Spotkania na Ślęży

Młodość to jest czas pięknych marzeń – powiedział bp Jacek Kiciński CMF
w czasie spotkania „W Górę Serca – daj się odnaleźć!”.
Słuchało go około tysiąca młodych ludzi.

MARTA SAWKO,
ADRIANA KWIATKOWSKA

Wrocław

Odrestaurowany kościół na Ślęży stał się miejscem
spotkań młodzieży archidiecezji wrocławskiej

ZDJĘCIA OLIWIA POLAŃSKA

Na szczycie Ślęży młodzież z różnych parafii i wspólnot archidiecezji wrocławskiej zgromadziła się po raz pierwszy w 2016 roku, po ŚDM w Krakowie, z inicjatywy abp. Józefa Kupnego. Od tej pory spotkania młodych na najwyższym wzniesieniu diecezji są stałym punktem roku duszpasterskiego.
To okazja do świętowania i dzielenia się wiarą. Wydarzenie jest przygotowywane między innymi przez młodych należących do różnych wspólnot.
Są oni nie tylko wolontariuszami, ale także współtwórcami scenariusza.
Młodzi w Kościele
Myśl, aby różnego rodzaju spotkania młodych robić nie tylko dla młodzieży, ale także z młodzieżą narodziła się w Niedzielę Palmową 2017.
Wtedy po raz pierwszy w archidiecezji w trakcie świętowania XXXII Światowego Dnia Młodzieży zebrał się Parlament Młodych. Przedstawiciele parafii i wspólnot rozmawiali nie tylko o tym, czego młodym potrzeba w Kościele, ale także o tym, co młodzi mogą dać Kościołowi.
Program ogólnodiecezjalnych wydarzeń młodzieżowych, tj. „W Górę Serca” (Ślęża), „Niedziela Młodych” (Ostrów Tumski), „Na Słowo” (Hala Orbita), był i jest odpowiedzią na pomysły, które pojawiły się w czasie pierwszych i kolejnych obrad parlamentu.
Młodzi potrzebują doświadczenia wspólnoty i spotkania z ludźmi, dzięki którym mogą odkrywać piękno wiary.
Nie chcą być tylko biernymi odbiorcami konferencji. Potrzebują wysłuchania, zrozumienia, akceptacji i przestrzeni na zadawanie pytań. Także tych trudnych.
Chcą dobrej zabawy, integracji, ale są także spragnieni głębokich duchowych treści. Ważniejsze od znanych nazwisk są dla nich szczerość i autentyczność przekazu, spotkanie z rówieśnikami – świadkami, oraz z dorosłymi – autorytetami.
Chcą doświadczać Ewangelii, a nie tylko o niej słuchać. Te refleksje, pojawiające się w czasie kolejnych spotkań Parlamentu Młodych, stały się ramami scenariusza „W Górę Serca – daj się odnaleźć!”.

Po zawiązaniu wspólnoty na przełęczy Tąpadła uczestnicy spotkania
wspólnie wyruszyli w drogę na szczyt

Procesja na Ślężę była okazją do wejścia w treść i klimat biblijnego tekstu

W spotkaniu pomagało ponad 70 wolontariuszy pochodzących
z różnych wspólnot, ruchów i parafii naszej diecezji

Każdy uczestnik spotkania mógł otrzymać misyjny różaniec

OLIWIA POLAŃSKA

O oprawę muzyczną Eucharystii i adoracji zadbali także młodzi ludzie

OLIWIA POLAŃSKA

Wielu młodych skorzystało ze spowiedzi i szansy na osobistą rozmowę

MARTA SAWKO

Daj się odnaleźć
W 2019 roku kolejne punkty programu łączyły fragment Ewangelii św. Łukasza o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni z historią św. Stanisława Kostki. Stąd hasło – daj się odnaleźć.
Zawiązanie wspólnoty na przełęczy Tąpadła (integracja, rozdanie różańców i zakładek przywołujących postać św. Stanisława Kostki) oraz wspólna procesja na szczyt były okazją do wejścia w treść i klimat biblijnego tekstu.
Droga na górę była tak poprowadzona, by uczestnicy mogli zrozumieć i przeżyć to, czego doświadczali szukający Jezusa Maryja i Józef. Rozważania kolejnych dziesiątek różańca pomagały w odkryciu, że spotkanie z Jezusem to odnalezienie najważniejszej prawdy o sobie. W drodze na górę młodzi nieśli kopię obrazu Matki Bożej Adorującej z katedry oraz relikwie św. Stanisława Kostki. Niektórzy z uczestników mówili później, że wspólna procesja i Eucharystia były dla nich najważniejszymi momentami spotkania na Ślęży.
Na szczycie młodzi mogli chwilę odpocząć. Mieli okazję przystąpić do sakramentu pojednania i porozmawiać na ważne tematy. W Strefie Miłosierdzia czekali na nich kapłani, a w części „Rozmowa w Cztery Oczy” – siostry zakonne oraz bracia z Taizé. Wielu młodych skorzystało ze spowiedzi i szansy na dłuższą osobistą rozmowę.
Tak przygotowali się do Eucharystii, której przewodniczył abp Józef Kupny.
Po Mszy Świętej i poczęstunku do następnej części programu zebranych wprowadziły „belgijka”, tańce lednickie i zabawy integracyjne. Wszystkie zadania związane z organizacją spotkania: dbanie o porządek w czasie procesji i Mszy Świętej, oprawa muzyczna Eucharystii, wydawanie posiłku, prowadzenie tańców i zabaw integracyjnych wykonywali wolontariusze pochodzący z różnych parafii i wspólnot młodzieżowych naszej diecezji. Oni także animowali pracę w grupkach dzielenia. Młodzi na Ślęży rozmawiali o fragmencie Ewangelii św. Łukasza – odnalezienie Pana Jezusa w świątyni – i mieli szansę odpowiedzieć na pytania, które pojawiły się już w czasie procesji.

Pretekstem do dzielenia się własnymi przemyśleniami była historia św. Stanisława Kostki. W małych grupach spotkali się ze sobą młodzi pochodzący z różnych miejsc. Bardziej i mniej zaangażowani w Kościół. Ktoś powiedział, że wielu z nich to „ludzie z peryferii” – początkujący na drodze wiary. Swoimi przeżyciami dzielili się czasami bardziej, czasami mniej otwarcie. Istotne było to, że mogli być razem, doświadczać, że nie są sami ze swoimi radościami i trudnościami.
Wielu uczestników spotkania przyznawało później, że małe grupy były dla nich szansą na usłyszenie ważnego świadectwa. Przestrzenią, w której mogli wypowiedzieć różne wątpliwości.
Szansą na samodzielne zmierzenie się z przekazem Ewangelii.
Po rozmowach w grupach dzielenia młodzi mogli bliżej poznać braci oraz wolontariuszy z Taizé. Usłyszeli, co jest ważne w życiu wspólnoty i w jaki sposób mogą się włączyć w przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. Świadectwa wolontariuszy z Taizé oraz przykład innych młodych współorganizujących wydarzenie na Ślęży były okazją do zobaczenia, że wspólna służba może dawać dużo radości.
Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu. Śpiew i modlitwa prowadzone przez młody zespół pomagały w głębokim i osobistym spotkaniu z Panem Bogiem. Przejmujący był widok młodych ludzi klęczących na szczycie Ślęży i modlących się głośno lub w ciszy przed Najświętszym Sakramentem.
Czas osobistej modlitwy dawał kolejną szansę na odnalezienie własnej drogi, zrozumienie, że zdanie św. Stanisława: „Do wyższych rzeczy zostałem zrodzony” jest zdaniem opisującym każdego człowieka.
Wydarzenie „W Górę Serca” oraz inne tego typu spotkania pokazują, że przy wsparciu duszpasterzy, sióstr zakonnych i dorosłych liderów młodzież potrafi niezwykle mocno i poruszająco odpowiedzieć na wezwanie Ewangelii.
Młodość staje się wtedy czasem realizacji pięknych marzeń o Kościele. I to w zasadzie jest najważniejszym celem takich spotkań. Dać szansę młodym na współtworzenie i uczenie się od siebie Kościoła.

Uczestnicy musieli się podzielić na dwa kręgi, aby na szczycie zatańczyć
wspólnie belgijkę

OLIWIA POLAŃSKA

W grupkach dzielenia mogli się ze sobą spotkać młodzi
pochodzący z różnych miejsc

MANUELA BIELECKA

Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu

MANUELA BIELECKA