SŁOWNIK WYRAZÓW BARDZO OBCYCH

Cierpliwość

Nowy Testament używa terminu cierpliwość (gr. makrothumia – długi oddech)
na określenie postępowania Boga wobec ludzi (zob. Rz 2, 4; 9, 22; 1 Tm 1, 16; 1 P 3, 20).
Gdyby Bóg zachowywał się tak jak ludzie, już dawno nasz świat przestałby istnieć.
Bóg jest jednak cierpliwy, dzięki czemu znosi nasze grzechy i nie odrzuca nas.

KS. ALEKSANDER RADECKI
Wrocław

Cierpliwość, romańska kolumna przedstawiająca cnoty ludzkie
w bazylice Św. Trójcy i Najświętszej Maryi Panny w Strzelnie

HENRYK PRZONDZIONO/FOTO GOŚĆ

Lud Boży winien naśladować w tym swojego Pana (zob. 1 Kor 13, 4; Ef 4, 2; Kol 1, 11; 3, 12). Winniśmy to czynić zarówno wobec bliźnich, jak i wobec nas samych.
Współczesny problem
Wezwanie do bycia cierpliwym – to nie dla naszego pokolenia, które wszystko chce mieć natychmiast. A prawda jest taka, że wszystkie osiągnięcia wymagają czasu i cierpliwości. Co więcej: bez tej cnoty codzienność może stawać się nie do udźwignięcia! To właśnie cierpliwość pozwala spokojne podchodzić do przykrych zdarzeń, uciążliwego zachowania bliźnich, przetrzymać długotrwałe ograniczenia życiowe (np. podczas pandemii koronawirusa) i konsekwentnie dążyć do wytyczonego celu. Cnota ta łączy w sobie wytrwałość, wielkoduszność, wyrozumiałość, nieuleganie gniewowi ani zgorzknieniu; stara się studzić irytację, umie spokojnie i wytrwale czekać, trwając niewzruszenie przy swoich zasadach mimo wszelkich niedogodności życia, cierpień i trosk.
Jest oznaką zaufania Bogu i miłości do Niego oraz do całego Jego stworzenia. Aby zdobywać owoce cierpliwości we własnym życiu, trzeba tego najpierw chcieć i realizować swoje cele według podjętego planu działania. Przypomnijmy, że taka postawa wchodzi w zakres jednego z warunków sakramentu pokuty, którym jest mocne postanowienie poprawy.

Kropla drąży skałę…
…nie siłą, lecz ciągłym padaniem (Owidiusz).
Widać wyraźnie, że zdobywanie cierpliwości nie będzie nigdy „akcją”, ale trwającym do końca życia procesem. Psycholog podpowie nam, jakie stopnie trzeba pokonać, wspinając się ku szczytowi, któremu na imię cierpliwość.
Oto one: pozytywne nastawienie w uczeniu się nowych rzeczy; oddramatyzowanie spotykanych sytuacji i zaniechanie działań pod wpływem emocji; urealnienie własnych planów i oczekiwań; wyznaczanie sobie kolejnych punktów w działaniach; docenianie każdego osiągnięcia i cieszenie się nim; wdzięczność zamiast nadmiernego skupiania się na trudnościach; humor; wykorzystywanie bieżącego dnia jako daru dla siebie i bliźnich; cieszenie się już samą podróżą do celu, a nie tylko wynikami końcowymi.
Choć droga do celu jest niełatwa, to wniosek jest prosty: dobre rzeczy nie są dla ludzi, którzy czekać nie potrafią. Jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz Cierpliwość wyklucza pasywność. Łączy się z asertywnością i przedsiębiorczością połączoną z wytrwałością i wyrozumiałością. Ktoś, kto nic nie robi, tylko czeka na prezenty od losu, jest zwyczajnie bierny. Cierpliwością mogą się wykazać tylko osoby działające i dążące do zamierzonych celów, ale też wierzące, że mogą te cele osiągnąć.

Dlatego wszelkie przeciwności, choć męczą, nie są sygnałem do odwrotu. To po prostu przeszkody, które należy jakoś przezwyciężyć.
Przeszkodą bywa czas, nasze fizyczne zdolności czy ograniczenia, brak odpowiednich narzędzi. Tak więc silny charakter, motywacja i cierpliwość powinny iść z sobą w parze.
Zdobywanie doświadczenia i osiąganie wymagających celów polega właśnie na tym, że popełniamy błędy, potykamy się i przewracamy. Niekiedy nawet wszystko tracimy. Za to zdobyte doświadczenie sprawia, że i tak jesteśmy bliżej celu, niż byliśmy na początku naszej wędrówki. Zatem gdy nadchodzi zniechęcenie, warto wziąć się w garść i naprawić to, co się nie udało lub wręcz popsuło. Trudno osiągnąć ideał za pierwszym razem; pomyłki powinniśmy wkalkulować w całe swoje życie już na starcie.

MODLITWA
MARKA AURELIUSZA

Boże, daj mi cierpliwość,
bym pogodził się z tym, czego
zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to,
co zmienić mogę. I daj mi mądrość,
bym odróżnił jedno od drugiego.

ŚWIĘCI O CIERPLIWOŚCI

▸ Naśladować Chrystusa, idąc za Nim aż do śmierci, to pełnia cierpliwości. ŚW. AUGUSTYN
▸ Nie może poznać sługa Boży, ile ma cierpliwości i pokory, dopóki się wszystko dzieje po jego myśli. Gdy zaś przyjdzie czas, kiedy ci, którzy powinni postępować według jego woli, zaczną mu się sprzeciwiać, ile wtedy okaże cierpliwości i pokory, tyle jej ma, nie więcej. ŚW. FRANCISZEK Z ASYŻU
▸ Niech nic cię nie niepokoi, niech nic cię nie przeraża. Wszystko mija, Bóg się nie zmienia. Cierpliwość osiąga wszystko. Temu, kto ma Boga, nie brakuje niczego. Bóg sam wystarcza. ŚW. TERESA OD JEZUSA
▸ Umiej znosić wszystkich, jak i Bóg znosi ciebie. ŚW. IGNACY ANTIOCHEŃSKI
▸ Cierpliwość jest rdzeniem miłości. Nie istnieje miłość bez cierpliwości ani cierpliwość bez miłości. ŚW. KATARZYNA ZE SIENY
▸ Cierpliwość jest pasem bezpieczeństwa duszy, który broni ją i chroni od wszelkiej perturbacji. ŚW. ANTONI
▸ Cierpliwość w życiu musi być naszym chlebem powszednim. ŚW. FRANCISZEK SALEZY
▸ Cierpliwość jest konieczna, aby pokonać świat, zapewnić sobie zwycięstwo i wejść do raju. ŚW. JAN BOSKO