HILDEGARDOWA SZKOŁA ODŻYWIANIA

Sive sana, sive infirma

Często urlopy i wyjazdy, zwłaszcza te dalekie, zamiast beztroskiego wypoczynku, przynoszą uciążliwe dolegliwości: zmęczenie wynikające ze zmiany klimatu czy strefy czasowej, problemy z układem krążenia przy zwiedzaniu w upale „obowiązkowych” zabytków, dolegliwości trawienne po zjedzeniu lokalnych przysmaków…
Takich nieprzyjemnych – a czasem wręcz niebezpiecznych – wakacyjnych sytuacji można uniknąć. Najlepiej, jak zawsze, postawić na profilaktykę. Medycyna św. Hildegardy oferuje mnóstwo naturalnych środków pomagających w leczeniu i przeciwdziałających poszczególnym problemom zdrowotnym, jakie mogą nas latem dotknąć, ale jeden wśród nich jest wyjątkowy – to mieszanka przypraw z koprem włoskim. Św. Hildegarda pisze o nim we fragmencie dotyczącym kopru jako o środku na wzmocnienie:

Należy wziąć (…) nasiona kopru włoskiego, połowę tej ilości galgantu, [znowu] połowę tej ilości dyptamu i [jeszcze raz] połowę tej ilości jastrzębca kosmaczka, utłuc wszystko razem na proszek, przetrzeć przez ściereczkę, około godziny po jedzeniu włożyć otrzymany specyfik do ciepłego, ale niegotującego się wina i wypić.

Koper włoski, ilustracja z XIX w.

WIKIMEDIA COMMONS

Ten proszek zachowa w zdrowiu zdrowego człowieka, chorego zaś wzmocni; ponadto wspomaga trawienie, dodaje sił i zapewnia dobrą i ładną cerę. Spożywany po jedzeniu przynosi korzyść każdemu, niezależnie od tego, czy chodzi o człowieka chorego, czy o zdrowego.

W tym krótkim i prostym przepisie zawarta jest potężna broń przeciw wszelkim słabościom człowieka. Zapewnienie, że środek ten przynosi korzyść każdemu – czy choremu, czy zdrowemu (łac. sive sana, sive infirma) – przyczyniło się do przyjęcia dla niego nazwy Sivesan.

Jak wynika z tekstu Hildegardy i co potwierdza praktyka, ten uniwersalny środek skutecznie wspomaga utrzymanie i przywracanie zdrowia, zapewniając przypływ sił witalnych, wzmocnienie oraz naturalne trawienie.
Pomaga w dolegliwościach żołądkowych i jelitowych (znosi bóle żołądka i jelit), poprawia przemianę materii, stabilizuje układ krążenia. Regularnie stosowany Sivesan leczy cerę i nadaje jej zdrowy kolor, likwiduje nadmierną potliwość (również nocną, będącą oznaką niestabilnego stanu zdrowia), chroni przed chorobą wieńcową, zawałem serca, dolegliwościami układu pokarmowego i przed arteriosklerozą.
Dzięki swoim właściwościom, jakie zapewniają mu odpowiednio dobrane składniki – oprócz galgantu i kopru włoskiego także dyptam i jastrzębiec kosmaczek – polecany jest osobom po przebytych chorobach i operacjach.
Sprawdzi się również w podręcznej apteczce w czasie podróży – tych dalekich i tych bliższych – jako środek przeciwdziałający wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, które mogłyby w czasie tych podróży stać się naszym udziałem.

ALFREDA WALKOWSKA

SIVESAN

Składniki:
▸ 16 g proszku z nasion kopru włoskiego (Fruct. Foeniculi pulv.)
▸ 8 g proszku galgantu (Rhiz. Galangae pulv.)
▸ 4 g proszku dyptamu (Hb. Dictamni alb.)
▸ 2 g proszku jastrzębca (Hb. Pilosellae pulv.)

Przygotowanie i zastosowanie:
Wymieszać dokładnie wszystkie składniki.
Od 0,5 do 1 godziny po głównym posiłku 2–3 duże szczypty w 20 ml (kieliszek do likieru) ciepłego wina, np. wina pietruszkowego. W wyjątkowych okolicznościach, kiedy nie ma możliwości zażycia Sivesanu ok. godziny po posiłku, dopuszczalne jest zażycie bezpośrednio po nim, nie może to jednak stać się regułą.