Cztery żywioły Wrocławia

Współczesny Wrocław, jak większość miast Europy, stoi przed wieloma
wyzwaniami dotyczącymi rozwoju tzw. zielonej gospodarki. Dotyczą one przede
wszystkim zanieczyszczenia środowiska i nierówności społecznych.
Dlatego Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego swoim nowym projektem
„Cztery żywioły Wrocławia” wychodzi naprzeciw kryzysowi klimatycznemu
i problemowi zagrożenia wykluczeniem społecznym młodych ludzi.

BEATA NAWROTKIEWICZ

WCRS

Wyrównywanie szans społecznych i podniesienie
bezpieczeństwa ekologicznego we Wrocławiu
to główne cele projektu

ZDJĘCIA JOANNA LOHO/FUNDACJA DRZWI OTWARTE

Zasadniczym celem „Czterech żywiołów Wrocławia” jest wyrównywanie szans społecznych i podniesienie bezpieczeństwa ekologicznego we Wrocławiu. Współtwórcą projektu jest Fundacja Drzwi Otwarte, której pracownicy na co dzień pracują z młodzieżą z różnych środowisk społecznych. Zadaniem organizacji jest nie tylko rekrutacja młodych do projektu, lecz także stała praca edukacyjna z grupą.
– Jako samorządowcy we wszystkich swoich działaniach mamy na uwadze to, jak wielkie znaczenie ma troska o zieleń miejską oraz o mieszkańców, przede wszystkim o jakość ich życia i możliwości rozwoju. Wierzymy, że naszym zadaniem jest wspierać młodych ludzi w poszukiwaniu i podejmowaniu dobrych wyborów życiowych. Dlatego postanowiliśmy pokazać im, na czym polega praca samorządu miejskiego i instytucji miejskich. Chcemy uzmysłowić nie tylko to, że każdego dnia działamy na ich rzecz, lecz także to, iż każdy mieszkaniec może się włączyć w tę wspólną pracę – tłumaczy Martyna Wilk z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
W projekcie „Cztery żywioły Wrocławia”, który trwa dwa miesiące, odbywają się cotygodniowe spotkania grupy uczestników liczącej kilkanaście osób. Zajęcia z samorozwoju przeplatają wizyty u partnerów projektu. Organizatorzy stawiają na maksymalnie praktyczny wymiar tych spotkań.
– Jako Fundacja „Drzwi Otwarte” postanowiliśmy uzupełnić program o cykl warsztatów, który pozwoli uczestnikom projektu uzyskać kompetencje niezbędne dla swobodnego poruszania się na rynku pracy – dodaje Justyna Rudnicka z Fundacji „Drzwi Otwarte”. – Zaczęliśmy od podstaw, czyli od zajęć, podczas których opisywaliśmy swoje mocne strony i najważniejsze umiejętności. Okazało się, że nie zawsze jest to prosta i oczywista sprawa. Następnie były warsztaty z pisania CV oraz z wystąpień publicznych.
Na zakończenie cyklu każdy z uczestników weźmie udział w inscenizowanej rozmowie kwalifikacyjnej, by lepiej przygotować się do rekrutacji w przyszłości. Pomocnych wskazówek będą udzielać specjaliści, na co dzień zajmujący się doskonaleniem zawodowym, a także pracownicy spółek i instytucji miejskich – partnerów projektu.
Po pierwszym spotkaniu udało mi się zapytać kilka młodych osób, czego się po „Czterech żywiołach Wrocławia” spodziewają. – Dla mnie jest to świetna okazja, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób działają wrocławskie instytucje. Niby znam MPK czy Albę, ale tylko z zewnątrz.
Chcę usłyszeć, jak się tam pracuje, bezpośrednio od pracowników – powiedział mi jeden z uczestników.
Od pochodzącej z Ukrainy uczestniczki usłyszałam, że do projektu przyciągnęła ją możliwość napisania CV pod okiem specjalisty czy próbna rozmowa rekrutacyjna, inni mówili o tym, że interesują się wybranymi instytucjami jako potencjalnymi miejscami pracy.

W projekt zaangażowały się jednostki i spółki miejskie: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Zarząd Zieleni Miejskiej, ZOO, a także Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe. Organizacje i firmy zaproszą do siebie uczestników projektu. Pokażą im, na czym polega ich praca i w jaki sposób wpływa na życie miejskie. Młodzi poznają także możliwości zatrudnienia i ścieżek rozwoju zawodowego w poszczególnych instytucjach.
Projekt „Cztery żywioły Wrocławia” wspiera takie kampanie miejskie, jak: „Zmień piec”, „WROśnij we Wro”, „Małe kroki, wielkie zmiany” oraz „#Czasnawroclaw #Czasnabuspas”.

MÓWIĄ PARTNERZY:

Cieszy nas, że MPK Wrocław może wziąć udział w tak żywiołowym projekcie. Żywioły mogą niszczyć, ale jeśli je okiełznamy, to sprawimy, że życie staje się lepsze. MPK jest nieodłącznym elementem tkanki miejskiej, jesteśmy częścią życia mieszkańców Wrocławia, dlatego chcemy w nim uczestniczyć we wszystkich jego aspektach.
Chętnie angażujemy się w różne działania, współpracujemy ze społecznościami lokalnymi, organizujemy akcje charytatywne, a tym razem chcielibyśmy spotkać się z młodymi ludźmi i odsłonić im tajniki funkcjonowania komunikacji miejskiej, opowiedzieć o różnych aspektach naszej pracy. Pokazać również, jakie efekty daje uczciwa – co prawda czasem ciężka – praca. Nie tylko można dzięki niej się utrzymać, ale również działać na rzecz innych, co w przypadku MPK oznacza wszystkich mieszkańców miasta. Dobrze, aby młodzież, która nie zawsze ma sprecyzowane życiowe plany, dowiedziała się, że w MPK można znaleźć pracę na różnych stanowiskach i niekoniecznie trzeba być wykwalifikowanym inżynierem czy doświadczonym mechanikiem lub kierowcą.
U nas wiele można się nauczyć, przychodząc bez doświadczenia i dużej wiedzy. Życiową energię można różnie spożytkować, tak jak różne oblicza ma woda, jeden z żywiołów. Ma niszczycielską siłę, potrafi wyrządzić wiele zniszczeń, ale też od wieków służy ludziom do transportu, napędzania młynów, później turbin elektrowni. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać młodzieży, jak może ukierunkować swoją żywiołowość.

KRZYSZTOF BALAWEJDER, prezes MPK

Cieszymy się z udziału w tym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza pomoże młodym ludziom w aklimatyzacji w dorosłym życiu. A kto wie, może któreś z nich znajdzie u nas swoje miejsce pracy.

ALEKSANDRA WIENCKIEWICZ, zastępca dyrektora
ds. kontraktów komunalnych Wrocławskiego
Przedsiębiorstwa Oczyszczania ALBA

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe chętnie angażuje się w projekty prospołeczne. Zakładamy, że odpowiedzialność za innych zaczyna się od własnego podwórka.
Jako pierwsi w mieście zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne na naszych blokach, przez co wszystkim lepiej się oddycha, bo w pierwszych dwóch latach nasza elektrownia ograniczyła już o prawie 1200 ton emisję CO2 do atmosfery. Równie ważne jest dla nas środowisko społeczne i uczestniczenie w projektach budujących dobre sąsiedzkie relacje w naszym mieście. Wspieramy wszelkie inicjatywy służące naszym mieszkańcom – czy to projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, czy służące poprawie bezpieczeństwa na osiedlach, np. „Nic przez Telefon”. Szczególnie teraz, w okresie epidemii ważne jest, aby mieszkańcy czuli wsparcie, ale też wzajemnie pomagali sobie. Promujemy ideę „Zakupów sąsiedzkich” i „Obiadów dla Seniora”.

MAREK DERA, wiceprezes SM Wrocław-Południe