100-lecie urodzin św. Jana Pawła II – wystawa

Związek Trzebnicy z św. Janem Pawłem II jest szczególny, ponieważ patronka naszego miasta – św. Jadwiga Śląska w Trzebnicy jest również patronką wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

Dlatego wyszedłem z pomysłem, by rok upamiętniający 100-lecie urodzin Papieża Polaka świętować w Trzebnicy w ramach kilku wydarzeń. Do tej współpracy zaprosiłem ks. Piotra Filasa – proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej i Św. Bartłomieja AP. Ks. Proboszcz chętnie przyłączył się do wspólnej organizacji wydarzeń.

Pierwszym z nich było odtworzenie z głośników wieży bazyliki oraz naszego sprzętu na stadionie miejskim ulubionego utworu Jana Pawła II. Tym samym pieśń „Barka”, dokładnie w dniu 100. Rocznicy urodzin naszego Papieża – 18 maja – o godz. 20:00 – zabrzmiała w całym mieście. W ten oto symboliczny sposób rozpoczęliśmy rok Jana Pawła II w Trzebnicy.

Kolejne zaplanowane wspólnie wydarzenie odbędzie się już w najbliższą niedzielę – 24 maja.

O godz. 11:00 na ołtarzu polowym przy bazylice odbędzie się uroczysta msza święta, a po niej –otworzymy wystawę pt. „Śladami obecności Jana Pawła II w Trzebnicy. Wielkiego przyjaciela Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego”, której inicjatorem był ks. Prof. Bogdan Giemza SDS.

Jako trzebniczanie mamy szczególny powód do dumy, bowiem nasze miasto na mapie życia tych dwóch Wielkich Polaków stanowi punkt szczególny, a postacią która łączy zarówno św. Jana Pawła II, jak i kard. Stefana Wyszyńskiego, jest umiłowana i bliska naszym sercom – św. Jadwiga Śląska.

Mam nadzieję, że zwiedzając wystawę, poczują Państwo, jak po raz kolejny trzebnicka Święta nie tylko wznosi mosty przyjaźni i pojednania, ale, jak buduje je między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jej osoba zapisała się złotymi literami w biografii św. Jana Pawła II, ale również kard. Stefana Wyszyńskiego, który zostanie wkrótce ogłoszony błogosławionym. Idąc po ich śladach, naszych Świętych i Błogosławionych, które zostawili nam na przestrzeni wieków, możemy odnaleźć drogowskazy, by w życiu kierować się jedną, właściwą drogą: Drogą Prawdy, Bożego Miłosierdzia i Bożej Miłości.

Marek Długozima
Burmistrz Gminy Trzebnicy