MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

W czasie pandemii WCRS działa online

Pandemia koronawirusa na chwilę zatrzymała tradycyjne działania Wrocławskiego
Centrum Rozwoju Społecznego, które zwykle odbywają się w przestrzeni miejskiej.
Jednak wcale nie spowodowała zastoju, jednostka bowiem szybko
tak się przeorganizowała, by zacząć działania w przestrzeni wirtualnej.
Wszystkie wydarzenia zebrane są na stronie online.wcrs.wroclaw.pl.

ZAJĘCIA DLA SENIORÓW PRZYGOTOWANE PRZEZ
ZESPÓŁ WROCŁAWSKIEGO CENTRUM SENIORA

Więcej zajęć można znaleźć na stronie:
www.seniorzy.wroclaw.pl oraz fb.com/centrum.seniora
▸ Zdrowy kręgosłup i elementy karate
– poniedziałki, środy i piątki, godz. 1200
▸ Spotkania z dietetykiem klinicznym
– wtorki, godz. 1100
▸ Śmiechoterapia
– środy, godz. 1600

Warto przypomnieć, że Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego podejmuje działania dla wielu grup społecznych i zawodowych.
Najczęstszymi odbiorcami są seniorzy, rodzice, dzieci, nauczyciele, uczniowie, obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu, ale właściwie każdy wrocławianin może znaleźć ofertę dla siebie. Obostrzenia, które zostały wprowadzone, by zapobiegać rozwojowi zagrożenia epidemiologicznego, oznaczały ciągłe przebywanie w domach, ograniczenie kontaktów międzyludzkich, zawieszenie działalności zawodowej, a także mniej propozycji na wartościowe spędzanie wolnego czasu.
Wiosna, która zwykle na dobre rozpoczynała plenerowe wydarzenia, w tym roku okazała się porą rewidowania planów i odwoływania wydarzeń.
Jednocześnie dyrekcja oraz pracownicy WCRS podjęli próbę zmiany formuły dotychczasowych działań. Jak z perspektywy czasu widać – próbę bardzo udaną i zaakceptowaną przez wrocławian.
Przenieść działania do internetu
Źródłem kontaktu z odbiorcami treści stał się internet, przede wszystkim poprzez social media (głównie Facebook), ale także specjalna platforma szkoleniowa. Pierwsze komunikaty, które pojawiły się na stronach internetowych i profilach społecznościowych, oczywiście dotyczyły nowej sytuacji – higieny rąk, ograniczenia kontaktów, zaleceń i obostrzeń. Jednak nie poprzestano jedynie na roli informacyjnej, WCRS zaczął działania będące naturalną kontynuacją dotychczasowego sposobu funkcjonowania, do którego odbiorcy są przyzwyczajeni.
Dzięki propozycji dostawcy internetu, firmie Korbank, WCRS otrzymało gotową platformę e-learningową, udostępnioną bezpłatnie. Pierwszy, techniczny krok został zrobiony, zatem kolejne były łatwiejsze, bo dobrze już poznane. Przygotowanie takich treści, które zainteresują i będą wartościowe dla osób pozostających w domach.
Powstały propozycje szkoleń, webinarów i spotkań, które nawiązują do niecodziennej sytuacji, jaką niewątpliwie jest pandemia. Jednocześnie na pierwszym miejscu – tak jak zawsze – postawiono solidną dawkę wiedzy czy wartościowej rozrywki. Partnerów do tak skonstruowanych spotkań nie trzeba było długo namawiać.
Seniorzy w internecie
Pierwsze ruszyły zajęcia online dla seniorów, które z tygodnia na tydzień cieszą się coraz większą popularnością. To zrozumiałe, bo przecież ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na groźne powikłania po zakażeniu koronawirusem.
Stąd konieczność z jednej strony izolacji osób starszych, a z drugiej – i to właśnie stało się celem WCRS – stworzenie atrakcyjnych treściowo przekazów na żywo. Tak by każdy senior dysponujący komputerem (lub telefonem) z dostępem do internetu mógł z nich korzystać.
Takie spotkania mają dodatkowy walor – nie tylko edukują, ale także zbliżają ludzi. Seniorzy uczestniczący mniej lub bardziej regularnie w spotkaniach organizowanych przez Wrocławskie Centrum Seniora zaprzyjaźniali się ze sobą, tworzyli własne grupy i działania. Koronawirus odebrał im – na szczęście jedynie na chwilę – tę wspólnotę, którą tworzyli. Udało się ją odbudować dzięki platformie e-learningowej. Dzięki temu, że to nie filmikami lub tekstami, lecz właśnie spotkaniami postanowiono wypełnić ten czas wolny, którego nagle zrobiło się o wiele więcej. Seniorzy spotykają się regularnie na wykładach o zdrowym odżywianiu, śmiechoterapii, wykładach psychologicznych. Zajęcia karate dają im niezbędną porcję ruchu, a strażnicy miejscy i policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Świat nie stanął w miejscu, zwolnił tylko trochę, inne tematy zaczęły być na topie, spychając dotychczasowe na dalszy plan. Jednak to kontakt z drugim człowiekiem okazał się lekiem na całe zło, tym, czego brakuje, do czego wszyscy dążymy.

WROdzina i Miesiąc Rodziny online
Projekt WROdzina w założeniach miał składać się z cyklu wykładów i warsztatów. Niestety zdążył odbyć się jedynie pierwszy wykład, gdy wprowadzone zostały obostrzenia dotyczące różnego typu zgromadzeń. Projekt szybko został przeobrażony w działania online. Spotkania odbywające się w środowe wieczory gromadziły dziesiątki uczestników. Byli nimi rodzice poszukujący cennych i mądrych wskazówek, jak wychowywać dzieci. Wykładowcy dopasowali tematykę spotkań do obecnej sytuacji, zatem większość poruszanych tematów oscylowała wokół trudności z izolacją, którą przyniosła pandemia. Oprócz otwartych spotkań, do których można dołączyć po rejestracji, uruchomione zostały także grupy dla rodziców dzieci dwóch grup wiekowych (nastolatki oraz dzieci przedszkolno-szkolne). Spotkania dla nich odbywają się regularnie od połowy maja do końca czerwca.
Tradycyjnie koniec maja oraz czerwiec to Miesiąc Rodziny – w tegorocznej odsłonie jest to cykl wydarzeń online. Zadbano o wysoką jakość odbywających się spotkań, warsztatów i zajęć. Od Dnia Matki przez Dzień Dziecka po Dzień Ojca nie zabraknie propozycji wartościowego spędzania czasu i rozwoju społecznego rodzin.
Współpracujące z WCRS organizacje i firmy dostosowały się do wymogów zmienionej przez pandemię rzeczywistości.
Stąd internetowe konsultacje psychologiczne i zdrowotne, zajęcia poświęcone emocjom. Podczas Miesiąca Rodziny nie zabraknie zajęć ruchowych, warsztatów z uważności dla dzieci i dorosłych, wykładów o cyberprzemocy, a także zajęć z robotyki dla dzieci. Wachlarz wydarzeń jest tak szeroki, jak grupa odbiorców, czyli wrocławskie rodziny. To oczywiście tylko niektóre propozycje. Wszystkie będą na bieżąco dostępne w mediach społecznościowych: fb.com/RozwojSpoleczny oraz wydarzeniu poświęconemu Miesiącowi Rodziny.
Oczywiście zajęcia z pierwszej pomocy online nie zastąpią praktycznych zajęć, jednak to nie powód, by w ogóle ten temat porzucić. Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy w ramach Miesiąca Rodziny działa z taką samą aktywnością. Forma zajęć musiała zostać zmieniona, a tematyka rozbudowana.
Chodzi o to, by uzmysłowić każdemu, że wypadki zdarzają się w czasie pandemii, tak jak w tzw. normalnych czasach. Trzeba umieć pomóc skutecznie, ale także bezpiecznie, zarówno dla poszkodowanego, jak i dla ratownika.
Świeć przykładem
Od początku pandemii trwa także kampania społeczna „Świeć przykładem”, której twarzą jest Pan Neon. Sympatyczna postać z neonu, który wita podróżnych z bloku naprzeciwko Dworca Głównego. Ideą kampanii, która ze względu na sytuację w całości odbywa się w internecie, jest zachęcenie do aktywności społecznej i uważności. Pan Neon unika jednak przekazu z nakazami, wybiera za to rady, dobre słowa i wskazuje cenne inicjatywy społeczne, do których można dołączyć.