MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Nadchodzi święto seniora

Trwa odliczanie do najdłuższej i największej imprezy senioralnej w Polsce.
Cały wrzesień i początek października przebiegać będzie w atmosferze
wielkiego święta, a wypełni je ponad 200 wydarzeń z wielu dziedzin:
od artystycznej po zdrowie.

JOANNA STANISŁAWSKA

WCRS

Tegoroczny Marsz Kapeluszy wystartuje 6 września o godz. 9.30 na placu Nowy Targ we Wrocławiu

KAROL BIAŁKOWSKI /FOTO GOŚĆ

W tym roku Dni Seniora Wrocław 2019 potrwają od 6 września do 6 października. W tym czasie czeka nas blisko 200 wydarzeń z zakresu kultury, edukacji, zdrowia, sportu i rekreacji, które firmuje ponad 100 Partnerów. W obchodach corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy seniorów z całej Polski!
Kapeluszowe szaleństwo
Wielki Marsz Kapeluszy, inicjujący Dni Seniora, przeszedł już do legendy.
Korowód barwnych postaci, obowiązkowo w kapeluszach na głowie, przemierza centrum Wrocławia do Rynku, próbując co roku pobić Kapeluszowy Rekord Wrocławia. Nakrycia głowy seniorów i innych uczestników (w pochodzie bierze udział coraz więcej dzieci!) zasługują na odrębną opowieść.
Kwiaty, koronki, żakardy, ptaki i płody ogrodów – to wszystko znaleźć można na rondach kapeluszy elegantów i elegantek tworzących barwne widowisko.
Wykwintne, eleganckie, szalone i egzotyczne: brakuje słów, by oddać fantazję uczestników pochodu. Korowód ten ma też swój wymiar symboliczny – to swoisty protest przeciwko starości źle postrzeganej. Aktywne osoby w wieku 60 lat i więcej, uśmiechnięte i pełne wigoru, chcą zaprzeczyć powszechnemu mniemaniu, że jesień życia musi być szara i smutna.
Marsz Kapeluszy startuje 6 września o godz. 9.30 na placu Nowy Targ.
O godz. 11.30 barwny Marsz Kapeluszy wyruszy w stronę sceny na placu Gołębim w Rynku, gdzie odbędzie się wręczenie symbolicznych kluczy do bram miasta dla Królowej i Króla Seniorów.
Od 12.30 uczestników czekają emocje związane z ogłoszeniem wyników konkursów i wręczeniem statuetek dla Przyjaciół Seniorów. Inauguracja zakończy się o godz. 13.00 koncertem „Muzyczny kalejdoskop” w wykonaniu wrocławskiego zespołu OLDERSI.
Zaprojektuj krasnala seniorka!
W tym roku z okazji Dni Seniora odbędzie się pięć konkursów.
Pierwszy to konkurs na projekt krasnala „Seniorka” wykonany dowolną techniką. Mogą zgłaszać się zarówno osoby indywidualne, jak i grupy senioralne oraz międzypokoleniowe z całej Polski. W drugim konkursie „Wrzeciono czasu” czekamy na historie (biografie) najstarszych wrocławian związane z naszym miastem, spisane w wersji papierowej lub elektronicznej, prozą lub wierszem. Trzeci konkurs, fotograficzny – „Tajemniczy, nieznany Wrocław” – ma na celu pokazanie mało popularnych i oryginalnych miejsc we Wrocławiu w obiektywie seniorów.
Przedostatni konkurs polega na ułożeniu Hymnu Dni Seniora. Ocenie podlega kompozycja muzyczna, tekst i wykonanie. Kompozycja może składać się ze ścieżki dźwiękowej rozpisanej na instrument lub instrumenty oraz okolicznościowego tekstu. Można również stworzyć sam tekst i wykonać go w formie melorecytacji. Utwór ten znajdzie swe prawykonanie na scenie podczas inauguracji Dni Seniora.
Ostatni, piąty konkurs polega na stworzeniu pracy plastycznej inspirowanej twórczością literacką Edwarda Stachury.
Na wszystkie zgłoszenia konkursowe WCS oczekuje do 31 sierpnia br.
Wszyscy twórczy seniorzy znajdą więcej informacji o wszystkich konkursach oraz regulaminy konkursowe na stronie internetowej Wrocławskiego Centrum Seniora: www.seniorzy.wroclaw.pl w zakładce Dni Seniora.
Najciekawsze i największe
Harmonogram miesięcznego święta osób dojrzałych pęka w szwach.
Organizatorzy zapewniają, że każda osoba znajdzie coś interesującego dla siebie. Wśród codziennych wydarzeń znaleźć można: prelekcje, wykłady, bezpłatne konsultacje i badania, potańcówki oraz różnorodne treningi.

Program ogólnorozwojowych warsztatów zapełnią natomiast m.in. warsztaty dziennikarskie, taneczne, śmiechoterapii i efektywnej komunikacji, rozwoju osobistego, poruszania się po Internecie czy gimnastyki mózgu.
Udział w wydarzeniach jest w większości bezpłatny, ale obowiązują zapisy w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora bądź w siedzibach Partnerów – współorganizatorów senioralnych inicjatyw.
Nie może Was jednak zabraknąć na Balu Kapeluszy w dniu inauguracji (liczba miejsc ograniczona!).
Już 12 września na deskach Sceny Kameralnej Teatru Polskiego premiera przedstawienia teatralnego Stara kobieta wysiaduje na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza. Inscenizacja przygotowana została przez grupę seniorów biorących udział w projekcie Senior Grand Prix.
Co roku wiele osób przychodzi na dach Muzeum Współczesnego MWW na międzypokoleniową potańcówkę.
14 września zapraszamy na trzecią z rzędu edycję balu w chmurach.
Wielbiciele brzmień a cappella wezmą udział w Przeglądzie Amatorskich Chórów Senioralnych już 16 września.
Na podwórku Teatru Muzycznego Capitol zaprezentuje się około 20 chórów i zespołów śpiewaczych z całej Polski.
W tradycję Dni Seniora wpisują się Targi Senioralne. W tym roku nowością jest miejsce imprezy. Swe drzwi dla seniorów i Partnerów otworzył Teatr Polski. Pod dachem tej mekki sztuki 29 września prezentowana będzie różnorodna oferta Partnerów Wrocławskiej Karty Seniora. Na odwiedzających czekają specjalne rabaty oraz bezpłatne konsultacje i porady z zakresu edukacji, kultury, zdrowia, sportu, turystyki i rekreacji.
W tym samym dniu melomani wysłuchają koncertu pod nazwą „Gdy Opera spotyka się z Operetką”.
Podczas wydarzenia przeniesiemy się w podróż po słynnych dziełach operowych i operetkowych. Artyści zaprezentują także fragmenty rzadko wykonywanych w Polsce utworów.
W obsadzie znajdą się takie nazwiska, jak: Sylwia Frączek – sopran, Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor i Magdalena Jaszczak – fortepian.
Akcent literacki Dni Seniora wybrzmi już dzień później. Spotkanie autorskie z seniorami-twórcami książki pt. Mój przyjaciel smartfon poprowadzi Magda Wieteska. Książka ta jest owocem pracy seniorów podczas warsztatów dziennikarskich organizowanych przy Wrocławskim Centrum Seniora.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatny egzemplarz książki.
VII Senioralny Przegląd Małych Form Teatralnych i Kabaretów należy do znanych i cenionych artystycznych imprez cyklicznych na mapie Wrocławia.
Teatralne i kabaretowe grupy senioralne z całego Dolnego Śląska zaprezentują się na scenie Centrum Kultury AGORA 1 października.
Jeszcze na Partynicach
Senioralne święto obudowuje wiele imprez towarzyszących. Jedną z nich jest Dzień Seniora na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice 13 października.
W programie przewidziano wyścigi konne: 7 gonitw, prezentację koni na padoku, oprowadzanki konne, zwiedzanie z instruktorem: stajni, hal jeździeckich i terenów zaplecza wyścigowego.
Podczas imprezy otwarta zostanie „seniorska loża VIP”. Na murawie otaczającej tor będzie można skorzystać z oferty licznych Partnerów Dnia Seniora: biur organizujących wycieczki, punktów badania wzroku, słuchu, fitness dla seniorów, grupy tanecznej czy warsztatów dekorowania kapeluszy.

Więcej informacji w siedzibie
Wrocławskiego Centrum Seniora,
pl. Dominikański 6, od poniedziałku
do piątku w godz. 9.00–15.00,
tel. 71 772 49 40,
www.seniorzy.wroclaw.pl