Właściwie jeść i pić

czyli o pierwszej złotej regule życia według św. Hildegardy

Kasztan jest bardzo gorący, jednak ma w sobie mieszankę dużej siły
oddziaływania, która jest dodana do tego ciepła. Oznacza on zdolność
rozróżniania. Wszystko, co się na nim znajduje, jest pożyteczne.
Jego owoc również jest przydatny w zwalczaniu każdej choroby, jaka dotyka
człowieka.

PHYSICA, UZDRAWIAJĄCE DZIEŁO STWORZENIA, ŚW. HILDEGARDA Z BINGEN

Hildegardowy program zdrowia jest holistyczny. Jego celem jest zdrowie całego człowieka – oznaczające równowagę dwóch pierwiastków, dwóch przenikających się światów: duchowego i cielesnego.
W Hildegardowym skarbcu rośliny i „inne ukryte tajemnice Boże” zostały bardzo wyraźnie wskazane i opisane jako prowadzące do równowagi i zdrowia duszy i ciała.
KASZTANY JADALNE (Castanea sativa) rosną w krajach o ciepłym klimacie, występują w stanie dzikim, są też uprawiane. Hildegarda zaleca ich stosowanie jako produktu stuprocentowo przyswajalnego przez organizm człowieka, mającego walory odżywcze i lecznicze w następujących przypadkach:
Artretyzm. Człowiek, który jest połamany artretyzmem […], powinien ugotować w wodzie liście i łupiny tego owocu [kasztana], po czym często przygotowywać sobie z tą wodą kąpiel parową.
Dręczący go artretyzm ustąpi […].
Głowa. Człowiek, który pod wpływem suchości ma pusty mózg i dlatego zapada na choroby głowy, powinien ugotować w wodzie wewnętrzne pestki owoców tego drzewa […], jego mózg wzrośnie i napełni się, jego żyły wzmocnią się, i w ten sposób ból głowy ustanie.
Serce. Człowiek, który odczuwa dolegliwości serca, przez co nie działa ono ze swą [zwyczajową] siłą […], powinien często jeść te pestki na surowo, a [w ten sposób] niejako wlewa smalec do swojego serca. Dzięki temu serce poczyni postępy odnośnie do swojej siły […],

bowiem dobra siła oddziaływania [kasztanów] usuwa niedomagania serca i wzmacnia ten organ.
Wątroba
. Kto ma dolegliwości wątroby, ten powinien ostrożnie rozbić te pestki na proszek, po czym wsypać go do miodu.
Niech często spożywa ów proszek z tym miodem, a jego wątroba wyzdrowieje […].
Śledziona. […] śledziona rozgrzeje się i będzie dążyć do postępującego zdrowia, bowiem dobre ciepło [kasztanów] pobudzone ciepłem ognia ogranicza ów ból.
Żołądek. Kto odczuwa bóle żołądka, […] oczyści swój żołądek oraz rozgrzeje go i wzmocni.
Kasztany jadalne pozwalają utrzymać zdrowie ciała, dobry stan funkcjonowania poszczególnych organów, pomagają smutek zamienić w radość, niemoc, ból w siłę i ciepło.
W owocach kasztanów znajdują się garbniki i bioflawonoidy oraz aminokwas GABA, niezbędny w przewodnictwie nerwowym oraz jako element budulcowy komórki nerwowej.
Regenerują wątrobę, śledzionę, trzustkę; wzmacniają serce i mózg.
Są polecane w przypadku białaczki, choroby Alzheimera, także w przypadku zapobiegania tym chorobom, poprawiają pamięć, wzmacniają system nerwowy. Można jeść kasztany upieczone lub ugotowane, także w postaci surowej, np. jako mąka kasztanowa.
Możemy przygotowywać z kasztanów potrawy, ale możemy dodawać je jako element wzbogacający do innych potraw.

ALFREDA WALKOWSKA

MIÓD Z KASZTANAMI
JADALNYMI

Składniki:
5 łyżek miodu
3 łyżki mąki kasztanowej

Przygotowanie:
Miód powoli rozgrzać, nie gotować, zebrać szum (jeśli się pojawi), przelać do słoiczka, dodać mąkę kasztanową i wymieszać.
W przypadku bólów wątroby, również zdiagnozowanych schorzeń wątroby, np. nowotworów, marskości, spożywać 2 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Można też wykorzystywać drewno kasztana jadalnego jako element „zabawkę” w ćwiczeniach z dziećmi czy też w rehabilitacji osób chorych. Także w saunie zastosowany wyciąg z kasztana jadalnego wpływa dobrze na poprawę stanu zdrowia, szczególnie przyczynia się do lepszej pracy nerek.