Droga do Boga

O pielgrzymkowych
charyzmatach
i nowościach na
Wrocławskiej Pielgrzymce
ks. Tomasz Płukarski

rozmawia z

WOJCIECH IWANOWSKI

„Nowe Życie”

Wojciech Iwanowski: Dla kogo jest pielgrzymka?
Ks. Tomasz Płukarski: Pielgrzymka to taka specyficzna parafia. Pielgrzymi mają różną duchowość, zmierzają do Boga różnymi drogami. Pielgrzymują ludzie, którzy szukają umocnienia swojej wiary, bardzo zaangażowani.
Na pielgrzymi szlak wyruszają również ci, którzy dopiero chcą szukać Pana Boga w swym życiu. Często znajdują Go w doświadczeniu żywego Kościoła, na pielgrzymce właśnie. Oczywiście pielgrzymka wymaga pewnej kondycji fizycznej. Choć ci, którym zdrowie nie pozwala wyruszyć na pielgrzymi szlak, mogą przeżywać pielgrzymkę jako duchowi uczestnicy. Na pewno pielgrzymka jest dla tego, kto chce się sprawdzić. To takie trochę survivalowe doświadczenie. Pielgrzymka to grupy pielgrzymkowe, każda z nich ma swoją specyfikę.
Pielgrzymka ciągle się zmienia. Co nowego przyniesie obecny rok?
O to, co przyniesie tegoroczna pielgrzymka, należałoby zapytać Ducha Świętego. Jak zawsze, pielgrzymka nawiązuje do programu duszpasterskiego przygotowanego przez Konferencję Episkopatu Polski. Stąd hasło tegorocznej pielgrzymki – „Ożywiciel”. Czasem można usłyszeć, że pielgrzymka co roku jest taka sama. Będziemy szli, będziemy się modlić, spotkamy życzliwych ludzi. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak doświadczenie wspólnoty Kościoła. Pielgrzymka – jak parafia – łączy różnych ludzi pod znakiem Chrystusa. Wspólny cel pozwala zrozumieć głębiej, czym jest Kościół.
W tym roku nowością będzie modlitwa uwielbienia, która odbędzie się w Kluczborku. Chcemy uwielbiać Pana Jezusa za wielkie dzieła, które są w świecie i Kościele. Nasze uwielbienie nie będzie w budynku kościoła, ale na osiedlu, między blokami. Nowością będzie tzw. Msza Święta Posłania. Odbędzie się ona w katedrze na Ostrowie Tumskim w dniu wyjścia pielgrzymki (2 VIII – przyp. red.) o godzinie 6 rano. Już teraz zachęcamy wszystkich do udziału w niej. Także tych, którzy z różnych względów nie mogą pielgrzymować.
Pielgrzymka Wrocławska to także tzw. Majówka i „Epilog” do Trzebnicy. Co je charakteryzuje?
Majowa pielgrzymka na Ślężę ma swoją genezę w sprzeciwie wobec pochodów organizowanych przez władze komunistyczne w dniu pierwszego maja. Jest to pomysł ks. Orzechowskiego. Kiedyś miała ona charakter spotkania ludzi pracy.
Współcześnie jest to swoiste otwarcie sezonu pielgrzymkowego i spotkanie pielgrzymów w dobrej atmosferze.
Fenomenem Archidiecezji Wrocławskiej jest Pielgrzymka do Trzebnicy.

Odbywa się ona w dniach uroczystości ku czci św. Jadwigi – Patronki Śląska. Epilog rozrósł się do tego stopnia, że bracia porządkowi zaproponowali pielgrzymowanie w dwóch nurtach. Październikowy epilog gromadzi nawet ponad 10 tys. pielgrzymów.
Czy ma Ksiądz jakieś „pielgrzymkowe marzenie”?
Moim pielgrzymkowym marzeniem jest to, byśmy czuli się podczas pielgrzymowania jak jedna wielka rodzina. Mimo że jesteśmy z różnych parafii, formacji czy duchowości, wszyscy dobrze się ze sobą czujemy. Taka jedność, o którą prosi Chrystus w Modlitwie Arcykapłańskiej w Wieczerniku, jest w tym wszystkim najistotniejsza.
Statystyczny pielgrzym Pielgrzymki Wrocławskiej to?
Każda grupa ma swoją specyfikę.
Nie prowadzimy dokładnych statystyk, na pewno jednak w pielgrzymce uczestniczy wielu ludzi młodych. Mam tutaj na myśli nie tylko studentów i licealistów, ale także tych, którzy pielgrzymują ze swoimi rodzicami.
Liczba pielgrzymów w całej Polsce spada. Gdzie widzi Ksiądz przyczynę tego zjawiska?
Liczba jest na pewno ważna. Na spotkaniach księży odpowiedzialnych za pielgrzymki rozmawiamy o spadającej liczbie pielgrzymów. Natomiast Ojcowie Paulini podają, że co roku we wszystkich pieszych pielgrzymkach uczestniczy od 100 do 110 tys. pielgrzymów.
Liczba ta jest więc dość stabilna.
Znaczenie ma tutaj także kwestia pewnej oferty, jaką daje Kościół swoim wiernym. Kilkanaście lat temu w ramach wakacji można było uczestniczyć w pielgrzymce lub popularnej Oazie.
Dziś jest inaczej. Zakony organizują swoje festiwale młodzieży, są wyjazdy kolonijne czy różne formy aktywnego wypoczynku. Oczywiście jest także bogata oferta rekolekcji. Należy też zwrócić uwagę na motywację. W latach komunizmu pielgrzymowanie było też jakąś formą sprzeciwu wobec totalitarnego zniewolenia człowieka. Dziś już tak nie jest. Współczesny pielgrzym wyrusza na szlak z pobudek duchowych.
Gdyby mógł Ksiądz w kilku słowach zachęcić niezdecydowanych czytelników do wyruszenia na pielgrzymi szlak?
Najtrudniej jest się zdecydować i rozpocząć przygotowania. Nie da się ukryć, że wyruszenie na pielgrzymkę wymaga pewnej logistyki. Dla wielu osób sama myśl o wyruszeniu w drogę jest bardzo trudna. Zapewniam jednak, że osoby, które się na to zdecydują, nie będą żałowały swojej decyzji. Każdy, kto choć raz był na pielgrzymce, twierdzi, że to wyjątkowe doświadczenie – jedyne w swoim rodzaju.

GRUPY PIELGRZYMKOWE

 

gr. I – POKUTNA – ks. Włodzimierz Wołyniec. Grupa ma charakter pokutny. Decyzja o pielgrzymowaniu w niej musi mieć zawsze świadomy charakter. Podczas pielgrzymki przeżywa ona dzień w milczeniu, tzw. silentium, oraz dzień postny, kiedy spożywa się jedynie chleb i wodę.
Zazwyczaj pielgrzymują w niej ludzie dorośli.
gr. II – PAULIŃSKA – o. Maksymilian Stępień OSPPE. Jedna z liczniejszych grup o wyraźnie maryjnym charakterze. Ponieważ grupa ta jest prowadzona przez Ojców Paulinów, jej pielgrzymi żartują, że idą do swojego domu.
gr. III – AKADEMICKA – BIBLIJNA – ks. Bartek Kot. To grupa akademicka nastawiona na refleksyjne obcowanie z Pismem Świętym. Pomaga w tym odpowiednio dobrana grupa muzyczna i śpiew będący jej dziełem.
gr. IV – ZIEMIA OŁAWSKA – ks. Mateusz Wojciechowski, ks. Adam Skalniak. Jest to grupa typowo parafialna. Podobnie jak w naszych wspólnotach parafialnych, spotkamy w niej dzieci, młodzież czy osoby dorosłe. Grupa jest świetnie zorganizowana.
gr. V – ZIEMIA OLEŚNICKA – ks. Teodor Sawielewicz. To również grupa międzyparafialna. Jej przewodnikiem jest autor bloga i kanału na YouTube o nazwie „teobańkologia”. Wielu jej uczestników bierze udział w pielgrzymkowej „Majówce”.
gr. VI – BRZEG, WOŁÓW, BRZEG DOLNY – ks. Daniel Solarz, ks. Wojciech Sulima. Są oni filarem grupy łączącej kilka dekanatów. Grupie tej przewodzi neoprezbiter, choć zarazem wieloletni pielgrzym.
gr. VII – STRZELIN, NOWY DWÓR, KĄTY WROCŁAWSKIE – ks. Paweł Jędrzejski. Grupa gromadzi pielgrzymów z Kątów Wrocławskich, Strzelina oraz Nowego Dworu. Podobnie jak w innych międzyparafialnych grupach, ukazuje ona bogactwo Kościoła.
gr. VIII – SALWATORIAŃSKA – ks. Marek Sawicki SDS. Grupę prowadzą księża Salwatorianie. Jest to radosna, dynamiczna grupa, której trzon stanowią członkowie Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej oraz parafie z parafii zakonnych w Trzebnicy i Obornikach Śląskich. Jest to grupa, która, jak mawiają inni pielgrzymi, lubi „szybko chodzić”. W „Lesie za Dąbrową” świętują swoje imieniny.
gr. IX – SALEZJAŃSKA – ks. Grzegorz Dłużniak SDB. Grupa Salezjańska to oczywiście grupa młodzieżowa. Osoby skupione w salezjańskich oratoriach, duszpasterstwach akademickich (MOST, Horeb i Angelus), a także współpracownicy salezjańscy. Grupa żywiołowa i świetnie zorganizowana.

gr. XI – ZIEMIA NAMYSŁOWSKA – ks. Krzysztof Wojtaś. Grupa, która w kilometrach ma najbliżej do Częstochowy. Pielgrzymowała jeszcze przed oficjalną inauguracją Pielgrzymki Wrocławskiej. Ma już ponad 40 lat.
gr. XII – AKADEMICKA – o. Wojciech Kobyliński CMF. Grupa Akademicka złożona ze studentów z DA Wawrzyny. Wielu pielgrzymkowych wolontariuszy wywodzi się właśnie z tej grupy. Charakteryzują ją wspólne posiłki i obecność dwóch wyjątkowych pielgrzymów: bp. Jacka Kicińskiego CMF oraz ks. Stanisława Orzechowskiego – Orzecha.
gr. XIII – FRANCISZKAŃSKA – o. Marian Michasiów OFM Conv. Pielgrzymom tej grupy towarzyszy charyzmat misyjny. Jest on związany z osobami patronów grupy – franciszkańskich męczenników z Peru, ojców Michała i Zbigniewa. Dawną tradycją tej grupy jest zwyczaj pielgrzymkowych imienin. Imieniny „Trzynastki” obfitują w wiele radosnych historii, jak choćby zbiór anegdot i zabawnych zwrotów zaczerpniętych z kazań ks. Orzechowskiego.
gr. XIV – MILICZ, GÓRA ŚLĄSKA – ks. Łukasz Romańczuk oraz ks. Zbyszek Topolnicki. Jest to diecezjalna grupa, której pielgrzymi mają przed sobą najdłuższą drogę. Pielgrzymujący w niej wyruszają bezpośrednio ze swoich parafii, grupa ta więc rośnie w miarę przebytych kilometrów.
gr. XV – FRANCISZKAŃSKA – o. Oskar Maciaczyk OFM. Charakterystyczne dla tej grupy jest to, że żyje ona przez cały rok. Jest wiele spotkań pielgrzymkowych i wydarzeń integrujących wspólnotę zawiązaną na pielgrzymim szlaku.
gr. XVI – DUCHOWI UCZESTNICY – ks. Aleksander Radecki. To grupa skierowana do tych pielgrzymów, którzy z różnych względów nie mogą wyruszyć na szlak.
gr. XVIII – KARMELITAŃSKA – o. Krzysztof Piskorz OCD. Jest to grupa, w której pielgrzymuje wiele rodzin z małymi dziećmi. Zabiera ona ze sobą na pielgrzymi szlak duchowość świętych Karmelu, tak bliską wielu z nas.
gr. XX – RODZINNA (Wrocław – Północ) – ks. Jakub Deperas. Grupę zapoczątkowała wspólnota rodzin przy parafii pw. Trójcy Świętej, a tworzą ją parafie dekanatu Wrocław Północ. Patronuje jej miesięcznik „Nowe Życie”.
gr. XXI – MŁODZIEŻOWA (Wrocław – Katedra) – ks. Marek Leśniak. Jest to grupa wrocławskiej młodzieży, gromadzi osoby skupione wokół Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, Liturgicznej Służby Ołtarza oraz DA Przystań.
gr. XXII – LECTIO DIVINA – s. Samuela. Grupa skupiona na lekturze Pisma Świętego jest nową propozycją tegorocznej pielgrzymki. Odnajdzie się w niej każdy, kto szuka kontaktu ze Stwórcą przez Jego słowa objawione w Biblii.