MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wyprawka Wrocławska

Wrocław po raz kolejny stawia na rodzinę i cieszy się z każdego nowego
Małego Wrocławianina! Wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2019 roku
otrzymują od miasta specjalny prezent powitalny – tzw. Wyprawkę.

ŁUKASZ ŁASKAWIEC

WCRS

Marysia z Wyprawką Wrocławską

MICHAŁ GŁOWALA

Witaj we Wrocławiu! Cześć Maleństwo!
Jak się masz? Takie metki ozdabiają kocyk, jeden z elementów Wyprawki, i dość dobrze oddają ideę pomysłu – przywitać, ucieszyć się i zapewnić o wsparciu.
– Wyprawka na powitanie nowych mieszkańców naszego miasta ma stać się swoistym symbolem przywiązania do miejsca swojego urodzenia – przyznaje inicjator akcji Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Wrocław, tak jak ja, jest zawsze za życiem. Dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę dla rodzin i dzieci urodzonych w naszym mieście. Chcemy je odpowiednio przywitać, zaprosić, aby wraz z rodzicami korzystały z miejskiej oferty oraz żeby po prostu czuły się we Wrocławiu dobrze. Dodaje.
Gdy odwiedzamy nowo narodzone dziecko, przynosimy zazwyczaj drobny podarunek. Kwiaty dla matki, a dla dziecka – prezenty. Coś miłego, ładnego, praktycznego, coś pamiątkowego.
I taki charakter ma Wyprawka – znajdziemy w niej kilka elementów typowo podarunkowych: kocyk, body dla dziecka, zabawkę, książeczkę, list gratulacyjny od Prezydenta, kartę biblioteczną z folderem Na dobry początek.
Ale Wyprawka to również wsparcie informacyjne dla rodziców czy też opiekunów dziecka. Ponieważ poza miłymi prezentami przygotowano również specjalny Wrocławski Informator Rodzinny – publikację zawierającą kompleksowe informacje, które mogą być przydatne w pierwszym okresie życia dziecka. Świadczenia rodzinne, Karta Dużej Rodziny, Bank niemowlaka, Asystent rodzinny, Kluby Rodzica, Kluby Ojca, Poradnie laktacyjne, a także typowe adresowniki: szpitalne oddziały ratunkowe, apteki całodobowe, poradnie rodzinne oraz miejską ofertę rozwojową, kulturalną – dla dzieci i rodziców.
W informatorze znajdziemy również kupony zniżkowe do różnych miejsc, bilety, wejściówki – przygotowane we współpracy z URBANCARD Premium.
Wszystko zapakowane w stylowe pudełko z elementami wrocławskimi: krasnalem, ratuszem i kamieniczkami.
– Chodziło o to, żeby pomysł graficzny był i dla dzieci, i dla dorosłych. Ale też by oddawał łączność z Wrocławiem – opowiada Marta Kostrzewa z WCRS-u, autorka grafiki.

– Głównym elementem koncepcji jest więc krasnal lub śpiące dziecko zawinięte w becik – zależy, co kto chce dostrzec – które jest częścią Ratusza. Ze swoją charakterystyczną czapeczką/dachem jest niejako wpisane w budynek – dodaje. – Wszystko w kolorach wrocławskich.
Gdy otworzymy kartonik, zobaczymy jeszcze jedną małą karteczkę: „Wyprawka została spakowana przez pracownika niepełnosprawnego z Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej”. – Tak, każdą Wyprawkę, zanim trafi do dzieci, przygotowuje, sprawdza i pakuje pracownik WZAZ-u.
I robi to z niezwykłym przejęciem i dumą. Ale także z uwagą, starannością i dokładnością, oglądając każdy z elementów, zanim zostanie umieszczony w kartoniku – podkreśla Ewa Wójcik z WZAZ-u. – Każdy kartonik przechodzi swoistą kontrolę jakości, po której zostaje opieczętowany specjalną naklejką świadczącą o kompletnym pakunku.
Wrocławskie dzieci
– To pierwszy element budowania tożsamości wrocławskiej – podkreśla Prezydent Jacek Sutryk.

WYPRAWKA
TO PREZENT,
KTÓRY PODKREŚLA:
JESTEŚ Z WROCŁAWIA!
WROCŁAW TO TWÓJ
DOM. TU SIĘ ZACZĘŁO,
ZACZYNA TWOJE ŻYCIE.
I NIE JEST WAŻNE,
GDZIE POTEM
PÓJDZIESZ.
JESTEŚ STĄD!

A Prezydent dodaje, kierując słowa do Rodziców – Każdy Mały Wrocławianin jest dla nas niezwykle ważny.
Cieszymy się, że jesteście z nami, i dziękujemy, że zdecydowaliście się związać przyszłość swoją i swoich dzieci z Wrocławiem.
Wyprawka jest bowiem dla wrocławskich dzieci. Ale też wrocławskość jest tutaj rozumiana bardzo szeroko.
Wyprawkę otrzymują zarówno dzieci, które urodziły się we Wrocławiu, jak i dzieci urodzone poza Wrocławiem, których rodzice czy też opiekunowie prawni związali swoje życie z Wrocławiem.

Wyprawka Wrocławska jest projektem realizowanym przez Wrocławskie
Centrum Rozwoju Społecznego.
Regulamin akcji dostępny na stronie: wcrs.wroclaw.pl

Którzy tu żyją, mieszkają, pracują, płacą tu podatki.
Dzieci urodzone we Wrocławiu otrzymują Wyprawkę podczas odbioru odpisu aktu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Włodkowica 20, a dzieci urodzone poza Wrocławiem otrzymują ją we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Dominikańskim 6.
We Wrocławiu rodzi się rocznie ponad 10 000 dzieci, doliczając te urodzone poza Wrocławiem, szacuje się, że w 2019 roku Wyprawka zostanie wręczona kilkunastu tysiącom małych dzieci. – Mam nadzieję, że będziemy musieli zamawiać dodatkowe partie Wrocławskiej Wyprawki dla maluchów.
Gwarantuję, że nie zabraknie na nie pieniędzy w budżecie Wrocławia, tak jak też nie zabraknie ich dla rodzin posiadających więcej dzieci – zapewnia Prezydent Jacek Sutryk. – Nie będzie z tym kłopotu. Na bieżąco monitorujemy odbiór Wyprawek i dbamy o to, żeby zamówienia i dostawy poszczególnych elementów były na czas – dodaje Aleksandra Leniart z WCRS-u. Do końca marca Wyprawkę odebrało ponad 1600 dzieci. A właściwie w ich imieniu rodzice lub opiekunowie.
Reakcje
– Wyprawkę najczęściej odbierają dumni i niewyspani tatusiowie. Łatwo ich poznać, bo są z reguły zagubieni i od wejścia mówią: „żona kazała mi tu przyjść” – uśmiecha się Emilia Dziubak z WCRS-u.
Osoba wręczająca Wyprawkę zawsze składa gratulacje rodzicom, a jeśli pojawiają się razem z dzieckiem, prezent od miasta wręczany jest maluchowi przez położenie kartonika na wózku.

– Wspominam wspaniały moment, kiedy dziecko właśnie wtedy otworzyło oczka i przez chwilę utrzymywało kontakt wzrokowy, jakby zrozumiało, jak wzniosła jest to chwila.
I dodaje: – Lubimy obserwować różnicę między odbiorem kartonika przez mamę, która zachwyca się pudełkiem, uznając je za praktyczne, i odbiorem kartonika przez tatę, który gniecie przy nas kartonik, żeby zmieścił się do plecaka.
Reakcje rodziców są tak różne, jak sami ludzie są różni, ale łączy ich jedno: podekscytowanie, radość, niewyspanie i chęć dzielenia się opowieściami o dziecku, nawet jednozdaniowymi.
– Nasz pierworodny, nasza kruszynka, słodki krzykacz, nasza duma, my się nie rozdrabniamy – od razu bliźnięta, drugi syn, a zupełnie inny, imię po babci – można usłyszeć od rodziców.
– A wie Pani, że jak on się rodził, to w szpitalu było 11 dziewczynek i on!?
Cieszę się, że mogę odebrać Wyprawkę, ponieważ to jedyny moment, kiedy mogę wyrwać się z domu. Dziękuję, przekażę Wyprawkę i życzenia mojej małej Zosi. Takie rzeczy zawsze się przydają przy maleństwie. Świetny gest, super sprawa i bardzo miły podarunek.
„Gąsienica” – najlepsza książeczka dla dziecka! Gratuluję wyboru! Świetna inicjatywa. Śliczne krasnalki.
Wspaniale, że do przygotowania tego prezentu aktywizuje się osoby niepełnosprawne. Wspaniała koncepcja.
I to koncepcja, która przynosi radość obustronną. – Słysząc takie słowa, aż chce się robić Wyprawkę jeszcze lepszą – dodaje Emilia Dziubak.