PIERWSZA ZŁOTA REGUŁA ŻYCIA WEDŁUG ŚW. HILDEGARDY

Piołun – gorzki smak radości

ALFREDA WALKOWSKA

Wiosna. Coraz dłuższe, słoneczne dni, coraz cieplej i bardziej zielono, a my zamiast radości, optymizmu i przypływu sił czujemy zmęczenie, apatię, senność, zniechęcenie, mamy kłopoty z koncentracją.
Ledwie wyszliśmy z zimowych infekcji, a już dopadło nas wiosenne osłabienie i chandra. W medycynie Hildegardy znajdziemy jeden skuteczny środek i na zimowy spadek formy, i na „wiosenne przesilenie” – kurację napojem z piołunu, a maj to według Świętej najlepszy czas na jej rozpoczęcie.
Piołun (bylica piołun, Artemisia absinthium), pospolita na terenie Polski roślina z rodziny astrowatych, naturalnie występuje w wielu rejonach półkuli północnej. Charakterystyczny gorzki smak uczynił z piołunu symbol goryczy i smutku. Taką symbolikę znajdziemy w Piśmie Świętym (np. Am 6, 12; Ap 8, 11), literaturze i tradycji ludowej. Wbrew tym negatywnym skojarzeniom Święta z Bingen w dziele Physica określiła piołun jako „niezwykle skuteczny i najlepiej radzący sobie ze wszystkimi stanami wyczerpania”, jako składnik wspomnianego wcześniej napoju potrafiący m.in. skutecznie podnieść nastrój: Uniwersalny środek
Gdy piołun jest świeży, rozetrzyj go i wyciśnij sok przez ściereczkę.
Później lekko zagotuj wino z miodem, wlej do niego sok, tak aby rzeczony sok w stosunku do wina i miodu przebił się pod względem smaku. Otrzymany napój pij zimny od maja do października co trzy dni na czczo.

Stłumi on w tobie ból nerek (czyli „chorobę boków”) i melancholię, rozjaśni twoje oczy, wzmocni serce, nie dopuści do osłabienia płuc, rozgrzeje żołądek, oczyści trzewia i zapewni dobre trawienie.
Należy podkreślić, że opisywanych leczniczych właściwości nie mają wysokoprocentowe alkohole na bazie piołunu, np. piołunówka czy absynt.
Piołunowe wino, poza wyraźnym podnoszeniem nastroju, wykazuje działanie przeciwskurczowe, chroni przed arteriosklerozą i zaburzeniami ukrwienia organów wewnętrznych: mózgu, serca, płuc, wątroby, żołądka, nerek i całego układu moczowego oraz narządów płciowych, usprawniając ich pracę. Gorzkie składniki tego uniwersalnego środka wzmagają wydzielanie śluzu i soków żołądkowych, poprawiając trawienie i ułatwiając wydalanie złogów niestrawionych pokarmów, dzięki czemu zapobiega on dolegliwościom żołądkowo-jelitowym, a także dnie moczanowej i reumatyzmowi.
Prowadzona od maja do października kuracja piołunowym napojem wzmacnia system odpornościowy. Działanie przeciwzapalne i mobilizujące siły obronne organizmu sprawia, że kuracja może być także polecana jako skutecznie przyspieszająca rekonwalescencję po przebytych chorobach.
Święta podaje też inne receptury na bazie piołunu pomocne w bólach głowy, dolegliwościach w klatce piersiowej przebiegających z kaszlem oraz w atakach artretyzmu.

Kto zaś cierpi z powodu bólu zęba i ropnia, skuteczne lekarstwo znajdzie w Hildegardowej recepturze wina z piołunem i werbeną.

NAPÓJ PIOŁUNOWY

Składniki:
▸ 40 ml soku z wiosennego piołunu
▸ 1 litr wina
▸ 150 g miodu kwiatowego

Przygotowanie:
Wino z miodem doprowadzić do wrzenia, gotować 2–3 min. Wlać sok piołunowy, szybko zestawić z ognia i przefiltrować. Przelać do sterylnych butelek.

Zastosowanie:
W okresie od maja do października zażywać „co trzeci dzień”, co w praktyce Hildegardowej oznacza następujący sposób:
▸ pierwszy dzień – 1 łyżkę (20 ml) przed śniadaniem,
▸ drugi dzień – przerwa,
▸ trzeci dzień – 1 łyżkę (20 ml) przed śniadaniem.
W razie potrzeby kurację można prowadzić przez cały rok.