PIERWSZA ZŁOTA REGUŁA ŻYCIA WEDŁUG ŚW. HILDEGARDY

Bertram – przyprawa, która przepędza chorobę

W całym stworzeniu, drzewach, roślinach, ptakach, zwierzętach…
są ukryte tajemnice Boże, których żaden człowiek nie może poznać, ani
zbadać, ani wynaleźć, ani doświadczyć, jeśli Bóg mu ich sam nie objawi.
LDO ŚW. HILDEGARDA Z BINGEN

Okres przedświąteczny i świąteczny to z założenia czas radosnego oczekiwania, pokoju i przyjemności przebywania z bliskimi.
W praktyce niejednokrotnie jest to czas gruntownych przedświątecznych porządków w ostatniej chwili, „gorączki zakupów” i spotkań w szerokim gronie rodzinnym w chwilach największego zmęczenia. Wszystko to bywa źródłem wzmożonego stresu i napięcia, pogorszenia samopoczucia, sięgamy więc po leki – od przeciwbólowych przez uspokajające po ułatwiające trawienie.
Łatwo ustrzec się przed tym, stosując zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Święta z Bingen wskazuje wiele dobroczynnie działających na człowieka roślin, które mają zastosowanie kulinarne.
Są to m.in. gałka muszkatołowa, cynamon, goździki, dyptam, hyzop, macierzanka, koperek i kmin rzymski, a poczesne miejsce wśród nich zajmuje – obok opisywanego już galgantu – bertram rzymski (Anacyclus pyrethrum – na zdjęciu). Św. Hildegarda oferuje wiele praktycznych metod przeciwdziałania skutkom nadmiernego stresu. Najbardziej uniwersalną – poza aktualną zawsze i we wszystkich dziedzinach życia radą praktykowania cnoty umiaru – jest włączenie do diety odpowiednich przypraw.
Ta dość niepozorna, podobna do rumianku roślina pochodząca z obszaru basenu Morza Śródziemnego ma właściwości, które pozwoliły św. Hildegardzie napisać o bertramie: „Spożywany przez zdrowego człowieka przynosi korzyść […] i zapewnia jasny umysł. […] przepędza z człowieka chorobę i zapobiega jej”.

Szczególnie korzystny okazuje się bertram na:
Wzmocnienie
Choremu, który pod względem fizycznym jest już prawie wykończony, pomaga odzyskać siły i nie pozostawia w nim niczego niestrawionego.
Artretyzm

[…] człowiek dręczony przez artretyzm powinien utłuc bertram i odpowiednio jedną trzecią tej ilości imbiru oraz trochę pieprzu, zjeść to na czczo i popić winem, a poczuje się lepiej.
Choroby opłucnej
Częste spożywanie [bertramu] przepędza także choroby opłucnej, przysparza człowiekowi czystych soków i rozjaśnia wzrok. Niezależnie od tego, z czym jest jedzony, czy to na sucho, czy w potrawie, jest pożyteczny […] wyciąga złe soki i przywraca zdrowie.
Wskazówki Hildegardy pozwoliły odkryć szczególne właściwości bertramu: wspomaganie przyswajania przez organizm witamin i składników odżywczych z pożywienia, wzmacnianie systemu nerwowego i jego ochronę przed toksynami, wspomaganie oczyszczania jelit.
Dzięki regularnemu spożywaniu bertramu jako przyprawy (wystarczą 1–3 szczypty kilka razy dziennie dodane do potraw, także gotowanych), wszystkie komórki organizmu są optymalnie zaopatrywane i chronione przed stanami niedoborów. Przy obniżonym nastroju następuje jego wyraźne polepszenie.
Bertram sprawdził się jako skuteczny środek leczący i wspomagający w przypadku chorób wyniszczających, jak choroby nowotworowe, cukrzyca, anemia czy AIDS i malaria, jak i w zaburzeniach trawienia i wchłaniania, w chorobach reumatycznych, bólach neuralgicznych, bólach zębów.

CIASTECZKA RADOŚCI

Składniki:
▸ 45 g gałki muszkatołowej zmielonej
▸ 45 g cynamonu zmielonego
▸ 10 g goździków zmielonych
▸ 1,5 kg mąki orkiszowej
▸ 300 g cukru trzcinowego
▸ 4 żółtka
▸ 2 całe jajka
▸ 375–500 g masła
▸ 300 g mielonych, słodkich migdałów
▸ sól, woda lub mleko

Przygotowanie:
Mąkę wysypać na stolnicę, dodać miękkie masło w kawałkach oraz pozostałe składniki i wszystko razem szybko zagnieść. Odstawić w zimne miejsce. Po 30 minutach ciasto rozwałkować na grubość ok. 2–3 mm i wykroić placuszki.
Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia piec w temperaturze ok. 180°C przez 20–25 minut.

Stosowanie:
Dorośli 4–5 sztuk dziennie, dzieci do 3 sztuk.

Doceniając rolę odpowiednich roślin stosowanych w formie przypraw, podaję przepis świętej z Bingen na orkiszowe ciasteczka wzmacniające nerwy.
Choć bertramu wśród składników nie ma, Hildegarda obiecuje: „Te herbatniki zabiorą całą gorycz z twojego serca i uspokoją twoje nerwy. Otworzą twoje serce na spokój. […] uczynią cię silnym i gotowym do działania”. Czego serdecznie Państwu życzę!

ALFREDA WALKOWSKA