dla dzieci
BOHATEROWIE BIBLIJNI

Tymoteusz – uczeń św. Pawła

Ten właśnie nakaz poruczam ci, Tymoteuszu, dziecko [moje], (…)
byś toczył dobrą walkę, mając wiarę i dobre sumienie.
(1 List do Tymoteusza 1-3)

Tymoteusz to jeden ze współpracowników św. Pawła i jego bliski przyjaciel. Pochodził z Listry (w krainie Likaonii, Azja Mniejsza) i tam nastąpiło ich pierwsze spotkanie. Był tam pewien uczeń, imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która przyjęła wiarę, i ojca Greka. Bracia z Listry i Ikonium dawali o nim dobre świadectwo (Dzieje Apostolskie 16, 1-2). Znajomość pism Starego Testamentu Tymoteusz zawdzięczał swojej babci Lois i mamie Eunice.
Święty Paweł nazywa go swoim synem, często wspomina w listach, zapewnia o modlitwie, udziela rad i powierza ważne zadania.
Tymoteusz towarzyszył św. Pawłowi w jego drugiej podróży misyjnej (lata 50–52). Potem na prośbę Pawła miał podtrzymać na duchu wierzących w Tesalonice, których spotkały prześladowania.
Zapowiada to Paweł w liście do nich: postanowiliśmy sami pozostać w Atenach, a Tymoteusza, brata naszego i sługę Bożego w głoszeniu Ewangelii Chrystusa, wysłaliśmy, ażeby was utwierdził i umocnił w waszej wierze, tak aby nikt się nie chwiał pośród tych ucisków (1 List do Tesaloniczan 3, 2-3a).
Z kolei w Koryncie otrzymał zadanie umocnienia wiary nawróconych: Dlatego to posłałem do was Tymoteusza, który jest moim synem umiłowanym i wiernym w Panu, aby wam przypomniał drogi moje w Chrystusie i to, czego nauczam wszędzie, w każdym Kościele (1 List do Koryntian 4, 17).
Paweł zostawił Tymoteusza w Efezie jako swojego przedstawiciela: poleciłem ci, byś pozostał w Efezie, kiedy wybierałem się do Macedonii (1 List do Tymoteusza 1, 3).
Był on pierwszym biskupem tamtejszej wspólnoty.
Jako młodego duszpasterza Paweł pouczał i upewniał Tymoteusza: Niechaj nikt nie lekceważy twego młodego wieku, lecz wzorem bądź dla wiernych w mowie, w obejściu, w miłości, w wierze, w czystości. Do czasu, aż przyjdę, przykładaj się do czytania, zachęcania, nauczania (1 List do Tymoteusza 4, 12-13). Dawał mu nawet rady dotyczące jedzenia, ze względu na słabe zdrowie Tymoteusza. Samej wody już nie pij, używaj natomiast po trosze wina ze względu na żołądek i częste twoje niedomagania (2 List do Tymoteusza 5, 23).
Już na podstawie tych wzmianek o Tymoteuszu możemy przypuszczać, że był on bardzo bliski Pawłowi. Przekonujemy się także, jak bardzo Apostoł go cenił – powierzał mu bez obaw trudne misje i zadania, pewny, że im sprosta.
Tymoteusz jawi się nam zatem jako człowiek wierny powołaniu, wytrwały, odważny i gorliwy w służbie, posłuszny Pawłowi.

ILUSTRACJA MWM

Dla każdego z nas może być wzorem i przykładem.
Uczy korzystania z darów, w które wyposaża nas Bóg, i rozwijania ich. To dla ciebie i dla mnie dobry sposób współpracowania z Bożą łaską. Gwarantuje przynoszenie dobrych owoców.
Święty Paweł usilnie do tego zachęca: Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez nałożenie rąk kolegium prezbiterów. W tych rzeczach się ćwicz, cały im się oddaj, aby twoje postępy widoczne były dla wszystkich (1 List do Tymoteusza 4, 14-5).
Tymoteusz prawdopodobnie zginął śmiercią męczeńską w obronie wiary. My raczej nie będziemy składać w ten sposób swojego życia w ofierze, jednak każdego dnia możemy oddawać swój czas i talenty naszemu
Zbawicielowi – Jezusowi.

EWA CZERWIŃSKA