Wrocław kolejnym przystankiem

Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię

Jest takie miejsce we Francji, które co roku przyciąga tłumy młodych ludzi
z całego świata. Można tam spotkać osoby różnych wyznań oraz takie, które wciąż
szukają swojej drogi. Każdy jest mile widziany. Wspólnota braci z Taizé opiera się
na wzajemnym szacunku, otwartości i zrozumieniu. To miejsce, gdzie poprzez wspólną
modlitwę oraz ciszę młodzi odnajdują znaczenie słowa jedność.

DOROTA LUZAR

Wrocław

DOMINIKA GRUSZKA

To co rozpoczął brat Roger w Taizé, to droga do pojednania, dlatego co roku w różnych miastach w całej Europie, jako kolejny etap Pielgrzymki Zaufania, odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych. W trakcie tych kilku dni młodzi poznają kulturę i zwyczaje danego państwa. Ich gospodarzami są mieszkańcy, którzy bezinteresownie otwierają swoje domy oraz dzielą się swoimi doświadczeniami. Spotkanie to jest okazją do zrozumienia i zaakceptowania różnorodności. Szczególnie teraz, kiedy w Europie coraz mocniej odczuwamy rodzące się podziały, ważne jest to, aby szukać drogi, która łączy i umacnia więzi pomiędzy ludźmi.
Wiele nieporozumień i konfliktów wynika ze strachu przed nieznanym.
Podążając za słowami Ewangelii, bracia z Taizé pokazują, na czym polega otwartość i budowanie więzi. Podczas wspólnych modlitw, które są centralnym punktem Spotkania, w jednym miejscu wspólnie modlą się katolicy, protestanci, prawosławni oraz wszyscy, którzy poszukują Boga w swoim życiu. Modlitwy te mają charakter ekumeniczny, w czasie ich trwania uczestnicy śpiewają wspólnie krótkie pieśni, których treść to słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego lub z tradycji Kościoła. Jest też specjalny moment przeznaczony na modlitwę w ciszy.
Cisza, która łączy
Ten wyjątkowy moment podczas modlitwy Taizé, w którym wszyscy milkną, to czas na indywidualną rozmowę z Bogiem, ale również chwila, która łączy oraz buduje poczucie wspólnoty.
W trakcie tych kilku minut nieważna jest narodowość czy wyznanie, ale bliskość drugiego człowieka. Gościnność, o której mówi brat Alois, obecny przeor wspólnoty, jest źródłem radości. Dlatego Europejskie Spotkanie Młodych to nie tylko modlitwa, ale także przestrzeń do rozmów i odwiedzin ludzi, którzy znajdują się w potrzebie. Bracia z Taizé udają się więc wraz z młodymi do domów pomocy społecznej, do noclegowni dla osób pozbawionych dachu nad głową, do hospicjów czy więzień, nazywając je miejscami cierpienia i nadziei.
Pielgrzymi uczestniczący w Spotkaniu mają możliwość zobaczyć, na czym w praktyce polega gotowość do niesienia pomocy.
Wrocławskie Centrum Przygotowań
Wprawdzie Europejskie Spotkanie Młodych, które w tym roku odbędzie się we Wrocławiu, rozpoczyna się dopiero 28 grudnia 2019 i potrwa do 1 stycznia 2020 r., ale przygotowania do tego wydarzenia zaczęły się już dużo wcześniej. Od początku października w centrum miasta przy pl. Grunwaldzkim, a dokładnie przy ul. Piastowskiej 1a, powstało Centrum Przygotowań, które jest otwarte dla wszystkich mieszkańców od wtorku do soboty w godzinach od 9.45 do 13.00 oraz od 15.00 do 18.00, a w soboty do godziny 17.00. Dodatkowo dwa razy dziennie o godzinie 9.00 oraz 13.00 w Centrum odbywają się modlitwy z braćmi z Taizé.
Wraz z otwarciem Centrum do Wrocławia przyjechało pięciu braci wspólnoty, trzy siostry zakonne, a także trzynastu młodych wolontariuszy z różnych krajów, którzy zamieszkali w mieście na okres czterech miesięcy.
Codziennie odwiedzają oni parafie, szkoły, uczelnie i zachęcają mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości do otwarcia swoich domów i przyjęcia pielgrzymów nawet w bardzo skromnych warunkach. Wśród grupy wolontariuszy, którzy przyjechali do Wrocławia, znalazła się Julia. „Europejskie Spotkanie Młodych to dla mnie bardzo ważne wydarzenie.
Bardzo zależało mi, aby uczestniczyć w przygotowaniach do Spotkania. Cieszę się, że mogę tu być, bo Wrocław to dla mnie wyjątkowe miasto.

Centrum Przygotowań przy pl. Grunwaldzkim (ul. Piastowska 1a) otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 9.45–13.00 oraz 15.00–18.00 (a w soboty do godz. 17.00).
W każdy poniedziałek wszystkich mieszkańców naszej diecezji zapraszamy do wspólnej wieczornej modlitwy w kościele św. Macieja (pl. Nankiera 17a) o godz. 20.15.
Od wtorku do soboty otwarte dla wszystkich modlitwy z braćmi z Taizé odbywają się w Centrum Przygotowań o godz. 9.00 oraz 13.00

To właśnie stąd po raz pierwszy wyruszyłam do Taizé. Przyjechałam z Ukrainy, by razem z innymi uczyć się budowania porozumienia i zaufania. Chciałabym również nauczyć się języka polskiego, by lepiej zrozumieć waszą kulturę no i oczywiście komunikować się z parafiami.
To dla mnie zaszczyt, że przez cały czas przygotowań mogę mieszkać razem z wrocławską rodziną”.
Każdy z wolontariuszy dostał pod swoją opiekę dekanat, w obrębie którego spotyka się z duszpasterzami i innymi przedstawicielami lokalnych wspólnot.
Swoimi wrażeniami z pierwszych wizyt dzieli się z nami Esther.
„Pochodzę z Niemiec, więc jesteśmy sąsiadami, ale dopiero pierwszy raz jestem w Polsce. Przyjechałam tu po to, aby zobaczyć, jak wygląda życie w waszym kraju. Jestem pod ogromnym wrażeniem gościnności i serdeczności, jakiej doświadczam. Nie znam języka polskiego, dlatego zwróciłam się z prośbą o pomoc w tłumaczeniu.
Nie spodziewałam się, że jedna z osób, która zaoferowała mi wsparcie, zaprosi mnie do swojego mieszkania i poczęstuje tradycyjnym polskim posiłkiem”.
Młodzi, którzy razem z braćmi przygotowują Spotkanie we Wrocławiu, zostali przyjęci przez wspólnoty zakonne, parafie, rodziny oraz duszpasterstwa. Tobias – wolontariusz z Niemiec – te cztery miesiące spędzi w Centralnym Ośrodku Duszpasterstw Akademickich „Maciejówka”.
„Do Wrocławia przyjechałem razem z braćmi prosto z Taizé. Nigdy wcześniej nie byłem w tym mieście, więc bardzo się cieszę, że mogę tu być. Jako jedyny z całej grupy trafiłem do jednego z duszpasterstw akademickich.
To dla mnie coś nowego, bo w Niemczech nie ma zbyt wielu wspólnot, gdzie na co dzień młodzi spotykają się, by wspólnie się modlić i rozmawiać o Bogu. To pokazuje, że życie z otwartością na innych nie jest tylko piękną wizją, ale realnym działaniem, które pielęgnuje w nas to, co najlepsze. W kościele św. Macieja co poniedziałek o 20.15 odbywają się modlitwy z braćmi z Taizé, które są ważną częścią naszych przygotowań.
Zapraszam wszystkich serdecznie do udziału w tych modlitwach, bo to źródło, które daje nadzwyczajną siłę”.
Otwartość na Boga to otwartość na innych
Wrocław to wyjątkowe miejsce, miasto spotkań. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się tu już po raz trzeci. Mieszkańcy słyną z gościnności, dlatego mamy nadzieję, że i tym razem dla nikogo nie zabraknie miejsca. Spotkania z parafialnymi ekipami przygotowań trwają już od początku października. Wszystkich chętnych, którzy pragną włączyć się w pomoc, deklarując gościnę, zapraszamy do kontaktu z duszpasterzami oraz do odwiedzenia Centrum Przygotowań lub strony internetowej www.taizewroclaw.pl. Bieżące informacje dotyczące przygotowań do Spotkania można znaleźć także w mediach społecznościowych @Taize.Wroclaw

PARTNER CYKLU