Wystarczy chcieć…

Parafialny Zespół Caritas Marcinkowice

Niosą pomoc wszystkim potrzebującym w parafii. Nikogo nie pozostawią sam na sam ze swoimi kłopotami. A motywują ich słowa św. Jana Pawła II: Zbyt często życie ludzkie rozpoczyna się i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei.

ZARZĄD PZC

Marcinkowice

Festyn parafialny „Pożegnanie Lata 2015”

ZDJĘCIA Z ARCHIWUM PZC

Parafialny Zespół Caritas Marcinkowice istnieje od 5 czerwca 2014 r.
Swoją działalnością obejmuje mieszkańców miejscowości: Marcinkowice, Jankowice, Lizawice, Sobocisko, Jarosławice, Zabardowice, Teodorów i Stanowice (część zachodnia) należących do parafii św. Marcina. Bodźcem do podjęcia tej działalności stały się słowa św. Jana Pawła II: „Zbyt często życie ludzkie rozpoczyna się i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei”. A my, strumieniem światła i nadziei, chcemy rozpromienić szarość codzienności, która nas otacza. Zdobyte zaufanie lokalnej społeczności pozwala na aktywne działanie Parafialnego Zespołu Caritas Marcinkowice. Pomoc niesiemy wszystkim potrzebującym w parafii.

Każdy, kto zgłosi się do nas, nie jest pozostawiany sam ze swoimi kłopotami. Osobom chorym, bezdomnym, bezrobotnym podajemy pomocną dłoń. Z Parafialnym Zespołem Caritas współpracuje kilku lokalnych pracodawców, na których zawsze możemy liczyć i którzy jeszcze nigdy nie odmówili nam pomocy. W naszą działalność bardzo aktywnie angażują się władze sołeckie i samorządowe, które zawsze życzliwym okiem spoglądają w naszą stronę. Najważniejszą grupą, dzięki której możemy przekazywać pomoc osobom potrzebującym, są wrażliwi i hojni mieszkańcy naszej społeczności, którzy swoim przysłowiowym „groszem” lub „kawałkiem chleba” dzielą się z bliźnim. Tworząc łańcuszek osób niosących pomoc bezinteresownie, powstaje wielkie dzieło miłosierdzia.

Młodzież z wolontariatu PZC
podczas „Dożynek Sobocisko 2014”

Wolontariat PZC. Akcja „Podziel się
sercem”

Superdrużyna PZC.
„Dożynki Sobocisko 2014”

Bezcenny wolontariat oferuje
w namiocie lody i gofry

Parafialny Zespół Caritas Marcinkowice, choć istnieje od niedawna, może pochwalić się młodzieżowym wolontariatem, który skupia piętnaście osób w wieku gimnazjalnym i licealnym. Młodzież aktywnie angażuje się, pomagając przy organizacji np. wakacji dla dzieci, imprez okolicznościowych, a także zbiórek charytatywnych.
Każdego roku organizujemy spotkanie ze św. Mikołajem – w 2015 r. uczestniczyło aż 180 dzieci. Przeprowadzamy zbiórki żywności podczas rekolekcji adwentowych i wielkopostnych.

Rozdzielamy ją później wśród tych, którzy takiego wsparcia potrzebują, żeby czas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy był dla nich wolny od trosk, jakie dokuczają im na co dzień. Wakacje ze św. Marcinem na terenie przykościelnym – to gry, zabawy, do których zapraszamy dzieci.
Malowanie plakatu przedstawiającego naszego Patrona, kolorowanie kostki na chodnikach wokół kościoła to zajęcia angażujące i dzieci, i ich rodziców.
Otwarty kościół zachęca do zapoznania się z jego architekturą i zaglądnięcia w takie zakamarki, do których zazwyczaj dostępu nie ma. Jest to też doskonała okazja do poznania historii życia św. Marcina.

Ozdoby wielkanocne,
dzieło pani Beaty Kropskiej

Św. Mikołaj wywołał uśmiech na 180 buziach, grudzień 2015 r.

Wakacje ze św. Marcinem, gra
w megachińczyka, lipiec 2015 r.

Sielsko-anielsko i wiedza o św.
Marcinie sama wchodzi do głowy

Festyn parafialny „Pożegnanie Lata” to organizacyjnie największe wydarzenie w naszym kalendarzu. Pokazy nieustraszonych strażaków z OSP w Sobocisku zawsze wywołują duże wrażenie na widzach.
Mistrzowie kulinarni dbają, żeby przepyszna grochówka i dania z grilla pozwoliły zachować siły na dłuuugą zabawę taneczną. Panie z Klubu Seniora „Magnolia” niezastąpione są przy stoisku z lodami i goframi. Uzyskane podczas festynu pieniądze przeznaczane są na paczki mikołajkowe. Zbiórka artykułów szkolnych na wyprawki dla wszystkich dzieci potrzebujących z naszej parafii – to kolejna chwila, kiedy otwierają się serca (i portfele) na tych, którym wiedzie się troszeczkę gorzej.

W wirze akcji, aktywności i biegania przychodzi również moment wyhamowania i modlitewnego skupienia… Droga Krzyżowa Plenerowa, w którą zaangażowane są wszystkie miejscowości należące do parafii. Zapraszamy parafian na wycieczki i pielgrzymki, rozwijając tym samym naszą pobożność w polskich sanktuariach.
Nie zapominamy również, że zdrowy duch znajdzie miejsce w zdrowym ciele, stąd też dwa razy w roku organizujemy spływy kajakowe przy współpracy z klubem kajakowym.
Nasi Seniorzy mile wspominają czas spędzony w Łebie w ośrodku Archidiecezjalnej Caritas. Nie jest to jedyna oferta, którą składamy dla osób w wieku 50+.