Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa

Młodzi służą

W ostatnią sobotę sierpnia w dawnym klasztorze cystersów w Henrykowie już po raz siódmy odbyła się Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół. Jej współorganizacja jest największym przedsięwzięciem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej, a miesiące przygotowań znajdują swoją kulminację w Zjeździe Formacyjnym, który bezpośrednio poprzedza pielgrzymkę. W tym roku przybyło tam ponad 130 młodych ludzi, którzy pracowali później jako wolontariusze.

Często pada pytanie dlaczego właśnie młodzież. W zawołaniu KSM wspomniana jest służba Bogu i Ojczyźnie przez cnotę, naukę i pracę, jednak w trakcie roku szkolnego najłatwiej o te dwa pierwsze. Czas spędzony w Henrykowie pozwala formować się na wszystkie wymienione sposoby. Przebywając w opactwie już od czwartku, 25 sierpnia, kaesemowicze mieli czas na adorację i modlitwę liturgią godzin oraz udział w szkoleniach przygotowujących ich do sobotnich zadań. Jak w poprzednich latach sprawnie wykonali rozmaite prace, znajdując też czas na pełną radości integrację poprzez wspólne tańce i zabawy. Ich działaniom kierunek nadawały poranne Msze Święte, podczas których ksiądz Arkadiusz Krziżok, asystent diecezjalny KSM, po raz kolejny przypominał, że najważniejszą więzią jaką mamy budować jest nasza relacja z Bogiem. Eucharystią o świcie rozpoczął się dla wolontariuszy również dzień pielgrzymki, bo wielu z nich ze względu na przydzielone im zadania nie mogło wziąć udziału w liturgii razem z pielgrzymami.

W tym roku szczególnie zależało mi, aby być „aniołem”, opiekującym się grupą – opowiadała Natalia Adamczyk, która do Henrykowa przyjechała po raz drugi – Mogłam dzięki temu spędzić więcej czasu z niepełnosprawnymi, porozmawiać z nimi. Pewna pani, powiedziała mi wprost, że dopiero tu w Henrykowie poczuła, że częściowo ozdrowiała, bo zobaczyła innych ludzi, którzy mają większe problemy niż ona. Doceniła to, że ma jedynie kłopoty z nogami, doceniła swoją rodzinę.

W tegorocznej, VII Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych, udział wzięło blisko 1200 osób. Oficjalnie rozpoczęła ją Msza Święta pod przewodnictwem biskupa legnickiego Marka Mendyka, którego spotkania w Krzeszowie były wzorem dla tych w Henrykowie. W kazaniu zachęcał on, aby zaufać Słowu Bożemu, tak jak zrobiła to Maryja, bo wtedy jak on będziemy mogli zaśpiewać Panu hymn wdzięczności. Mamy tak jak ona być świadkami miłości, szczególnie niepełnosprawni, w których Bóg pozwala się widzieć i kochać.

fot. Adrian Tomczak

Spotkanie w Henrykowie to również piknik integracyjny, gdzie oprócz poczęstunku na pielgrzymów czeka również bogaty program artystyczny współtworzony przez nich samych. Liczne występy wokalne  były okazją do wspólnej zabawy, można było również obserwować pokaz walk rycerskich i tańców średniowiecznych, przyjrzeć się pozoracji akcji ratunkowej w wykonaniu Powiatowej Grupy Wsparcia Ratowniczego z Oławy oraz pokazowi tańca z flagami Teatru Westa, którego członkowie również brali udział z Zjeździe KSM-u.

Jestem bardzo zadowolony – opowiadał później Michał Brzezicki, dyrektor PON – Przyjechało wiele osób, w sobotę po zakończeniu od szefowej jednej z grup Apostolatu Zbawczego Cierpienia z podziękowaniami i stwierdzeniem, że czują się u nas jak w domu.

Pielgrzymka trwała jedynie kilka godzin, ale radość i poczucie wspólnoty to doświadczenia, które zostają na długo. Młodzi wolontariusze dużo dali od siebie, ale dużo też otrzymali – to spotkanie będą wspominali w najbliższych miesiącach i tak jak uczestnicy oczekują, aby za rok ponownie spędzić wspólnie czas.