MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wrocław jako przestrzeń wspólna

Miasto odgrywa istotną rolę wspólnototwórczą. Bez wspólnoty pozostanie mu
tylko infrastruktura budowlana i komunikacyjna, a ta przecież
nie istnieje dla samej siebie. O budowanie wspólnoty trzeba zadbać, nawet jeśli
jej zalążki pojawiają się same, to i tak trwanie i rozwój należy stymulować.

BTWPHOTOGRAPHERS MAZIARZ/RAJER /ARCHIWUM STREFA KULTURY WROCŁAW

Dwa lata temu ponadstuletnia zajezdnia tramwajowa na Dąbiu otworzyła swe podwoje na nowo.
Tym razem już nie dla tramwajów (z wyjątkiem zabytkowych, których tam nie brakuje), ale dla rozpoczynających nowy rok akademicki studentów, społeczności lokalnej Dąbia, Biskupina, Zacisza i mieszkańców innych części miasta.
Nowi gospodarze starych miejsc
We wcześniej przeprowadzonym konkursie na gospodarza centrum wybrano doświadczone i znane wrocławianom Stowarzyszenie TRATWA, które zawiązało silne partnerstwo z Fundacją MANUS, wrocławskimi uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi i środowiskami miłośników zabytkowego taboru tramwajowego.

Zadaniem tego silnego i różnorodnego, a dzięki temu bogatego partnerstwa stało się przygotowanie koncepcji miejsca, które będzie rozwijało i kształtowało kulturę akademicką naszego miasta. Ponadto przed partnerstwem tym postawiono zadanie przygotowania bogatej oferty społeczno-edukacyjno-rekreacyjnej przede wszystkim dla mieszkańców pobliskich osiedli, ale także dla całego miasta. Centrum ma odgrywać rolę ośrodka edukacyjnego, placówki kulturalnej o charakterze prospołecznym, w której promowane będą zdrowy tryb życia, sport i rekreacja.
Studenci są ważnymi, ale nie jedynymi gośćmi zrewitalizowanej zajezdni Dąbie. Działania obejmują również stacjonujące w zajezdni zabytkowe, zrewitalizowane tramwaje, które raz na jakiś czas spotykamy na trasach tramwajowych Wrocławia.

Wypełniamy przestrzeń
Mogliśmy się o tym przekonać na inauguracji roku akademickiego w roku 2016 w dawnej zajezdni, która odbyła się pod wymownym hasłem „Wypełniamy przestrzeń”. Mimo deszczu, wiatru i chłodu centrum wypełniło się studentami, wolontariuszami i zaproszonymi gośćmi, tworzącymi niepowtarzalny klimat miejsca. Chociaż partnerstwo pod przewodnictwem TRATWY wciąż się tworzy, to właśnie to pierwsze spotkanie pokazało, że moc jest po naszej stronie, a energia ludzi zaangażowanych w projekt pozwoli zmienić zajezdnię, wypełniając ją różnorodną ofertą dla każdego.
Warto zwrócić szczególną uwagę na aktywność studentów i wolontariuszy, którzy z zaangażowaniem pracowali nad przygotowaniem terenu pod kolejne wydarzenia. Przez cały weekend sprzątali, rozkładali, ustawiali i przygotowywali poniedziałkowe atrakcje.
Wcześniej remontowali budynki biurowe i prowadzili prace porządkowe.

Dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś otwarta przestrzeń kulturalna w samym sercu miasta, kawiarnia i infopunkt.
Barbara – w nowoczesnej, jednak zachowującej dawny klimat odsłonie – powróciła na mapę Wrocławia po 20 latach przerwy, z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. W roku 2016 trwale wpisała się w miejski krajobraz kulturalny, a po jego zakończeniu kontynuuje działalność jako miejsce spotkań i działań twórczych

ARCHIWUM STREFA KULTURY WROCŁAW

Miejsca spotkań – dla wszystkich
Na inaugurację mógł przyjść każdy, kto chciał. Mógł przyjść, ale i dojechać.
Choćby ENUSIĄ, zabytkowym tramwajem, który podstawił Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, czy też STRACHOTKIEM udostępnionym przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia.

Odnowiona w ostatnim czasie trakcja tramwajowa wokół pętli na terenie byłej zajezdni oraz odnowiony tor sprawiły, że zabytkowe tramwaje już zawsze będą mogły przywozić gości do Centrum Kultury Akademickiej i Społeczności Lokalnych (CKAiSI), a niektóre z nich będą tam miały również swój dom.
Organizacja centrum to wielkie przedsięwzięcie. Swą ostateczną formę zajezdnia zyska za kilka lat, ale nie ma pośpiechu. Aby centrum dobrze funkcjonowało, trzeba prace mądrze i starannie zaplanować. W tym procesie powinny uczestniczyć wszystkie zainteresowane środowiska. Dlatego formuła organizowanego przez TRATWĘ partnerstwa nie jest zamknięta. Każdy dobry pomysł jest mile widziany.
Budowanie wspólnoty
Na mapie Wrocławia jest wiele punktów, w które – po udanej rewitalizacji – tchnięto nowego społecznego ducha. Wśród nich możemy wymienić świetnie funkcjonujące choćby Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, kawiarnię Barbara czy Pracownię Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA przy ul. Legnickiej, a podobne miejsca powstaną niedługo na oczekującym na rewitalizację Przedmieściu Oławskim.
Świetnym uzupełnieniem tej mapy miejsc jest Centrum Kultury Akademickiej i Społeczności Lokalnych.

Dbanie o przestrzeń spotkań we Wrocławiu jest szczególnie ważne w kontekście wspólnototwórczym.
Pamiętamy o studentach, ale zajezdnia jest otwarta dla wszystkich. Wrocław, jak wszystkie polskie miasta, jest w procesie poważnej demograficznej zmiany. Wielkim wyzwaniem jest dobre zarządzanie tym właśnie procesem.
Badania GUS pokazują, że stolica Dolnego Śląska jako jedno z nielicznych Polskich miast nie wyludnia się.
To ważny czynnik, ale nie można spocząć na laurach. Integracja różnych grup społecznych wiekowych czy kulturowych ma fundamentalne znaczenie dla zachowania tkanki miasta.
Raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazał, że Wrocław plasuje się wysoko wśród miast przyjaznych seniorom. Po liczbie studentów widzimy, że jest także przyjaznym miastem akademickim. Bezrobocie utrzymujące się na jednym z najniższych w kraju poziomie wskazuje, że także ta przestrzeń jest w znacznym wymiarze zagospodarowana.
Wyzwaniem pozostaje uczynienie miasta łatwiejszym w „obsłudze”, takim, aby każdy mógł się w nim odnaleźć – uczeń, przyjezdny student czy senior.

RADOSŁAW MICHALSKI