ABECADŁO RODZINNE

Fundament

ALEKSANDRA ASZKIEŁOWICZ

ILUSTRACJA MWM

Dobre relacje rodzinne to sprawa ważna dla wszystkich. Nie zawsze jednak nasze relacje są takie, jak byśmy chcieli. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co w relacjach rodzinnych jest ważne i na jakich fundamentach je budować?

Oto siedem fundamentów
dobrych relacji rodzinnych:

Pierwszy fundament to: Wspólne bycie ze sobą.
W gąszczu codziennych spraw często brakuje nam czasu na chwilę zwykłej rozmowy, powiedzenie innemu członkowi rodziny czegoś miłego, wspólne obejrzenie filmu itp. Czas spędzony z małżonkiem, dziećmi lub rodzicami to bezcenne chwile, o które warto zabiegać i wcale nie trzeba ich specjalnie organizować: wystarczy być.
Drugi fundament to: Wzajemne poznawanie się.
Z członkami naszej rodziny znamy się od lat, często nawet od urodzenia, ale czy na pewno ich znamy? Czy wiemy, o czym marzą, jakie prezenty chcieliby dostać, co uważają za swoje życiowe sukcesy i porażki? Zapewne nie znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania, a przecież spędzamy ze sobą tak dużo czasu…
Trzeci fundament to: Wspólne zasady.
Każda dobrze zorganizowana grupa powinna mieć swoje zasady. W naszych rodzinach panuje wiele zasad: niektóre są oczywiste, a z niektórych z nich nawet czasami nie zdajemy sobie sprawy – obowiązują, ale nie są wypowiedziane.

Czasami bywa też tak, że niektóre obszary naszego wspólnego życia są nieuregulowane, a przecież może warto byłoby ograniczyć oglądanie telewizji, nawet jeśli pomyślałeś o tym dopiero po przeczytaniu tego zdania…
Czwarty fundament to: Więź małżeńska.
Pewnie niektórzy powiedzą, że więź małżeńska powinna być pierwszym fundamentem scalającym rodzinę.
Tak na pewno jest, ale przecież nie da się zbudować tej więzi, kiedy dziewczyna i chłopak, potem narzeczony i narzeczona, a w końcu mąż i żona nie będą spędzać ze sobą czasu, nie poznają się i wreszcie nie postanowią żyć według wspólnych zasad. Oczywiście o tę więź należy dbać i ją rozwijać.
Piąty fundament to: Wzajemna miłość w czynach.
Kochać to znaczy żyć dla innych, pomagać, troszczyć się, zabiegać o dobro innych. To obowiązek, ale też przywilej każdego z nas. Każdy z nas ma potrzebę nie tylko bycia kochanym, ale właśnie kochania innych i to kochania konkretnego, w konkretnych czynach…
Szósty fundament to: Wspólny cel.
Czy kiedyś zastanawialiście się nad tym, czy Wasza rodzina ma jakiś cel? Czy tym celem jest tylko wzajemne zaspokajanie potrzeb? Czy może jest coś więcej? Coś, czego ani ja, ani Ty sam(a) nie jesteś w stanie zrobić?
Siódmy fundament to: Prawdziwy Skarb.
Ten Skarb każdy z nas powinien odkryć samodzielnie.