ABP JÓZEF KUPNY

metropolita wrocławski

Wartość prostych gestów

Dzisiaj, w czasie pandemii, ważna jest współpraca, wzajemna pomoc i solidarność. Epidemia, z którą się zmagamy, w wielu osobach uruchomiła pokłady dobra. Wierzący pytali, co Pan Bóg chce nam powiedzieć przez to wydarzenie. Padały rozmaite odpowiedzi, ale wszystkie oscylowały wokół przekonania, że potrzebne nam było to zatrzymanie się. W świecie, który pędził bez opamiętania, wielu zapomniało o tym, co się najbardziej w życiu liczy.
Zaczęliśmy dostrzegać wartość prostych gestów i słów. Przekonaliśmy się, że rzeczywistość wirtualna nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem twarzą w twarz. A oglądanie Mszy św. w telewizji nie nakarmi naszej duszy.
Jakby inaczej się żyło, gdyby epidemia oczyściła nas z tego zła, jakim są egoizm, pogarda i pragnienie władzy bez oglądania się na wartości i zasady.
Czytając Ewangelię, powinniśmy poczuć się wezwani do misji budowania takiego świata, którego fundamentem będą miłość Boga i bliźniego.
Obecnie przeżywamy czas przechodzenia przez ciemną dolinę.
Żyjemy w pewnym lęku, spotykamy także tych, którzy nie liczą się z nami i naszymi obawami, którzy wszystko lekceważą.
Pamiętajmy, że Bóg daje nam nadzieję i siłę, żebyśmy temu nie ulegli, żebyśmy czuli się odpowiedzialni i nie zrezygnowali z tego. Dziękujmy Bogu za to, że nie brakuje ludzi dobrych, szlachetnych, gotowych do poświęceń, wrażliwych na potrzeby innych, życzliwych i otwartych.
Szybko przekonaliśmy się bowiem, jak bardzo potrzebujemy pomocy drugiego człowieka. Jak bardzo jesteśmy od siebie zależni. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie i drugiego człowieka.