KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W HENRYKOWIE

Kuźnia charakterów i szkoła świętości

Od osiemnastu lat w murach pocysterskiego opactwa w Henrykowie tętni życiem
katolicka szkoła, której katolickość nie jest tylko w nazwie, ale także w jej codzienności.
Jako nauczyciele i wychowawcy dokładamy wszelkich starań, aby ten fakt
był naszym najważniejszym atutem.

KS. KRZYSZTOF DEJA
KS. PIOTR ROZPĘDOWSKI

Henryków

Liceum mieści się w wyremontowanym skrzydle dawnego klasztoru cystersów.

ZDJĘCIA KS. ŁUKASZ ROMAŃCZUK

Klasztor Księgi Henrykowskiej to wyjątkowe miejsce na mapie kulturowej Polski. W zaciszu celi 750 lat temu zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim. I my po tylu wiekach jesteśmy w tym samym miejscu – wyjątkowym, szczególnym.
To miejsce zawsze było niezwykłe.
Naznaczone przez modlitwę i pracę henrykowskich mnichów, obecność magnatów sasko-weimarskich, trudne czasy powojenne, funkcjonowanie Technikum Rolniczego, formację alumnów Annus Propedeuticus czy w końcu – od początku XXI w. – przez nauczycieli i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego.
Historia
Katolicka szkoła powstała w 2002 r. Była miejscem szczególnej szansy dobrego wykształcenia i wychowania dla chłopców z archidiecezji wrocławskiej.
Pierwszym dyrektorem szkoły do 2014 r. był ks. dr Jan Adamarczuk, w latach 2014–2017 ks. dr Kacper Radzki, a od roku szkolnego 2017/2018 funkcję tę pełni ks. dr Krzysztof Deja.
Przyglądając się krótkiej, ale jakże intensywnej historii szkoły, można dostrzec ogromne zaangażowanie grona pedagogicznego, kapłanów pełniących funkcje wychowawcze i kierownicze, wszystkich pracowników szkoły, a przede wszystkim uczniów i ich rodziców w budowanie żywych fundamentów placówki. Ważnymi momentami w życiu szkoły były działania ks. Jana Adamarczuka, które doprowadziły do poświęcenia i wręczenia szkole przez abp. Mariana Gołębiewskiego w 2005 r. sztandaru oraz podjęcia w 2010 r. ścisłej współpracy z ówczesną Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która pozwoliła na utworzenie jednej z pierwszych w Polsce klasy o kierunku przysposobienie wojskowe. Te tradycje trwają do dziś, są stale rozwijane i stanowią wizytówkę KLO.
Rok 2010 był wyjątkowy również pod względem zmian i nowości. Została powołana do istnienia Szkolna Orkiestra Dęta, którą prowadzi mjr Edwarda Tomków.

Ks. Piotr Rozpędowski – katecheta
i duszpasterz licealnej młodzieży

Kaplica – tutaj bije serce szkoły

Dawny klasztorny refektarz pełni dziś funkcję nie tylko szkolnej stołówki,
ale także sali, w której organizowane są spotkania i imprezy okolicznościowe

Chlubna tradycja orkiestry jest kontynuowana do dziś pod kierunkiem plut. Przemysława Walenciaka – muzyka w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Kolejny rok to kolejna innowacja w szkole. Przy wspólnych działaniach ks. Artura Szeli, kapelana GOPR-u, oraz ratownika górskiego Tomasza Lipińskiego liceum zostaje wzbogacone o kierunek ratownictwo medyczne, które prężnie się rozwija, stając się drugą „siłą” w szkole.
Szkoła przez lata rozwijała się pod względem oferty edukacyjnej i kierunkowej.
Ważną decyzją ks. Kacpra Radzkiego, ówczesnego dyrektora szkoły, była inicjatywa otwarcia szkoły dla dziewcząt. Przez ten marketingowy ruch szkoła stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i dała nowe możliwości kształcenia i wychowania.
Podniosłym wydarzeniem w życiu szkoły była uroczystość otwarcia i poświęcenia w 2015 r. Sali Tradycji i Pamięci, której głównymi twórcami byli płk Jan Deja i ks. por. Mariusz Leonik.
Każdy rok to nowe wyzwania dla tych, którzy tworzą wspólnotę KLO im. bł. Edmunda Bojanowskiego.
Kuźnia charakterów
Człowiek, zwłaszcza młody, kształtuje swój charakter nieustannie. Chcąc się rozwijać, ciągle musi stawiać sobie wymagania. Kuźnia charakteru z pewnością poszerza horyzonty.
Z tą tezą z pewnością zgodzą się nasi uczniowie. Trzeba powiedzieć, że nie jest to zwykła szkoła. Nie chodzi o jej elitarność, chociaż może się tak jawić, ale o to, że jest szkołą życia.
Wstępując w szeregi uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, młody człowiek rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Często jest to wyjście z domu w wieku 15–16 lat. To wielkie wyzwanie zarówno dla samego ucznia, jak i dla jego rodziny. Rozpoczęcie etapu samodzielności, a jednocześnie jeszcze etapu wspomaganego przez wychowawców i nauczycieli. W samorozwoju pomaga mu również wybór kierunku dodatkowego, z którym się utożsamia, wkładając mundur wojskowy, ratowniczy, strażaka czy dietetyka sportowego. Młody człowiek przez lata edukacji w naszej szkole zmienia się, dorośleje, staje się zaradny. Jak mówią nasi absolwenci, którzy często nas odwiedzają: ta szkoła nas zmieniła i nauczyła życia. Regulamin, stawiane wymagania, rytm codzienności szkolnej przynoszą efekty. Widać je dopiero po latach, bo jak się jest w szkole, to często słychać pojękiwania, że znów ktoś ode mnie czegoś wymaga. Wymaga, bo tu każdemu zależy, aby być dobrym człowiekiem, patriotą i wiernym katolikiem.
Szkoła świętości
Każda katolicka szkoła u swoich podstaw ma cel, aby swoich uczniów kształcić w duchu chrześcijańskim. Podobnie jest w KLO w Henrykowie.

Ważnymi elementami życia uczniów są codzienna modlitwa, cotygodniowa wspólna szkolna Msza św., nabożeństwa czy wieczorne adoracje Najświętszego Sakramentu. Ważnym miejscem w szkole jest kaplica. Wielu uczniów, korzystając z jej zacisza, ma możliwość indywidualnej modlitwy.
Akcent kładziony w szkole na katolickie wychowanie owocuje różnymi wyborami życiowymi naszych wychowanków. Niektórzy właśnie tu odkryli w sobie powołanie do kapłaństwa.
Święcenia kapłańskie przyjęło dotychczas 20 absolwentów. Posługują oni w archidiecezji wrocławskiej, diecezji świdnickiej, a także w zakonie franciszkanów i zgromadzeniu klaretynów.
Kilku absolwentów przygotowuje się do kapłaństwa w seminariach zakonnych cystersów i klaretynów. Inni założyli piękne rodziny, w taki sposób realizując swoje powołanie.
Ważnym aspektem katolickości szkoły jest stała obecność duchownych.
Księża pełnią funkcje kierownicze, wychowawcze i nauczycielskie.
Od niedawna licealiści mają okazję uczestniczyć w lekcjach religii w klasie dedykowanej tylko do tego przedmiotu.
Każdy z uczniów ma dostęp do egzemplarza Biblii. Są one zgłębiane na lekcjach, a także po ich zakończeniu, ponieważ uczniowie mogą zabierać Pismo Święte do internatu. Księża pracujący w szkole są nade wszystko jednak kapłanami, którzy służą młodym ludziom. Codziennie w szkolnej kaplicy odbywają się Msze św., w których uczestniczą chętni uczniowie. Co dwa tygodnie wychowankowie szkoły mają możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiednikami w szkole są także księża przyjeżdżający z zewnątrz. Każdego roku u progu Wielkiego Postu odbywają się rekolekcje szkolne. Tradycją stały się nabożeństwa drogi krzyżowej odbywające się w różnych miejscach naszego opactwa. Wielki Post zawsze kończy misterium Męki Pańskiej odgrywane przez uczniów.
Życie religijne uczniów nie ogranicza się tylko do murów szkoły.
W ramach działalności charytatywnej licealiści odwiedzają podopiecznych pobliskiego Domu Opieki Caritas oraz biorą udział w różnych akcjach mających na celu pomoc drugiemu człowiekowi.
Ważnym elementem życia duchowego wychowanków szkoły są wyjazdy.
Każdego roku uczniowie mają okazję uczestnictwa w różnych wydarzeniach diecezjalnych, takich jak Niedziela Młodych czy pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Otwieramy się także na wyjazdy zagraniczne.
W ramach Szkolnej Grupy Turystycznej licealiści uczestniczyli w Festiwalu Młodych w Medjugorie. W planach jest pielgrzymka do Włoch oraz Ziemi Świętej.

Młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego to przyszłość Kościoła i Polski

ZDJĘCIA Z ARCHIWUM KS. PIOTRA ROZPĘDOWSKIEGO

Dla uczniów organizowane są różne wyjazdy.
Tutaj młodzież z KLO podczas pielgrzymki do Medjugorie

Uczniowie liceum podejmują
wiele różnych aktywności,
jak np. okazjonalne przedstawienia

Szkolenie szkolnych pocztów sztandarowych

KAROL BIAŁKOWSKI/FOTO GOŚĆ