2019 ROKIEM MONIUSZKI

Niech nam gra cały rok!

Dwieście lat temu urodził się człowiek, który na zawsze zapisał się na
kartach muzycznej historii Polski i świata. Ojciec polskiej opery narodowej,
Stanisław Moniuszko, świętowałby w tym roku dwusetne urodziny.

KATARZYNA KRZEMIŃSKA

Wrocław

Stanisław Moniuszko na rysunku
Ksawerego Pillatiego z 1862 r.

MAZOWIECKA BIBLIOTEKA CYFROWA/WIKIMEDIA COMMONS

Świętujemy więc my, wierni słuchacze i wielbiciele jego talentu.
Świętują artyści, melomani i liczne instytucje kultury. Rok 2019 ustanowiony został Rokiem Moniuszkowskim, o czym głośno na całym świecie, jak również na Dolnym Śląsku. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „To będzie mój rok”. I właśnie tak jest. Halka, Straszny dwór i inne mniej lub bardziej znane dzieła rozbrzmiewają w tym sezonie artystycznym w instytucjach kultury na całym świecie.
Pamięć artysty czczona jest m.in. w Niemczech i na Ukrainie, a także za oceanem. Jeszcze w marcu w nowojorskiej Carnegie Hall rozbrzmiały niezapomniane utwory kompozytora, a publiczność długo nie pozwalała muzykom zejść ze sceny. Swoistym ukoronowaniem światowych obchodów będzie premiera Halki w wiedeńskim Theater an der Wien. Inicjator tego projektu, wybitny polski śpiewak operowy Piotr Beczała, reagował entuzjastycznie: „Wspaniała wiadomość! Po wielu latach moich starań w promowaniu muzyki polskiej z przyjemnością pragnę ogłosić, że w 2019 roku Theater an der Wien wystawi Halkę Stanisława Moniuszki!!! Dyrygować będzie Łukasz Borowicz, wyreżyseruje Mariusz Treliński, scenografia Boris Kudlička” – cieszył się na swoim profilu na portalu społecznościowym tuż po ogłoszeniu decyzji o przygotowaniach do wystawienia opery. „Od dobrych kilku lat staram się o wystawienie Halki w Theater an der Wien w Wiedniu. Jest to pomysł, który narodził się w mojej głowie, i cieszę się, że dojdzie do skutku” – dodawał w wywiadach.
Rok Moniuszki to jednak przede wszystkim ogromna liczba imprez w naszym kraju. Jednym z kluczowych wydarzeń był niedawny Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki (popularny „Konkurs Moniuszkowski”), który odbył się w maju w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Ten największy konkurs wokalny w kraju odbył się już po raz dziesiąty, jak zawsze stając się wielkim wyzwaniem i świętem dla młodych artystów z całego świata. O jego randze świadczy choćby rekordowa liczba zgłoszeń. Chęć udziału w konkursie zgłosiło prawie 400 śpiewaków z 52 państw. Ostatecznie jury zakwalifikowało 105 uczestników z 35 państw.
O wydarzeniach poświęconych ojcu polskiej opery narodowej można by pisać wiele. Dla nas jednak kluczowe znaczenie mają te realizowane na Dolnym Śląsku. Te, w których osobiście możemy uczestniczyć – poczuć, posłuchać, zatracić się w pięknym dorobku artysty. Niemal wszystkie instytucje kultury, finansowane lub współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, zaplanowały w swoich repertuarach wydarzenia związane z Rokiem Moniuszkowskim.

Opera Wrocławska zaprasza na cieszącą się niesłabnącą popularnością Halkę w reżyserii Grażyny Szapołowskiej, ale także na Widma – nieco zapomnianą kantatę muzyczną, ilustrującą II część Dziadów Mickiewicza, której reżyserii podjął się Jarosław Fret.
Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze proponuje słuchaczom m.in. opery Moniuszki w wykonaniu swojej Orkiestry Symfonicznej oraz koncert Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze „Wiwat Moniuszko!”.
Twórczość Moniuszki znajduje się też w repertuarze Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
W tym ostatnim sylwetkę polskiego kompozytora wspominać będą uczestnicy projektów muzycznych NFM „Akademia Chóralna”. W ciągu roku zaś odbędzie się tu kilkadziesiąt koncertów, sesji i audycji prezentowanych z myślą o słuchaczach z różnych pokoleń. Zabrzmią na nich m.in. Widma, tańce góralskie z Halki czy Prząśniczka.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego włączył się w obchody Roku Moniuszki nie tylko poprzez wsparcie instytucji, które pozostają pod jego opieką, ale także dofinansowując liczne imprezy proponowane przez organizacje pożytku publicznego.
Cykl przedsięwzięć upamiętniających twórczość Moniuszki zorganizowany zostanie m.in. w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju. Również w Kudowie przeprowadzona będzie gra terenowa dla najmłodszych „Szukamy śladów Moniuszki”. Własne wydarzenia dzięki wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego zorganizują także: Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Stowarzyszenie św. Magdaleny w Goszczu, Stowarzyszenie „Młody Artysta” przy Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu oraz Stowarzyszenie Towarzystwo Teatralne we Wrocławiu.
Dzieło kompozytora upamiętniane jest na wiele sposobów. Z okazji roku artysty wydano gry planszowe. Starszych z pewnością zainteresuje barwna planszówka „Stanisław Moniuszko” – sprawdzająca znajomość biografii artysty i jego twórczości. Młodszym natomiast oraz ich rodzicom z pewnością spodoba się „Śpiewnik domowy” – gra planszowa wraz z książeczką.
Warto w tym roku przypomnieć sobie dorobek wielkiego artysty, jakim był Stanisław Moniuszko. Warto nacieszyć ucho i ducha wybitnymi utworami mistrza, który właśnie przez nie zdaje się wołać do współczesnych: „To będzie mój rok”. Niech trwa!

umwdMATERIAŁ
PRZYGOTOWANY PRZEZ
WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA ORAZ
WYDZIAŁ KULTURY
URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO
WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO