Niosą pomoc najmłodszym

W ostatnim czasie dużo miejsca media poświęcają sprawie dzieci rodzących się
z wadami genetycznymi. Są takie miejsca, które w praktyczny sposób pomagają
chorym dzieciom i przywracają im nadzieję na lepsze życie. Jednym z nich jest
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci im. Jana Pawła II w Jaszkotlu.

KS. ŁUKASZ ROMAŃCZUK

„Niedziela”

Terapia światłem i kolorem

MARCIN KOŚCIELNY/ARCHIWUM ZOL W JAKSZTOLU

W tej niewielkiej miejscowości, znajdującej się w gminie Kąty Wrocławskie, od ponad stu lat swój dom ma Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Swój charyzmat realizują poprzez opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą. Siostry i osoby zaangażowane w pomoc dzieciom w Jaszkotlu sprawują opiekę medyczną, pielęgnacyjną, a także rehabilitacyjną nad dziećmi o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności intelektualnej oraz ruchowej do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Dla dobra dzieci
Większość dzieci znajdujących się w ośrodku jest kierowana przez sąd. Takie decyzje zapadają z różnych powodów.
Zazwyczaj chodzi o dobro samych dzieci, które z różnych powodów nie mogą rozwijać się i żyć we własnym środowisku rodzinnym. – Dzieci przebywające w naszym domu kierowane są z wielu względów. Jednym z nich jest brak możliwości przebywania przez nie w pierwotnym środowisku rodzinnym. Bywają też sytuacje, że dzieci kierowane są do nas przez rodziców biologicznych, którzy w wielu przypadkach nie mają możliwości objęcia opieką swoich niepełnosprawnych dzieci – opowiada pracująca w ZOL-u Malwina Niebylska.
Przez lata ZOL w Jaszkotlu się zmienia. Wprowadzane są różne rozwiązania, mające na celu pomoc w rehabilitacji potrzebującym dzieciom. Od wielu lat Zakład buduje system kompleksowej rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, na który składają się m.in.: kinezyterapia (NDT Bobath, metoda Vojty, PNF, Kinesiology Taping, integracja sensoryczna), masaż (klasyczny, Shantala), fizykoterapia (światłolecznictwo, elektroterapia, magnetoterapia, laseroterapia, termoterapia, hydroterapia), terapia psychologiczno-pedagogiczna (z logopedią na czele i z alternatywną komunikacją), metoda SNOEZELEN, metoda Knillów, terapia zajęciowa.
Tak duża propozycja terapeutyczna dla dzieci przebywających w Jaszkotlu wynika z troski, by stworzyć jak najkorzystniejsze warunki do ich rozwoju i w miarę możliwości pomocy w dojściu do sprawności fizycznej. – Głównym celem budowania systemu kompleksowej rehabilitacji jest jak najlepsze usprawnianie dzieci po to, by z powodu niepełnosprawności nie trafiły na społeczny margines, lecz aby były życiowo i zawodowo aktywne – podkreśla Malwina Niebylska.

Personel obdarza ogromem miłości wszystkich podopiecznych

MARCIN KOŚCIELNY/ARCHIWUM ZOL W JAKSZTOLU

Kompleksowa rehabilitacja
Pobyt w ZOL-u w Jaszkotlu to szansa dla dzieci nie tylko w kontekście zdrowia fizycznego i psychicznego, lecz także w otrzymaniu warunków na lepsze życie. – Poprzez pracę z dziećmi i młodzieżą przebywającą w naszym ośrodku chcemy uczynić wszystko, aby dzieci miały większą szansę na adopcję – zaznacza Malwina Niebylska. – Warto też podkreślić, iż nasze dzieci są niezwykle aktywne. Dzięki współpracy z Fundacją Fizjotriterapia mogą spełniać swoje marzenia i uczestniczyć w zawodach sportowych. Razem z profesjonalnym sportowcem pokonują dystans triathlonu, płynąc w pontonie, jadąc w przyczepce, bądź siedząc w wózku. To dla nich ogromne przeżycie i uwielbiają w ten sposób spędzać czas.
Sukcesem w podejmowanych zadaniach jest zapewnienie odpowiednich warunków do pracy, dobór właściwej rehabilitacji do danej choroby, atmosfera, a także wykorzystanie najnowszych sprzętów rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Wiąże się to z nieustanną troską o pogłębianie kwalifikacji, ale także z nieustannymi inwestycjami budowlano-technicznymi. – Chcąc zapewnić odpowiednie warunki dla dzieci, wkładamy w naszą pracę wiele serca.

Budynek ZOL w Jaszkotlu

Aktywność fizyczna dzieci to ważny element terapii

W naszym ośrodku jest coraz więcej dzieci, które potrzebują naszej pomocy. To powoduje, że pojawiają się nowe potrzeby lokalowe czy też sprzętowe. Pragnąc zapewnić odpowiednio skierowaną opiekę oraz rehabilitację wszystkim dzieciom przebywającym w naszym ośrodku, dobraną adekwatnie do danej jednostki chorobowej, wciąż poszukujemy środków na rozwinięcie naszej działalności zarówno poprzez zakup sprzętów rehabilitacyjnych, terapeutycznych czy też edukacyjnych, jak i poprzez stworzenie miejsc, które będą właściwą drogą do osiągania przez naszych podopiecznych sprawności oraz samodzielności – mówi Malwina Niebylska.
Odwiedzając ośrodek w Jaszkotlu, można spotkać dzieci i młodzież z różnym stopniem niepełnosprawności. Do ZOL-u trafiają dzieci z objawami dziecięcego porażenia mózgowego, postępującego zaniku mięśni, stanów po operacji przepuklin oponowo-rdzeniowych, niedowładu kończyn dolnych wrodzonych i nabytych, zespołu FAS, Zespołu Downa i innych. – Warto zaznaczyć, że nasze dzieci są niezwykle radosne i potrafią się cieszyć każdym dniem.
Uwielbiają, gdy ktoś je odwiedza i mogą oprowadzić gości po oddziale, pokazując swoje pokoje. Dzieciaki uczą nas, jak z radością przeżywać każdy dzień, jak doceniać to, co się ma, i jak ważny jest drugi człowiek – mówi Malwina Niebylska.

Domowa atmosfera
Oprócz codziennej pracy związanej z poprawą kondycji zdrowotnej dzieci, siostry Marianki wraz z personelem ZOL-u podejmują działania, aby uatrakcyjnić swoim podopiecznym pobyt w ośrodku. – Przede wszystkim pamiętamy, że nasza placówka to dom tych dzieci. I do tego domu zawsze staramy się przychodzić z ogromem miłości, by obdarzać nią wszystkich naszych podopiecznych.
A należy pamiętać, że dziecko z niepełnosprawnością tak samo potrzebuje tej miłości i czułości. Nasze dzieci chcą się bawić, przytulać, wygłupiać. Chcą być traktowane jak normalne dzieci i my staramy się o tę normalność walczyć każdego dnia. Dlatego też organizujemy naszym małym pociechom różne akcje, zabawy, aby mogły jak najwięcej doświadczać, przeżywać, odczuwać.
Chcemy jak najczęściej wywoływać uśmiech na ich twarzach. Ostatnim z takich wydarzeń był „Bal Wszystkich Świętych”. Niedawno została otwarta nowa bawialnia i to tam mogliśmy radośnie spędzić czas. Wspólnie udekorowaliśmy salę i zaprosiłyśmy dzieci, aby ubrały się w stroje świętych. Byli m.in.: św. Stanisław Kostka, św. Franciszek, św. Faustyna, św. Jan Paweł II, św. Jadwiga – opowiada Malwina Niebylska. Wcześniej odbywały się takie wydarzenia, jak: Festiwal Kolorów, Dzień Dziecka, Rocznica urodzin św. Jana Pawła II, Bal Karnawałowy czy coroczna akcja „Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka”.

Mimo swojej niepełnosprawności dzieci potrafią z radością przeżywać każdy dzień. Uwielbiają, gdy ktoś je
odwiedza i mogą oprowadzić gości po oddziale, pokazując im swoje pokoje

ANNA I KAMIL SZYSZKA/ARCHIWUM ZOL W JAKSZTOLU

W tym roku ta świąteczna akcja charytatywna odbędzie się po raz ósmy.
– Jak co roku przygotowaliśmy listę z niezbędnymi artykułami, które można nam przekazać, kontaktując się z siostrą Sylwią, p. Magdą lub ze mną – mówi Malwina Niebylska. Organizatorzy akcji mają świadomość, że z powodu pandemii ostatni czas nie był dla nikogo łatwy. – Zdajemy sobie sprawę, że obecny czas jest dla wielu osób trudny. Dlatego za każdą okazaną nam pomoc jesteśmy bardzo wdzięczni. To dla nas niezwykle ważne.
Pamiętamy o każdym z naszym darczyńców – zaznacza Malwina Niebylska.
Na zakończenie akcji, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się finał akcji. Będzie miał miejsce 20 grudnia. Ze względu na sytuację epidemiczną będzie on transmitowany online. – Na bieżąco będziemy informować o szczegółach wydarzenia, ale już teraz możemy zdradzić, że rozpoczęliśmy próby do nowego przedstawienia – podkreśla Malwina Niebylska.

JAK POMÓC

Zazwyczaj takie ośrodki można wspierać, wpłacając 1% podatku. W przypadku ZOL-u z Jaszkotla, wpisując nr KRS: 0000242402. Możliwa jest także dobrowolna wpłata na konto bankowe: 44 1240 1994 1111 0010 0866 7031.
Kwoty pieniężne można przekazywać na konto: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci w Jaszkotlu 55-080 Kąty Wrocławskie, Jaszkotle 21, tel./faks 0 71 390 68 83.
Nr konta: 44 1240 1994 1111 0010 0866 703
Więcej informacji na temat Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jaszkotlu oraz akcji „Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka” można uzyskać na stronie internetowej: www.zol-jaszkotle.pl lub profilu FB.

Bal Karnawałowy w nowej bawialni

ARCHIWUM ZOL W JAKSZTOLU

Po lewej:
Codzienna praca nad poprawą kondycji zdrowotnej i nauka chodzenia

MARCIN KOŚCIELNY/ARCHIWUM ZOL W JAKSZTOLU

Nauka czytania podczas zabawy

MARCIN KOŚCIELNY/ARCHIWUM ZOL W JAKSZTOLU