Uczynki miłosierdzia, cz. 2

Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas Jubileuszu
uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Będzie to
sposobem na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu
ubóstwa, a także umożliwi nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii,
gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia.
FRANCISZEK, BULLA MISERICORDIAE VULTUS, 15

KS. ALEKSANDER RADECKI

Wrocław

Aż 1/3 mieszkańców Ziemi ma problemy z dostępem
do wody. Na zdjęciu: Syria, droga do Palmiry

HENRYK PRZONDZIONO/FOTO GOŚĆ

Drugi uczynek miłosierny
względem ciała:
potum sitientibus praebere
= spragnionych napoić

Gdy Pan Jezus rozsyłał Dwunastu, by idąc do Izraelitów, głosili im Dobrą Nowinę, jasno powiedział: Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody (Mt 10,42).
Czy jest coś bardziej oczywistego i coś prostszego niż napojenie spragnionego człowieka? Czy do takiej usługi potrzeba szczególnej zachęty i miałaby ona aż takie znaczenie w dniu Sądu Ostatecznego?
Można przypuszczać, że z wodą jest podobnie jak np. ze zdrowiem: dopóki są – trudno sobie nawet wyobrazić, że tej wody czy zdrowia mogłoby zabraknąć! Wiedząc, że na naszej planecie są ogromne obszary dotknięte suszą i że 1/3 mieszkańców Ziemi ma problemy z dostępem do wody i odpowiednich warunków sanitarnych – bezwzględnym nakazem sprawiedliwości powinna być wdzięczność Panu Bogu i ludziom za ten nieoceniony „niebieski” skarb, a także ogromna troska o poszanowanie tego nieodzownego dla wszelkiego życia surowca naturalnego.
Ojciec Święty Franciszek w encyklice Laudato si’ przypomniał, że woda pitna jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ jest niezbędna do życia człowieka, a jej jakość wpływa na nasze zdrowie. Stwierdził też, że obecnie w wielu miejscach popyt na wodę przewyższa jej zrównoważoną podaż, co grozi poważnymi konsekwencjami. Niedostatek wody dotyka szczególnie mieszkańców Afryki, gdzie duża część ludności nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej lub cierpi z powodu suszy utrudniającej produkcję pożywienia.
Warstwy wodonośne w wielu miejscach świata są zagrożone przez niektóre działania wydobywcze, rolnicze i przemysłowe, ale także detergenty i środki chemiczne spływające do rzek, jezior i mórz.
Kolejnym zagrożeniem wskazywanym przez Ojca Świętego jest skłonność do prywatyzacji zasobów wód: woda traktowana jest jak towar podporządkowany prawom rynku. Tymczasem dostęp do bezpiecznej wody pitnej jest istotnym, fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka. Odmawianie ludziom dostępu do wody jest więc odmawianiem im prawa do godnego życia! Niedobór wody powoduje wzrost kosztów żywności i innych produktów wymagających jej użycia, a kontrola wody przez wielkie światowe korporacje może stać się głównym źródłem konfliktów w naszym wieku (zob. LS, 28–31).
Niestety: przewidywania ekspertów co do naszej przyszłości w kwestii wody nie napawają optymizmem.
A gdy dowiadujemy się, że w cywilizowanych (podobno) krajach odmawia się podawania wody osobom chorym i umierającym…
Czy będą mieli co pić ci, którzy przyjdą po nas zamieszkiwać Ziemię?

Drugi uczynek miłosierny
względem ducha:
ignorantes instruere
= nieumiejętnych pouczać

Kim byłby dziś każdy z nas, gdyby nie rodzice, nauczyciele, niezliczeni instruktorzy i mistrzowie dzielący się swoją wiedzą i umiejętnościami? Apostoł pyta: Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał (1 Kor 4,7). A po co otrzymujemy wszelkie dary? Aby się nimi dzielić z bliźnimi na miarę ich potrzeb i naszych możliwości!
Najważniejszymi dla nas są jednak ci, którzy przekazali i przekazują nam skarb wiary i uczą zasad chrześcijańskiego życia. Do miłosiernego pouczania nieumiejętnych w dziedzinie życia chrześcijańskiego wezwany jest każdy ochrzczony.
Ewangelizatorzy zawsze musieli i nadal muszą liczyć się z rzeczywistością, jaka ich otacza: geopolityka, kultura, specyfika środowisk, do których ma dotrzeć Dobra Nowina, zrozumiały dla danego pokolenia (wieku, poziomu intelektualnego słuchaczy) język itd. Oczekiwał takiej postawy Pan Jezus, ucząc: Nie wlewa się […] młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują. Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje (Mt 9,17).
„Nie możemy być spokojni, gdy miliony naszych braci i sióstr, tak jak my odkupionych drogocenną krwią Chrystusa, żyją nieświadomi Bożej miłości” (RM, 8) – oto wypowiedź naszego świętego Rodaka z Wadowic. A u jego następcy na Stolicy Piotrowej czytamy: „Dlatego poszukujemy […] nowej ewangelizacji, zdolnej dotrzeć do świata, nieobjętego ewangelizacją «klasyczną». […] Ewangelia jest przeznaczona dla wszystkich, a nie tylko dla zamkniętego kręgu ludzi, mamy zatem obowiązek szukać nowych dróg, by dotrzeć z nią do wszystkich” (Joseph Ratzinger, konferencja do katechetów i nauczycieli religii, Rzym, 9–10 XII 2000 r.).
Policz: ilu znasz ludzi, którzy odwrócili się od Jezusa i stylu życia chrześcijańskiego, choć formalnie na mocy chrztu św. należą do Kościoła? Właśnie dlatego, aby poznali Prawdę, „powinniśmy wzbudzić w sobie płomiennego ducha św. Pawła, który wołał: «Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii» (1 Kor 9,16)” – to także słowa św. Jana Pawła II (NMI, 40).
Verba docent, exempla trahunt! = słowa pouczają, przykłady pociągają. Warto na nowo sobie uświadomić, że najchętniej słuchamy takich nauczycieli, którzy są jednocześnie świadkami głoszonej przez siebie nauki. Bł. Matka Teresa z Kalkuty na pytanie dziennikarza: jak dziś mówić ludziom o Jezusie? dała zaskakującą odpowiedź: „Nic nie mów o Jezusie – chyba że pytają. Ale tak żyj, aby pytali!”

CO MOŻESZ KONKRETNIE ZROBIĆ?

  1. Dziękować Panu Bogu i uwielbiać Go za skarb, jakim jest woda.
  2. We własnym zakresie minimalizować zużycie wody – oszczędzać: usuwać usterki w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, nawet zainstalować liczniki wody na domowych kranach i prysznicach, dowartościować zbieranie wody deszczowej itp.
  3. Uczyć postawy oszczędzania wody i innych surowców naturalnych oraz zabezpieczać środowisko naturalne przed zanieczyszczeniami.
  4. Wspierać budowę studni i wodociągów w krajach, które cierpią niedobór wody.
  5. Spowiadać się z marnowania wody i egoistycznego jej używania – bo takie postawy są grzechem!

CO MOŻESZ KONKRETNIE ZROBIĆ?

  1. Okazywać wdzięczność i pomoc tym, którzy dbali i dbają o nasz wszechstronny rozwój duchowy, moralny, intelektualny.
  2. Pielęgnować i pomnażać wszelkie posiadane dobra duchowe i wiedzę, dzieląc się nimi dla dobra wspólnego.
  3. Dzielić się z bliźnimi skarbem wiary przez czytelny styl swojego chrześcijańskiego życia.
  4. Chronić osoby, które nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania, aby nie zostały skrzywdzone czy wykorzystane z powodu ich ignorancji w różnych dziedzinach życia.
  5. Nieustannie przyzywać pomocy Ducha Świętego, „Dawcy darów mnogich”, który jest w nas Sprawcą i chcenia, i działania.

NADZWYCZAJNY
JUBILEUSZ MIŁOSIERDZIA
Kalendarium:
WTOREK 2 LUTEGO
Święto Ofiarowania Pańskiego
Jubileusz Życia Konsekrowanego
oraz zakończenie Roku Życia Konsekrowanego.

ŚRODA 10 LUTEGO
Środa Popielcowa
Rozesłanie Misjonarzy Miłosierdzia
– Bazylika św. Piotra w Rzymie.
PONIEDZIAŁEK 22 LUTEGO
Święto Katedry św. Piotra
Jubileusz Kurii Rzymskiej.