dla dzieci

Kilka słów o odpoczynku

Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem.
(Księga Koheleta 3,1)

Wakacje, lato… to czas, za którym wszyscy tęsknimy.
Myślimy o tym, jak go spędzić, gdzie wyjechać – z rodzicami, na obóz albo kolonie, a może do dziadków… Często dorośli planują go dla swoich dzieci i dla siebie. Dla wszystkich ważne jest, by po całym roku nauki i pracy dobrze wypocząć. Wypoczynek jest potrzebny, żeby potem podjąć z ochotą swoje zwykłe zadania. Co jednak zrobić, by to był czas zyskany, a nie stracony?
Czy wiesz, że Bóg zostawił nam w Piśmie Świętym wskazówki co do odpoczynku? W Księdze Rodzaju czytamy, że sam Stwórca odpoczął po zakończeniu dzieła stworzenia (zob. Księga Rodzaju 2,2–3). A nawet pobłogosławił ten siódmy dzień i nazwał go świętym. To sugeruje, że i my powinniśmy regularnie przeznaczać jakiś czas na odpoczynek po dobrze wykonanej pracy. Na wszystko jest odpowiedni czas – zatem i na to, by zregenerować siły, dać swojemu organizmowi odbudować się po wysiłku.
Pan Jezus, będąc na ziemi, prowadził bardzo intensywne życie. Nauczał, uzdrawiał, wyjaśniał dodatkowo różne sprawy swoim uczniom – był naprawdę bardzo zajęty. Jednak nawet On odpoczywał i to samo zalecał swoim uczniom: Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco (Ewangelia wg św. Marka 6,31).
Nie ma więc wątpliwości, że odpoczynek jest dobry i ważny. Co zrobić, żeby rzeczywiście zapewniał odzyskanie sił, nie tylko fizycznych, ale i umysłowych, i duchowych?
Czy wystarczy wyjechać w piękne miejsce – nad morze, w góry – wyspać się i nic więcej nie robić? Czy taki bierny albo wręcz bezczynny odpoczynek nie znudzi ci się wcześniej czy później? I czy naprawdę „nicnierobienie” to dobry sposób spędzania czasu?
Zadbaj o czas letnich wakacji. Poproś rodziców, dziadków albo innych opiekunów, by pomogli ci zobaczyć, co jest potrzebne, co ulży w pracy twoim bliskim, co przyniesie korzyść tobie i innym. Wtedy i odpoczynek da ci więcej radości. Pomyśl również o tym, by aktywnie spędzać czas wypoczynku.
Na pewno lubisz jakiś sport – jazdę na rowerze, rolkach, grę w piłkę, może pływanie albo wędrówki po okolicy, w której przebywasz. Zachęć do tego rodziców lub rodzeństwo, a może kolegę czy koleżankę.

ILUSTRACJA ANNA GRYGLAS

Nie trzeba szukać czegoś nadzwyczajnego – wystarczy znaleźć kogoś, z kim będziesz dzielić swój czas. Rozmowa i zabawa w pięknym miejscu to świetne zajęcie.
Warto zauważyć, co cię otacza, pomyśleć, skąd się to wszystko wzięło. To budzi podziw i wdzięczność wobec Boga, który dał nam ten cudowny świat do zamieszkania, ale również wobec ludzi, dzięki którym tu właśnie jesteśmy.
I tych, których Bóg nam daje, stawia na naszych drogach – i wakacyjnych, i całorocznych.
Widząc piękno wokół siebie, możemy naprawdę odpocząć.
Nie dziwi nas wtedy to, co zapisał Psalmista: Odpocznij jedynie w Bogu, duszo moja, bo od Niego pochodzi moja nadzieja (Psalm 62,6).
Rzeczywiście, to sam Bóg dba o wszystko, co jest ci potrzebne. Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego.
Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć (Psalm 23,1–2).
Bóg przecież troszczy się o ciebie w każdej chwili. Nie zapominaj o Jego obecności w czasie wakacji. Przywitaj Go, kiedy się budzisz. Powiedz „dobranoc”, gdy się kładziesz wieczorem. Idź do Pana Jezusa czekającego na ciebie w tabernakulum, spotkaj się z Nim w czasie Mszy Świętej. To podstawa każdego dnia, także w wakacje. Z Nim na pewno będą udane.

EWA CZERWIŃSKA