DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM

15-17 stycznia 2020, Wrocław

Dzień poświęcony Panu Bogu. Czyli dokładnie co? Udział w nabożeństwie dnia świętego, rodzinny obiad przy skokach narciarskich i wspólna wieczorna modlitwa? Jak wygląda nasz dzień święty? Ile możemy czerpać od siebie nawzajem i co możemy dać innym, jako przykład naszej dobrej relacji z Panem Bogiem?

Na te pytania i wiele innych będziemy szukać odpowiedzi podczas osiemnastego
Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim we Wrocławiu. Tegoroczne obchody skupione są wokół hasła „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8).

Spotkania potrwają aż trzy dni i będą odbywać się w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, w Synagodze Pod Białym Bocianem oraz w Domu Edyty Stein.

Wydarzenia towarzyszące tym spotkaniom, służą wzajemnemu poznaniu katolików i Żydów oraz mają prowadzić katolików do odkrywania judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. Przypominają jednocześnie o tym, co łączy chrześcijan z judaizmem: wiara w jednego Boga, dekalog jako fundament praw moralnych, a także wierność tradycji religijnej.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu organizuje Archidiecezja Wrocławska pod honorowym patronatem abp. Józefa Kupnego. Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Papieski Wydział Teologiczny, Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu, Dom Edyty Stein oraz Droga Neokatechumenalna. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wrocław. Patronat medialny sprawują: Radio Rodzina, Niedziela, Gość Niedzielnego oraz Nowe Życie.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i obchodzony jest corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw
o Jedność Chrześcijan.

PROGRAM:

15.01.2020: Środa
(miejsce: Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38)
19.00 Promocja książki „Przewodnik po żydowskim Wrocławiu
Spotkanie z autorami: Tamarą Włodarczyk i Jerzym Kichlerem

16.01.2020: Czwartek
(miejsce: Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, Plac Katedralny 1)
 18:30  Dwugłos „Znaczenie dnia świętego dla chrześcijan i Żydów”
prof. Sławomir Stasiak, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu
David Basok, Rabin Wrocławia