ABECADŁO RODZINNE

Pomoc

Według Słownika języka polskiego pomóc oznacza „wziąć udział w pracy jakiejś osoby,
aby ułatwić jej tę pracę” lub „dokonać jakiegoś wysiłku dla dobra jakiejś osoby,
aby jej coś ułatwić lub poratować ją w trudnej sytuacji; też: dać komuś coś”.
Pomoc, o której chcę dzisiaj napisać, można rozumieć w słownikowy sposób.
Samo słowo można zapisać również po-moc…

Pomoc to dawanie komuś mocy, a jeżeli ktoś się do nas zgłasza, to może właśnie po to, aby tę moc otrzymać, albo abyśmy pomogli mu tę moc odnaleźć w sobie samym. Tak rozumiem rolę doradcy – rodzinnego, którym jestem ja, ale w to rozumienie pomocy można wpisać każdy rodzaj doradztwa/poradnictwa. W pracy doradcy ważne jest podkreślenie perspektywy klienta i tego, jak on rozumie własną sytuację.
Uwzględnienie perspektywy klienta jest konieczne do traktowania go podmiotowo, a więc szukania rozwiązań, prowadzenia diagnozy nie na podstawie ustalonego systemu wzorców, szablonu postępowania i interwencji, ale indywidualnej sytuacji klienta i jego odbioru tej sytuacji.
Postawa szukania mocy razem z klientem w poradnictwie umożliwia odejście od negatywnej diagnozy w stronę indywidualnego, wielopłaszczyznowego rozumienia klienta, wiąże się z podkreśleniem zasobów i potencjałów tkwiących w jednostce i jej środowisku.
Podczas wspólnego szukania źródeł problemów i możliwych rozwiązań podstawową siłą warunkującą skuteczność wprowadzanych zmian jest wykorzystanie zasobów osobowościowych, systemowych, wewnętrznych, zewnętrznych.
Rodzina to środowisko, w którym występują różnego rodzaju sytuacje trudne, konfliktowe, zaburzające równowagę systemu rodzinnego.
Ich pojawienie się jest szczególnie widoczne, gdyż dotyka osób bliskich sobie, które natychmiast rozpoznają pojawiające się trudności i nieporozumienia między poszczególnymi członkami rodziny.
Poradnictwo rodzinne obejmuje szeroko rozumiane problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy wychowawcze w rodzinach naturalnych i zastępczych oraz problemy opieki nad osobą niepełnosprawną, a także terapię rodzinną.
Celem poradnictwa rodzinnego jest poprawa funkcjonowania rodziny, pomoc w rozwiązywaniu problemów życiowych oraz przeciwdziałanie kryzysom poprzez:
1. diagnozowanie problemów i potrzeb życiowych osób i rodzin niewydolnych wychowawczo; 2. udzielanie pomocy psychologicznej, pedagogicznej, prawnej, socjalnej i innej rodzinom w trudnej sytuacji życiowej; 3. udzielanie rodzicom/opiekunom indywidualnych konsultacji/porad dotyczących opieki i wychowania dzieci i młodzieży;

RYS. MWM

4. pomoc w radzeniu sobie z problemami wychowawczymi; 5. prowadzenie edukacji grupowej w formie wykładów, szkoleń, warsztatów, szczególnie w zakresie podnoszenia kompetencji rodzicielskich oraz kształtowania i rozwijania umiejętności podtrzymywania więzi rodzinnych; 6. udzielanie wsparcia przy podejmowaniu ważnych decyzji życiowych, wyboru drogi życiowej i aktywnego przygotowania się do pełnienia ról w małżeństwie i rodzinie; 7. prowadzenie edukacji w zakresie odpowiedzialnego rodzicielstwa; 8. udzielanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa; 9. promowanie pozytywnego wizerunku rodziny pełnej, wielodzietnej i wielopokoleniowej; 10. prowadzenie mediacji rodzinnych; 11. pomoc i wsparcie udzielane osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych oraz osobom współuzależnionym i rodzinom.
We Wrocławiu funkcjonują poradnie rodzinne, w których można uzyskać pomoc w zakresie wielu problemów. Zachęcam do zaglądania na stronę www.archidiecezja.wroc.pl, gdzie w zakładce Duszpasterstwo Rodzin można znaleźć adresy poradni rodzinnych działających na terenie Wrocławia. Zachęcam do skorzystania z pomocy doradców, terapeutów, pedagogów, psychologów i innych specjalistów, którzy są gotowi pomagać Wam odnajdywać MOC, której potrzebujecie.

ALEKSANDRA ASZKIEŁOWICZ