam zwierzęta – to tylko kilka przykładów tego, co zaskoczy nas podczas zimowych spacerów po tych wspaniałych atrakcjach. Jedynie tutaj zobaczycie zimą barwne motyle czy pływające w magicznych falach egzotyczne ryby. A jeśli do tych widoków dołożymy jeszcze dźwięki natury, otrzymamy prawdziwą ucztę dla zmysłów. Ucztę, z której aż nie chce się wychodzić. – Świetlne kompozycje zostały utworzone z tysięcy kolorowych świateł. Całość uzupełniają dźwięki natury, odgłosy zwierząt i muzyka klasyczna. To atrakcja dla całych rodzin, którą po prostu trzeba zobaczyć – zachęca Kamila Świerczyńska, Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży na Zamku Książ. Osoby, które odwiedziły to miejsce rok temu, powinny wybrać się ponownie.

Po pierwsze dlatego, że dopiero od tego roku dostępna i rozświetlona jest także Palmiarnia, po drugie zaś dlatego, że na samym zamku poszerzono ekspozycję. Dla odwiedzających otwarta została bowiem także Baszta Jerzego. Dzięki temu można przejść z Tarasu Zachodniego na Taras Kasztanowcowy i tam z wysokości dwóch zamkowych pięter podziwiać bajkową grę świateł i dźwięków. Ogrody Świateł to świetna propozycja na czas pandemii. Zachowane są środki ostrożności, całość odbywa się na terenach zewnętrznych, a odwiedzający mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowywania społecznego dystansu. Ogrody otwarte są codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 16.00–20.00, a w piątek i sobotę godzinę dłużej, bo do 21.00. Bilety można kupić poprzez stronę bilety.ksiaz.walbrzych.pl oraz w kasach Zamku i Palmiarni. Cena biletu łączonego do obu atrakcji wynosi 40 zł (normalny) oraz 30 zł (ulgowy). Dzieci do lat 4 wchodzą bez opłat. Pokazy na książańskich tarasach oraz w ogrodzie wałbrzyskiej Palmiarni będą prezentowane do końca marca. Warto je odwiedzić i wejść w nowy rok ze światłem nadziei. Polecamy!

umwd
KATARZYNA KRZEMIŃSKA
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY
PRZEZ WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA
ZDJĘCIA MIKOŁAJ GOSPODAREK