Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach

Poszukując miejsca, gdzie można oddać się modlitwom pośród ciszy i w otoczeniu pięknej przyrody, warto udać się do Sulistrowiczek, gdzie na końcu wioski znajduje się drewniany kościółek poświęcony Matce Bożej.
KS. ŁUKASZ ROMAŃCZUK

„Nowe Życie”

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady ZDJĘCIA KS. ŁUKASZ ROMAŃCZUK
Wybierając się w kierunku góry Ślęży, warto zarezerwować sobie czas, aby odwiedzić piękne miejsca usytuowane u podnóża tego szczytu. Wśród wielu znajdujących się w Sobótce i okolicach, nawiązujących do ślężańskich tradycji, można odnaleźć także ciekawe miejsca kultu religijnego. Jedno z nich zlokalizowane jest w Sulistrowiczkach, miejscowości leżącej w Masywie Ślęży, w dolinie Sulistrowickiego Potoku, w Ślężańskim Parku Krajobrazowym.
Pośród osób przybywających do sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach znajdują się pielgrzymi, turyści, ciekawi tego miejsca wędrowcy, a także miejscowi, którzy przychodzą do tego kościółka na modlitwę i chwilę skupienia przy Matce Bożej. Wielu, wybierając się na Ślężę, ma w planach odwiedzenie tego miejsca, inni docierają tutaj przypadkowo. Miejsce to dla każdego jest otwarte niemalże w każdej chwili.
Figura św. Krzysztofa znajdująca się przy wejściu
Tyś wielką chlubą naszego narodu Wchodząc na teren sanktuarium od strony parkingu, godna zauważenia jest drewniana figura św. Krzysztofa, który jakby witał wszystkich przybyłych. U jego stóp umieszczona została tablica z modlitwą kierowcy. Idąc dalej, po prawej stronie można zauważyć krzyż, a u jego podnóża znajduje się wiele ławek, przy których można odpocząć po podróży czy wędrówce. Po lewej natomiast zbudowana została dzwonnica oraz ustawiona marmurowa figura Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej. Przy wejściu do świątyni widoczna jest drewniana figura Pana Jezusa frasobliwego, co ciekawe, w ręce trzyma różaniec, który zapewne został tam pozostawiony przez przybywającego do tego miejsca pielgrzyma. Z kolei po drugiej stronie drzwi wejściowych powieszona została pamiątkowa tablica, ukazująca rangę tego miejsca. Pierwsze słowa nawiązują do patronki miejsca, Maryi. „Tyś wielką chlubą naszego narodu”. W dalszych słowach zawartych na tablicy dowiadujemy się nieco więcej o tym miejscu. „Diecezjalne Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, wzniesione wiarą, modlitwą i ofiarą J.E. ks. bpa Józefa Pazdura, ks. prał. dra Ryszarda Staszaka i wiernych. Ustanowione dekretem J.E. ks. abpa Józefa Kupnego – Metropolity Wrocławskiego w dniu 15.05.2017 r. i poświęcone 3.06.2018 r. na 100-lecie Niepodległej – miłości wskrzeszonej”.

Stanowiąca siedmiokąt foremny świątynia wykonana został z drewna świerkowego, a dach kościoła przypomina gwiazdę siedmioramienną.
Taki układ tej budowli nawiązuje do siedmiu darów Ducha Świętego. We wnętrzu sanktuarium uwagę zwracają tablice obrazujące tajemnice różańcowe.
Poza tym, patrząc na ołtarz główny, zauważalne są dwa granitowe niedźwiedzie podtrzymujące mensę ołtarzową.
Pod nimi znajdują się słowa: „Unxit et misit” (Namaścił i posłał), które są zawołaniem ks. bpa Józefa Pazdura.
Nie jest to jedyne miejsce nawiązujące do osoby zmarłego w 2015 roku bpa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej, który za swojego życia umiłował to miejsce i często do tego miejsca przybywał. Po lewej stronie od prezbiterium w gablocie umieszczone są insygnia bpa Pazdura, natomiast jego herb biskupi umieszczono na emporze.
Odnaleźć tam też możemy: ewangeliczny obraz Pana Jezusa błogosławiącego dzieci, Gody w Kanie Galilejskiej oraz 15 Tajemnic Różańca Świętego i herby Ojca św. Jana Pawła II, a także herb Metropolity Wrocławskiego.
W centralnym miejscu kościoła, zbudowanego w 1999 roku, umieszczone jest tabernakulum, a nad nim obraz Matki Bożej Dobrej Rady.

Prezbiterium. Mensę ołtarzową podtrzymują dwa niedźwiedzie

Obraz Matki Bożej Dobrej Rady

Z kolei nastawa ołtarzowa ukazuje Różdżkę Jessego, wskazującą ród pochodzenia Maryi. Okna świątyni wypełniają witraże obrazujące kwiaty, które można odnaleźć na pobliskiej łące sulistrowickiej.
Z kolei pod emporą widoczne są inne witraże, w kształcie krzyży jerozolimskich i rzymskich, a umieszczono w nich stacje drogi krzyżowej.
W sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady sprawowane są Msze św. Każdy, kto chciałby uczestniczyć w Eucharystii, powinien przybyć tam w niedzielę na godz. 12 lub 19. Dodatkowo w pierwsze soboty miesiąca odprawiana jest Msza św. o godz. 19.
Atrakcje przyrodnicze
Po nawiedzeniu tego pięknego miejsca można udać się do kawiarenki, która przylega do kościoła.

Można tam napić się kawy, a także nabyć pamiątki związane z tym miejscem. Nieopodal sanktuarium znajduje się źródełko zwane Studnią św. Świerada, gdzie warto się udać. Wracając ze źródełka, można, przechodząc przez urokliwą kamienną bramę, pójść na spacer do Parku Krajobrazowego „Wenecja”. Na jego terenie znajdują się m.in. stawy i wodne kaskady.
Dojazd do sanktuarium nie jest zbyt skomplikowany. Można przyjechać kursowym autobusem, gdyż przystanek znajduje się przy samym kościele, samochodem czy rowerem.
Miejsce można odwiedzać o każdej porze roku.
Warto także przed przyjazdem do Sulistrowiczek zapoznać się z historią ziem ślężańskich.

Głaz wotywny dla św. Świerada

Brama wejściowa do Parku Krajobrazowego „Wenecja”

Figura Jezusa Chrystusa Frasobliwego

Marmurowa figura Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej