ABP JÓZEF KUPNY

metropolita wrocławski

Czas dziękczynienia

Dobiega końca Rok Jadwiżański obchodzony nie tylko w archidiecezji wrocławskiej, ale także na całym Śląsku, w jego historycznych granicach. Dziękuję za wszystkie inicjatywy podjęte w tym czasie przez poszczególnych wiernych, wspólnoty parafialne czy też grupy i organizacje. Różnorodność tych dzieł pokazała, że św. Jadwiga jest dla nas ważna, a jej przykładne życie nadal nas inspiruje do dobrego. Szczególnie dziękuję mieszkańcom Trzebnicy za ich życzliwość okazywaną wszystkim przybywającym do grobu Świętej.
Jednocześnie serdecznie zapraszam na centralne obchody Roku Jadwiżańskiego, którymi będziemy się cieszyć w Trzebnicy 15 października. Niech będzie to czas dziękowania Panu Bogu za naszą Świętą Patronkę, która od wieków troszczy się o mieszkańców tej ziemi.
Pragnieniem moim jest, aby pozostał widoczny znak przypominający o św. Jadwidze – jej wierności Bogu i przykładzie życia chrześcijańskiego, a także obchodzonym jubileuszu.
Dlatego w 750-lecie kanonizacji księżnej Jadwigi ustanowiłem Medal Świętej Jadwigi Śląskiej. Jest to najwyższe odznaczenie, które w archidiecezji wrocławskiej będą mogły otrzymać osoby świeckie i konsekrowane, a także instytucje i osoby prawne.
W ten sposób chciałbym uhonorować wszystkich wyróżniających się na polu działalności charytatywnej, kulturalnej, katechetycznej, duszpasterskiej, ewangelizacyjnej, społecznej i aktywnie uczestniczących w życiu religijnym swoich wspólnot. Pragnę, by każdy, kto postępuje jak nasza Święta Patronka, poprzez odznaczenie medalem stał się dla środowiska, w którym funkcjonuje na co dzień, autentycznym znakiem służby Bogu na wzór księżnej Jadwigi.