HILDEGARDOWA SZKOŁA ODŻYWIANIA

In vino veritas…

Dobroczynne właściwości wina sławiono już w starożytności.
Dziś nauka udowodniła, że pite z umiarem, dzięki wysokiej zawartości bioflawonoidów i garbników, wino rzeczywiście chroni przed uszkodzeniami serce i naczynia krwionośne.
Również św. Hildegarda wysoko ceniła sobie wino zarówno jako napój (z zastrzeżeniem, że nie do gaszenia pragnienia), jak i składnik receptur leczniczych. Do codziennego spożywania Hildegarda radziła mieszać go z wodą, najlepiej w postaci tzw. gaszonego wina, czyli podgrzanego i w momencie wrzenia zmieszanego z zimną wodą w dowolnych proporcjach (zależnych od rodzaju wina i naszych preferencji). Tak przygotowane działa uspokajająco, rozluźniająco, łagodzi gniew i smutek, nastraja ugodowo.
Zamiast dolewać do wina wody, można dodać do niego odrobinę chleba – to inny Hildegardowy sposób czyniący z wina napój przyjazny człowiekowi.
Będąc doskonałym nośnikiem substancji odżywczych i leczniczych ugotowanych w nim roślin, wino stanowi bazę wielu opisanych przez świętą z Bingen środków leczniczych. Wśród nich jedna jest szczególna. Znajdujemy ją w dziele Physica we fragmencie dotyczącym opisu pietruszki: Kto cierpi z powodu bólu serca, śledziony lub bólu w boku, ten powinien ugotować pietruszkę w winie, dodać trochę octu i hojnie miodu, po czym odcedzić przez ściereczkę. Niech specyfik ten pije często, a ten go wyleczy.

W taki lakoniczny sposób Hildegarda zaprezentowała środek znany obecnie w jej medycynie pod nazwą napoju (lub wina) pietruszkowego. Był to pierwszy środek leczniczy św. Hildegardy, który dr Hertzka – twórca współczesnej medycyny Hildegardy – wytwarzał w swojej aptece w Konstancji.
Składniki zawarte w pietruszce w połączeniu z gorącym miodem tworzą glukozyd wzmacniający pracę serca.
Praktyka pokazała, że to połączenie składników daje w efekcie bardzo skuteczny, uniwersalny środek przeciwko niewydolności serca i innym dolegliwościom tego narządu:

NASERCOWY
NAPÓJ PIETRUSZKOWY

Składniki:
▸ 1 litr wytrawnego wina
▸ 10–12 łodyżek zielonej natki pietruszki
▸ 2 łyżki octu winnego
▸ 5–7 łyżek odszumowanego miodu (diabetycy – 3 łyżki)

Przygotowanie:
Wino, natkę pietruszki i ocet winny zagotować w wysokim naczyniu, gotować 5 minut bez przykrycia.
Dodać miód, gotować kolejne 5 minut.
Przecedzić. Przelać do butelki.

Zastosowanie:
Pić 3 razy dziennie po 20 ml (1 kieliszek likierowy), najlepiej po jedzeniu.

chorobie niedokrwiennej, bólom wywołanym stresem, niedomaganiom zastawek, dolegliwościom na tle reumatycznym oraz poinfekcyjnym. Wino pietruszkowe wzmacnia serce bez względu na przyczynę jego osłabienia.
Dobroczynny wpływ na serce i układ krwionośny oraz bezpieczeństwo stosowania sprawiają, że nasercowy napój pietruszkowy polecany jest w profilaktyce przeciwzawałowej, a także w rehabilitacji po przebytym zawale mięśnia sercowego. W każdym przypadku wzmacnia organizm i poprawia samopoczucie. A ponieważ jest bardzo smaczny, śmiało można stosować go jako aperitif, szczególnie w starszym wieku.
W podstawowej wersji przepisu używa się zielonej natki pietruszki; dodanie korzenia pietruszki wzmaga działanie diuretyczne (odwadniające) napoju, silniej wspomaga pracę nerek, znosi obrzęki.
Przy okazji warto przypomnieć o dobrym, starym francuskim zwyczaju łączenia popijania wina ze spożywaniem kasztanów jadalnych (maronów), które mają zdolność chronienia wątroby przed skutkami działania zawartego w winie alkoholu.