Jadwiżańskie inspiracje artystyczne

Bo nie jest światło, by pod korcem stało, Ani sól ziemi do przypraw kuchennych,
Bo piękno na to jest, by zachwycało Do pracy – praca, by się zmartwychwstało.

Tak pisał o sztuce Cyprian Kamil Norwid w utworze Promethidion.

KS. BOGDAN GIEMZA SDS

Trzebnica

AGATA COMBIK/FOTO GOŚĆ

UCZESTNICY PLENERU TRZEBNICA 2017

Maria Aftanas-Jujka z Gdańska zajmuje się głównie tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem. Prof. Stanisław Gnacek z Wrocławia prowadzi Pracownię Podstaw Kształtowania w Katedrze Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się wzornictwem, sztuką aranżacji wnętrz i detali w architekturze. Przestrzeń aranżuje w różnych tworzywach, najchętniej z użyciem szkła i metalu. Anna Greszczyńska-Nowińska z Sopotu, zwana „Anią Bursztynową” z racji prac wykonywanych z bursztynu, zajmuje się malarstwem, tkaniną unikatową, miniaturą tkacką i biżuterią artystyczną. Prof. Anton Kovach z Użhorodu na Ukrainie jest wykładowcą w Zakarpackiej Akademii Sztuk Pięknych w Użhorodzie. Jego prace obejmują malarstwo, ilustracje książkowe, renowację i projekty wystroju kościołów. Danuta Krakowiak z Gdyni maluje, rzeźbi w marmurze i piaskowcu. Janusz Łozowski z Małkowic k. Wrocławia, zwany „Jasiem od aniołów”, uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. Ewa Łukiewska z Gdańska zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, rysunkiem, papierem ręcznie czerpanym. Z kolei pasją Ewy Mroczek z Trzebnicy jest malarstwo. Olena Tsymbalyuk ze Lwowa pracuje jako docent w Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie oraz w Lwowskim Państwowym Uniwersytecie Kultury Fizycznej; wcześniej pracowała jako projektantka kostiumów w teatrze we Lwowie. Suren Vardanian urodził się w Armenii, od 1992 r. mieszka i pracuje w Polsce. Zajmuje się ilustrowaniem książek, liternictwem, grafiką użytkową i opracowaniem znaków graficznych. Krystyna Wantuch z Sopotu specjalizuje się w tkaninie artystycznej, aplikacji; sporadycznie zajmuje się też ubiorem unikatowym. Olena Zherebetska ze Lwowa pracuje w Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie jako wykładowca rysunku i malarstwa. Jest kuratorem artystycznym młodych artystów; uprawia malarstwo w różnych technikach.

Jan Paweł II w liście skierowanym do artystów, przywołując myśl Norwida, napisał: „Piękno jest bowiem poniekąd widzialnością dobra”. Doświadczenie piękna pojawia się na drodze każdego człowieka. Piękno to można znaleźć w naturze, jest ono obecne w ludzkich dziełach zarówno duchowych, jak i materialnych, w subtelnej poezji, w majestatycznej architekturze.
Takim doświadczeniem piękna i dobra był niewątpliwie VI Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2017, który odbył się w dniach 19–28 sierpnia br. Wpisuje się on w obchody Roku Jadwiżańskiego ogłoszonego w metropolii wrocławskiej z racji 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej.
Jubileuszowe świętowanie obejmuje wiele wydarzeń o charakterze religijnym, naukowym i kulturalnym.
Kanonizowana w 1267 r. patronka Śląska stała się jedną z popularniejszych świętych Kościoła. Można mówić o fenomenie powszechności kultu księżnej, a co za tym idzie – rozpowszechnianiu wizerunków św. Jadwigi przede wszystkim na Śląsku, potem w Wielkopolsce, ale także w innych zakątkach Polski, jak również za granicą.
Rozprzestrzeniający się kult św. Jadwigi związany był z licznymi dziełami literackimi, a także plastycznymi.
Poświęcano jej (i poświęca się nadal) kościoły, wyobrażano ją w rzeźbach i obrazach, w dekoracjach ściennych czy w miniatorstwie.

W szóstej edycji trzebnickiego pleneru wzięło udział dwunastu artystów z Polski, Ukrainy i Armenii.
Należy zaznaczyć, że nie byli to amatorzy, ale artyści z dużym dorobkiem, laureaci wielu nagród i wyróżnień, profesorowie uczelni artystycznych, uczestnicy i organizatorzy wielu wystaw oraz plenerów krajowych i zagranicznych.
Owocem pleneru są nie tylko prace powstałe w trakcie jego trwania, ale także więzy przyjaźni i sympatii. Z perspektywy sześciu lat organizowania spotkań artystycznych mogę powiedzieć, że wzajemne relacje ludzkie są najcenniejsze dla artystów.
Sens piękna, o którym pisał Norwid, polega również na tym, że pozwala człowiekowi wyraźniej dostrzec dobro zawarte w jego wysiłkach, w jego trudzie i codziennej pracy. Pomocną rolę w integracji uczestników odegrało spotkanie autorskie, otwarte także dla wszystkich chętnych, w trakcie którego dzielili się swoimi pasjami, oraz wyjazdy do pięknych miejsc Dolnego Śląska. Na szlaku tegorocznych wycieczek był klasztor pocysterski w Lubiążu, zamek w Książu, kościół Pokoju i katedra w Świdnicy oraz Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów w Bagnie.

Wernisaż prac plenerowych

ZDJĘCIA KS. BOGDAN GIEMZA SDS

Kuratorami artystycznymi byli Janusz Łozowski i Stanisław Gnacek, nad całością przygotowań i przebiegiem trzebnickiego pleneru czuwał piszący te słowa. Z uznaniem trzeba powiedzieć o dobrej współpracy organizatorów, którymi były: Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Gmina Trzebnica, Hotel Trzebnica, dom zakonny Salwatorianów w Trzebnicy, parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy. Na słowa wdzięczności zasługuje właściciel i obsługa sklepu plastycznego „Vinci” w Trzebnicy.
Miłośnicy piękna będą mieli okazję podziwiać prace powstałe w czasie tegorocznego pleneru w ramach wystaw, które w najbliższych tygodniach są planowane w gmachu Urzędu Gminy Trzebnica, w zabytkowej sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy i w Hotelu Trzebnica. Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić do odwiedzenia Trzebnicy i zapowiadanych wystaw.

Anton Kovach przy pracy

ZDJĘCIA KS. BOGDAN GIEMZA SDS