Modlić się i służyć

Apostolstwo Modlitwy (AM) powstało we Francji w 1844 r.; jego twórcą był Francuz, Franciszek Gautrelet SJ; jest obecne w 90 krajach świata. W Polsce pierwsze ogniska AM działały od ok. 1867 r., jednak formalnie początek inicjatywy, to dopiero rok 1871, kiedy to zostały sformułowane pierwsze intencje, a rok później ukazał się jako jego organ „Posłaniec Serca Jezusowego”.

W naszej parafii Apostolstwo Modlitwy powstało w 1946 r. i było wówczas połączone z grupami Żywego Różańca. Pierwszym opiekunem duchowym był śp. o. Stefan Kuśmierz SJ. W 1949 r. władze komunistyczne zabroniły działalności organizacji, dalej mógł działać jedynie Żywy Różaniec. AM wznowiło działalność w naszej parafii dopiero w 1997 r.; jego opiekunem duchowym został wtedy o. Władysław Pietryka SJ. Przez kilka następnych lat prowadził nas i z nami się modlił o. Michał Bogusz SJ oraz inni ojcowie z naszej parafii. Obecnie już od wielu lat naszym ojcem duchowym jest o. Jan Ożóg SJ.

W latach wcześniejszych modliliśmy się w naszych domach prywatnych, ale ze względu na małe mieszkania i wysokie piętra zaczęliśmy się spotykać w kościele. AM jest grupą modlitewną i stowarzyszeniem religijnym, a nie ruchem charyzmatycznym. Naszym hasłem jest „Modlić się i służyć”, które to wyrosło na gruncie „Ćwiczeń duchownych” św. Ignacego Loyoli. Apostolstwem Modlitwy opiekują się jezuici. Trwamy w uwielbieniu Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest znakiem i symbolem duchowości AM. Generał jezuitów o. Adolfo Nicolás powiedział kiedyś, że AM jest drogą do świętości dla chrześcijan trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.

Odmawiając codziennie rano modlitwę ofiarowania i uczestnicząc w pełny sposób w Mszy św. służymy ludziom i modlimy się za grzeszników, aby wynagradzać Najświętszemu Sercu Pana Jezusa to wszystko, czym Je zasmucają i znieważają. Jeśli to możliwe, uczestniczymy w Mszy św. częściej niż raz w tygodniu. Odmawiamy również codziennie jedną dziesiątkę różańca w intencjach Ojca Świętego. Na spotkaniach Apostolstwa modlimy się w intencji Ojczyzny i świata, jak też w sprawach naszych i innych ludzi. Praktykujemy również wieczorem rachunek sumienia, a podczas modlitwy staramy się być pokorni. We wspólnocie cieszymy się sobą – że możemy się modlić i spotykać.

W Apostolstwie Modlitwy, oprócz trwania w grupie modlitewnej istnieje też możliwość indywidualnego należenia do organizacji, po spełnieniu odpowiednich warunków. Według zaleceń, na co dzień powinniśmy zwracać się do siebie per „siostro” czy „bracie”, ale najczęściej mówimy sobie po imieniu.

Nasze parafialne Apostolstwo liczy 16 osób. Można do nas należeć już od najmłodszych lat życia. Spotykamy się dwa razy w miesiącu, w poniedziałki – od 16.30 do 17.30. W I piątki miesiąca uczestniczymy w sposób pełny w Mszy św. i w późniejszej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Prawie wszyscy nasi członkowie należą do Żywego Różańca. W modlitwie różańcowej prosimy Matkę Bożą Niepokalaną o wstawiennictwo za naszym AM. Jak stwierdzono podczas spotkania dyrektorów Apostolstwa w Rzymie w 2015 r., głównym zadaniem członków AM jest w dzisiejszych czasach posługa duchowego pocieszania w świecie rozbitym przez smutek niewiary.

Patronami Apostolstwa Modlitwy są św. św. Franciszek Ksawery, Małgorzata Maria Alacoque, Klaudiusz Colombiére i Teresa od Dzieciątka Jezus. Dyrektorem generalnym AM na świecie jest generał jezuitów (obecnie o. Adolfo Nicolás SJ) reprezentowany przez Delegata Apostolstwa Modlitwy (aktualnie o. Frédéric Fornos SJ z Francji). Dyrektorem AM w Polsce jest obecnie o. Stanisław Groń SJ.

Oprócz ojca duchowego, o. Jana Ożoga, mamy w parafii świeckiego animatora prowadzącego modlitwę. Naszą animatorką przez kilka poprzednich lat była Iwona Paraskiewicz, która w 2002 r. wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych. Obecnie tę funkcję pełni Irena Han. Jako nasza przedstawicielka raz w roku uczestniczy w rekolekcjach dla animatorów AM w Polsce. Lektura miesięcznika „Posłaniec Serca Jezusowego”, redagowanego przez ojców jezuitów i kultywującego duchowość Apostolstwa Modlitwy, zalecana naszym członkom, pomaga nam w rozwoju duchowym oraz w krzewieniu nabożeństwa do Najśw. Serca Pana Jezusa. Wszystkich, którym bliska jest duchowość św. Ignacego Loyoli i pragnienie podnoszenia na duchu przez modlitwę wszystkich strapionych prosimy o zgłaszanie się do nas, by było nas coraz więcej dla uradowania wspólną modlitewną mobilizacją Serca Pana Jezusa przez Niepokalane Serce Maryi Panny. Szczęść Boże.

Parafianka Irena Sochacka
„Głos Pocieszenia”