KS JAN SIENKIEWICZ

Moczydlnica Klasztorna

Bóg mówi

To było wieczorem. Poszedłem wstawić auto do garażu. Po uruchomieniu silnika odezwało się radio: „Nie oddawaj duszy diabłu, Pan Bóg da ci za nią znacznie więcej!”. Okazało się, że w emitowanej audycji zaproszony gość opowiadał o napisie, jaki zobaczył na śmietniku wałbrzyskiego osiedla Podzamcze. To były przytoczone słowa.
Przypomniały mi się wówczas strofy Norwida: „Przez wszystko do mnie przemawiałeś, Panie, Przez ciemność burzy, grom i przez świtanie; Przez przyjacielską dłoń w zapasach z światem, Pochwałą wreszcie – ach! – nie Twoim kwiatem…” (C.K. Norwid, Modlitwa).
Przed nami wakacje, czas wypoczynku, wyjazdów, spotkań, zwiedzania. Wiemy, że podróże kształcą. Żeby jednak wykorzystać je w pełni, trzeba mieć szeroko otwarte oczy, bo Pan Bóg ze swoją mądrością potrafi przemawiać w najmniej spodziewanych momentach. Zachwyt nad pięknem przyrody, dziełami sztuki, zabytkami często przenosi nasze myśli do prawdziwego Źródła tych wartości – do Boga, od którego pochodzi wszelkie Dobro, Prawda i Piękno. Wypoczynek, w każdej postaci, prowadzi człowieka do odnowy, odzyskania sił, chęci, zapału, nadziei i sensu istnienia. Jest też bardzo potrzebny, bo każdy się męczy i szuka okazji do regeneracji. Oby w połączeniu z fizycznym relaksem udało nam się odnowić duchowo. Okazją ku temu są z pewnością specjalne wyjazdy rekolekcyjne i pielgrzymki, ale nawet „leniwe wczasy” w jakimś kurorcie mogą pomóc w odbudowaniu bliskich relacji z Bogiem, jeśli tylko tego zechcemy.
W ręku Pana Boga wszystko może się stać narzędziem ewangelizacji. Stacja radiowa ustawiona w moim samochodzie nie ma w nazwie katolicka. To zwykła rozgłośnia, w której nadawane są w większości polskie przeboje sprzed lat. Przyjemnie się słucha tych spokojnych melodii i tekstów, które mają sens…
Życzę wszystkim udanego wypoczynku, pogodnych wakacji i owocnego poszukiwania śladów Bożej obecności.