ABECADŁO RODZINNE

Wdzięczność

ILUSTRACJA MWM

W słownikowej definicji wdzięczności przeczytamy, że jest to poczuwanie się do zobowiązań za doznane od kogoś dobro; chęć odwzajemnienia się; bycie wdzięcznym, miłym, uroczym.
Wielu psychologów od lat bada, dlaczego wdzięczność wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a w konsekwencji także na zdrowie. Dr Robert Emmons, psycholog, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, który całe swoje życie naukowe poświęcił właśnie wdzięczności, doszedł do następujących wniosków:
▸ Bycie wdzięcznym zwiększa nasze poczucie szczęścia – co najmniej o 25%.
▸ Wpływa na lepszy sen.
▸ Zwiększa naszą życiową energię.
▸ Obniża stres.
▸ Bycie wdzięcznym, zwłaszcza w trudnych sytuacjach, pozwala nam dużo lepiej poradzić sobie z nimi, obniżając tym samym szanse na depresję w wyniku ciężkich doświadczeń.
▸ Regularne praktykowanie wdzięczności buduje naszą psychologiczną siłę: psychologiczny system ochronny.
▸ Poprzez redukcję stresu, dobre samopoczucie, wzmacniamy nasz system odpornościowy.
▸ Praktykowanie wdzięczności wpływa na to, że więcej ćwiczymy i w lepszy sposób dbamy o swoje zdrowie – wiemy, że nie jest to pewnik dany nam raz na zawsze, więc chcemy zadbać o siebie jak najlepiej.

▸ Jesteśmy skłonni do wybaczania, więc nie trzymamy w sobie negatywnych emocji.
▸ Odczuwamy radość życia, tym samym jesteśmy bardziej empatyczni, budujemy zdrowe relacje z ludźmi, co jest dużo ważniejsze niż aspekty materialne.
W praktykowaniu wdzięczności nie chodzi o kolorowanie, sztuczne szczęście, wieczny uśmiech i odrzucanie negatywnych emocji i sytuacji, które są częścią naszego życia.
Chodzi o perspektywę i zracjonalizowanie: są rzeczy, za które możemy być wdzięczni mimo ciężkich doświadczeń.

Pięć sposobów praktykowania wdzięczności:
1. Prowadź dziennik wdzięczności: spisuj codziennie co najmniej 10 rzeczy, za które możesz być wdzięczna/y.
2. Praktykuj uważność. Skupiaj się na każdym momencie, na smaku, na tym, co widzisz, na tym, co odczuwasz.
Obudź wszystkie zmysły. Lubisz pić kawę? Następnym razem celebruj ją przez cały czas picia. Poczuj cierpki, intensywny smak. Jak gotujesz, bądź obecny podczas gotowania, zauważ smaki, zapachy, kolory twoich potraw; bądź obecny w rozmowie, w czasie, który spędzasz z rodziną.
3. Ćwicz przestawianie się na pozytywne tory. Jeśli zauważysz coś negatywnego, np. długa kolejka na poczcie, znajdź od razu pozytywny aspekt, np. fakt, że masz parę minut na poczytanie książki albo napisanie czułego SMS-a do żony/męża.
4. Komplementuj innych (przynajmniej jeden komplement dziennie) – bliskich w rodzinie zwłaszcza.
5. Jak znajdziesz się w trudnej sytuacji, nie pytaj „dlaczego ja”? Zapytaj, „czego mogę się nauczyć”? Nawet jeśli na początku jest trudno, zapytaj: „jaką lekcję mogę wyciągnąć, jak już emocje opadną?”
A jeśli naprawdę trudno Ci znaleźć w swoim życiu to, za co możesz być wdzięczny – dziękuj za to, że żyjesz. Bogu, rodzicom, dobrodziejom, wszystkim, których spotkałeś na swojej drodze. Ja dziękuję Ci za to, że jesteś i że zaglądasz na te strony! Jesteś potrzebny i ważny!

ALEKSANDRA ASZKIEŁOWICZ