MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

VI Targi Edukacji Międzykulturowej

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z Biurem Łącznikowym
Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu, Przedstawicielstwem Regionalnym
Komisji Europejskiej w Polsce oraz Uniwersytetem Wrocławskim serdecznie zaprasza
do wzięcia udziału w VI Targach Edukacji Międzykulturowej pt. „Zwroty akcji
w edukacji. Zmiany i adaptacje do nowej sytuacji społecznej i kulturowej” – IV edycja
międzynarodowa organizowanych w dniach 23–25 września 2020 r. we Wrocławiu.

Wrocław włącza się w program współpracy w zakresie edukacji
międzykulturowej w europejskich miastach

JUAN CARLOS TRUJILLO/UNSPLASH.COM

Głównym tematem tegorocznej edycji Targów będzie zmiana oraz adaptacja. Zmiana jest naturalną cechą otaczającego nas świata, a adaptacja do nowej rzeczywistości jej nieodłącznym elementem. Wydaje się, że kryzys pandemiczny spowodował, że tempo zmian zwiększyło się jeszcze bardziej – także w obszarze edukacji międzykulturowej. Sytuacja pandemiczna wymusiła szybkie reakcje edukatorów i edukatorek – co z jednej strony zaowocowało ciekawymi rozwiązaniami, z drugiej zaś nie zawsze reakcjom tym towarzyszyło głębsze zrozumienie problemów. Dlatego istotna jest możliwość zatrzymania się i przemyślenia tego, co się wydarzyło, oraz rozważania możliwych scenariuszy na przyszłość.
Chcielibyśmy, aby Targi stały się miejscem-przystankiem, gdzie wspólnie zastanowimy się nad tym, co nas spotkało w ostatnich miesiącach i co może spotkać w najbliższej przyszłości.
Kryzys chcemy potraktować twórczo: jako przełom, który może stać się źródłem nowej wiedzy, doświadczenia oraz zmiany na lepsze. Liczymy, że poznamy sprawdzone w czasie kryzysu metody, aby lepiej i sprawniej móc sprostać przyszłości. Zastanowimy się nad zmianą w szerokim kontekście: adaptacją, przystawalnością pojęć, metod i postaw do obecnej rzeczywistości.
Zależy nam na rozmowie, dlatego zaplanowaliśmy osiem półtoragodzinnych debat. Podejmiemy temat edukacji międzykulturowej w sytuacji kryzysowej, budowania relacji międzykulturowych, które wychodziłyby poza zwyczajowe role i podziały na rzecz partnerstwa i współpracy.
Przyjrzymy się zmieniającym się definicjom mniejszości w edukacji na przestrzeni ostatnich trzech dekad.
Zapytamy o mniejszości: zarówno te, których status jest ugruntowany i prawnie zdefiniowany, jak i o grupy, które w świetle przyjętych definicji za mniejszości do tej pory nie uchodziły (migranci, repatrianci itd.). Poruszymy ważny temat współpracy w zakresie edukacji międzykulturowej w europejskich miastach oraz możliwości udziału dzieci w polityce – nie tej „wielkiej”, ale lokalnej, zmieniając najbliższe otoczenie życia codziennego.
Planujemy, że wszystkie debaty odbędą się w Synagodze Pod Białym Bocianem i będą transmitowane w Internecie. Jeśli okaże się to niemożliwe ze względu na stan zagrożenia epidemicznego i ewentualne obostrzenia, przeprowadzimy nasze wydarzenia wyłącznie online.
Drugiego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach, podczas których rozwiniemy zasygnalizowane dzień wcześniej tematy. Przewidzieliśmy także związane z tematyką międzykulturową wydarzenia towarzyszące.
Program oraz szczegółowe informacje znajdziecie wkrótce na stronie www.wielokultury.wroclaw.pl oraz profilu facebookowym Wielokultury Wrocław.

ORGANIZATOR

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego/Miasto Wrocław

WSPÓŁORGANIZATORZY

  • Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (Biuro we Wrocławiu)
  • Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu
  • Uniwersytet Wrocławski (gospodarz miejsca)

PARTNERZY

  • Fundacja Bente Kahan (gospodarz miejsca)
  • NOMADA – Stowarzyszenie na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego
  • Brave Kids
  • Związek Karaimów Polskich
  • Sächsische Landeszentrale für politische Bildung
  • Fundacja Dom Pokoju
  • Fundacja MODE
  • Fundacja FREYA