SŁOWNIK WYRAZÓW BARDZO OBCYCH

M – jak Miłość

Uwaga: nie chodzi tu o znany telewizyjny serial emitowany w TVP2 od 2000 r.
O, gdybyż tego rodzaju filmy prowadziły do rozumienia
najświętszego we Wszechświecie słowa MIŁOŚĆ!

KS. ALEKSANDER RADECKI

Wrocław

Święci Klara i Franciszek z Asyżu,
fresk Tiberio d’Assisi (1520). Kaplica
św. Hieronima, San Damiano, Asyż

WIKIMEDIA COMMONS

Inna rzecz, że nigdy do końca nie zgłębimy tego tematu i nie przestanie on nas fascynować; nie przestaniemy też tęsknić za prawdziwą miłością.
Stajemy przecież wobec TAJEMNICY!
Mimo wszystko podejmijmy kolejną próbę zmierzenia się z tą najgłębszą z ludzkich potrzeb.
Czym jest miłość?
Jest Tajemnicą – stąd tyle prób jej definiowania, opisywania. Jest źródłem życia – Twojego i mojego też; przecież to ona jest powodem, dla którego zaistnieliśmy w Bożym planie: Bóg stworzył każdego z nas i świat cały z miłości i dla Miłości. Jest sensem i celem życia: Gdybym miłości nie miał, byłbym niczym (1 Kor 13, 2). Jest powołaniem każdego z nas – niezależnie od konkretnych wyborów własnej drogi życiowej.
Jest tęsknotą, marzeniem, najgłębszym pragnieniem każdego z nas: kochać i być kochanym. Jest PRZYKAZANIEM, zobowiązaniem, czyli: MUSIMY KOCHAĆ!
A skoro tak, to nie mogę się dziwić, że na Sądzie Ostatecznym egzaminowani będziemy z Miłości – i to w sposób konkretny! Nie będzie wtedy pytań o romantyzm, marzenia, pieszczoty, pocałunki, „ślimaczki”, orgazmy czy „pozycje”. Dowodem Miłości będzie: nakarmić głodnego Jezusa, ubrać Go, gdy będzie nagi, w dom przyjąć, gdy będzie bezdomny, pocieszyć w strapieniu, gdy będzie wątpiący, zagubiony – tak, tego Jezusa, który utożsamia się z KAŻDYM potrzebującym!
A jaką Ty, czytający te słowa, dasz swoją odpowiedź na pytanie o Miłość?
Ideał Miłości
Ekspertami w dziedzinie miłości są niewątpliwie święci, nie świat; dlatego to na ich pomoc warto liczyć i im właśnie warto zawierzyć swoje zmagania w odkrywaniu i zdobywaniu tego skarbu. Np. św. Franciszek – ten, który biegł jako młodzieniec po Asyżu i wołał z bólem: „Miłość nie jest kochana!”. Wielu z nas, tęskniących za przyjaźnią, powołuje się na Biedaczynę ze względu na jego związek ze św. Klarą.
Ideałem i Wzorem Miłości dla tych dwojga był Ukrzyżowany Jezus! A może stanie przed nami św. Teresa od Dzieciątka Jezus, doktor Kościoła (lat 24!), której ambicją było znaleźć się w sercu Kościoła-Matki, w którym ona będzie miłością i w ten sposób urzeczywistni wszystkie własne pragnienia? Czy nie warto posłuchać świętej lekarki Joanny Beretty Molla, Franciszka i Hiacynty, świętych dzieci z Fatimy, świętego papieża z Wadowic, może własnych patronów?
Pan Jezus, zanim ustanowił Eucharystię i kapłaństwo, pokazał nam ideał Miłości, gdy schylał się, by umyć nogi swoich uczniów.
Oto ideał kochania: BÓG Z MIEDNICĄ W RĘKU PRZY NOGACH GRZESZNYCH LUDZI! A potem – krzyż.

Z czym kojarzysz Miłość?
Próbując odpowiedzieć na to pytanie, odkrywam, że kochać to: służyć; być wiernym do końca; umieć słuchać; brać odpowiedzialność – za siebie i za bliźnich; dawać i brać (choć więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu); szukać nieustannie szczęścia drugich i w ten sposób uszczęśliwiać siebie; walczyć z wrodzonym egoizmem; być zawsze gotowym do przebaczania; pełnić świętą Bożą wolę.
Trudna jest Miłość prawdziwa, gdyż wzywa do nawrócenia, zerwania z grzechem. Dlatego świat Jezusowym programem Miłości gardzi, mając w zanadrzu KARYKATURY Miłości, sprowadzonej do seksu, przyjemności i kasy!
Jaki stąd wniosek dla nas?
Miłości trzeba się uczyć!
Gdzie? W porządnych szkołach!
Czy jest lepsza Szkoła Miłości niż ta Jezusowa? Skoro On do końca nas umiłował – po co szukać gdzie indziej?
Droga do ideału wymaga korzystania z pomocy łaski, rozdzielanej w sakramentach świętych, bo Pan Jezus wyraźnie powiedział: Beze Mnie nic nie możecie uczynić (J 15, 5).
Doskonalenie się w miłości wymaga zachowania przykazań (zob. Mt 19, 16-22). Swego czasu Prymas Tysiąclecia rzucił wyzwanie: niech w Polsce WSZYSCY przestaną kraść! Jaka czekałaby nas przemiana we wszelkich dziedzinach życia! Kto w taką możliwość wierzy?
Miłość domaga się pokonania śmiertelnego wroga, jakim jest dla niej nieczystość. Dożyliśmy epoki, w której seks został oderwany od małżeństwa, miłości i od prokreacji, a na każdym kroku niszczy nas nachalna propaganda rozwiązłości we wszelkich jej odmianach.
Dziś wstydzić się miałby ten, kto jest porządny i umie się wstydzić!
Stąd niezbędny staje się „katalog artykułów na nie”: nie każdy film, nie każdy strój, książka, impreza… (ks. A. Zienkiewicz). Chodzi o to, by brać odpowiedzialność za swoje działania, panować nad sobą poprzez walkę z wszelkimi uzależnieniami. Ktoś, kto chce prawdziwie kochać, wie, że ma być pociągany wartościami, a nie napędzany popędami.
Bóg jest Miłością!
Św. Jan zapisał: Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała (1 J 4, 12).
I jeszcze: Bóg jest miłością. Kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim (1 J 4, 16). Tego sobie chciejmy życzyć.

RACHUNEK SUMIENIA
▸ Na podstawie Hymnu o miłości św. Pawła (1 Kor 13), podającego cechy doskonałej miłości, sprawdź, jak daleko jesteś jeszcze od tego ideału.