Pola Dialogu

Trasa Wawel–Kazimierz, mnóstwo grup turystów, co chwilę kursujące tramwaje.
Od kilku miesięcy na mapie stolicy małopolski widnieje nowe miejsce.
Przy ulicy Stradomskiej 6 znajdują się „Pola Dialogu”, nowa siedziba Papieskiego
Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

KONRAD CIEMPKA

Kraków

Wnętrze „Pól Dialogu” z gołębiem pokoju w tle

ZDJĘCIE ARCHIWUM PKWP

Jest to pierwsze w Polsce centrum edukacyjno-kulturalne zajmujące się tematyką prześladowań chrześcijan, praw człowieka, łamania wolności religijnej w świecie.
To jedno z niewielu miejsc, gdzie można porozmawiać na powyższe tematy i dowiedzieć się, jaka jest sytuacja chrześcijan w danym kraju na świecie.
Po przekroczeniu progu pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest ściana z ekranami. Wyświetlana jest na nich wystawa czasowa, która od października br. dotyczy „Społeczności prześladowanych przez tzw. Państwo Islamskie” – chrześcijan, jezydów i muzułmanów. Wcześniej prezentowane były rysunki dzieci z Syrii, przedstawiające otaczającą ich rzeczywistość.
Idąc dalej, przechodzimy do wystawy stałej galerii, która składa się z przedmiotów zniszczonych przez tzw. Państwo Islamskie. Są to oryginalne przedmioty kultu religijnego, przywiezione nie tylko z terenów Iraku i Syrii. W witrynach możemy zobaczyć między innymi krzyż procesyjny z kościoła w Maluli, w Syrii, wygięty od wybuchu bomby, spaloną księgę liturgiczną napisaną w języku aramejskim, jak również mszał z XVII wieku.
Jednym z eksponatów jest nunczako, które zostało znalezione w szkole chrześcijańskiej w Syrii, wykorzystane przez dżihadystów z Państwa Islamskiego do torturowania dzieci.
Przykuwające uwagę są także ściany w głównym pomieszczeniu.
Na jednej z nich znajduje się kopia muralu z Betlejem – gołąbek pokoju ubrany w kamizelkę kuloodporną z wymierzonym w niego celownikiem pistoletu – to symbol zmagań, jakie przeżywają ludzie żyjący od wielu lat w stanie ciągłego zagrożenia życia poprzez wojny i prześladowania. Na drugiej ścianie prezentowane są nazwy państw, w których dochodzi do łamania wolności religijnej na najwyższym poziomie, takie jak m.in. Syria, Irak, Nigeria, Chiny czy Pakistan.

Wnętrze „Pól Dialogu” – wystawa stała w witrynach
oraz wystawa czasowa znajdująca się na siedmiu
ekranach.

Spalone księgi liturgiczne z Syrii

Krzyż procesyjny ze zniszczonego kościoła w Maluli
(Syria)

ZDJĘCIA ARCHIWUM PKWP

Sklep z pamiątkami z Ziemi Świętej w ramach projektu
PKWP – „S.O.S. dla Ziemi Świętej” w „Polach Dialogu”

Nunczako znalezione w szkole katolickiej w Syrii,
którym torturowano dzieci

Wejście do krakowskiego biura PKWP „Pól Dialogu”,
ul. Stradomska 6, Kraków

Kawiarenka
w „Polach Dialogu”

ZDJĘCIA ARCHIWUM PKWP

Nunczako znalezione w szkole katolickiej w Syrii,
którym torturowano dzieci

ZDJĘCIA ARCHIWUM PKWP

Spotkanie z s. Hatune Dogan

W ramach projektu „S.O.S. dla Ziemi Świętej” funkcjonuje również sklepik, w którym można zakupić pamiątki z Jerozolimy. Są to przedmioty wykonane z drzewa oliwnego przez rodziny chrześcijańskie.
Kupując te produkty, wspieramy tamtejszych chrześcijan, którzy doświadczają prześladowań na gruncie gospodarczo-ekonomicznym. Pomagamy im utrzymać się na rynku, by mogli godnie żyć i zapewnić byt swojej rodzinie.
W „Polach Dialogu” istnieje także kawiarenka, w której można napić się podobno najlepszej kawy w mieście, a także spotkać się ze znajomymi. W kawiarence znajduje się mała biblioteczka zawierająca ciekawe książki.
Pracownikom krakowskiego biura „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zależy, by „Pola Dialogu” było miejscem spotkań, rozmowy. Szczególnie w obecnym czasie, gdy Polacy są tak mocno podzieleni, potrzebny jest dialog oparty na słuchaniu siebie nawzajem. Z tego powodu cyklicznie odbywają się spotkania.
Druga środa miesiąca – „Gość na Polach” – cykl prelekcji filmowych, organizowanych we współpracy z tygodnikiem katolickim „Gość Niedzielny”, na temat sytuacji chrześcijan w danym kraju oraz dyskusja. Trzecia środa miesiąca – Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan w sanktuarium św. Józefa przy ul. Poselskiej 21 w Krakowie o godz. 18.30.
Czwarta środa miesiąca – spotkania z zaproszonymi gośćmi, podczas których poruszane są tematy religijno-społeczno-polityczne. Dotychczasowe spotkania to między innymi spotkanie z s. Hatune Dogan, ratującą kobiety z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Informacje o tych inicjatywach można znaleźć na naszej facebookowej stronie.

Ks. Rafał Cyfka podczas spotkania z cyklu „Gość na Polach”,
współorganizowanego przez PKWP i redakcję
krakowskiego „Gościa Niedzielnego”

MIŁOSZ KLUBA/FOTO GOŚĆ

Od września 2017 r. rozpoczęliśmy współpracę ze szkołami, prowadząc prelekcje dla uczniów, na których podejmujemy tematykę prześladowań chrześcijan oraz łamania wolności religijnej na świecie. Spotkania odbywają się w „Polach Dialogu” lub w szkołach, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Edukacja jest jedną z naszych najważniejszych misji, gdyż młodzi ludzie często nie mają możliwości usłyszenia o tak ważnych tematach. Podczas wizyty w krakowskim biurze pracownicy oprowadzają młodych ludzi, opowiadając dokładnie, czemu służy to miejsce, co się w nim znajduje. Spotyka się to z dużym zainteresowaniem, skłania uczniów do zadawania różnych pytań. Pracownicy zachęcają katechetów, dyrektorów szkół do kontaktu z krakowskim biurem PKWP w celu zorganizowania prelekcji dla młodych ludzi.

„Pola Dialogu” są czynne od poniedziałku do piątku
w godz. 10–17, a także w soboty w godz. 10–14.
Kontakt: biuro.krakow@pkwp.orh
Facebook: @poladialogu