Nowe szkoły katolickie na Ołbinie

JANUSZ KACZOROWSKI

Ks. Jerzy Babiak

ZDJĘCIE WWW.SALEZ-WROC.PL

Janusz Kaczorowski: – Co to takiego Zespół Szkół Salezjańskich na Ołbinie?
Ks. Jerzy Babiak: – Zespół Szkół Salezjańskich na Ołbinie to nowe dzieło salezjanów, które zostanie otwarte we Wrocławiu 1 września 2016 r. w budynku, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawa nr 107. W jego skład wejdzie salezjańskie przedszkole, a także salezjańska szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum. Wszystkie te jednostki będą miały charakter publiczny, tak więc będzie można do nich nieodpłatnie zapisać dzieci bądź młodzież zarówno z całego Wrocławia, jak i z innych części województwa dolnośląskiego.
Jak narodził się pomysł stworzenia takiego zespołu szkół? Czy jest on naprawdę potrzebny naszemu miastu?
Wszystkim kieruje Boża Opatrzność i tutaj na pierwszym miejscu należy upatrywać Inspiratora i Budowniczego tego dzieła. Idea stworzenia tak szerokiego i kompleksowego dzieła wychowawczego dla rodzin katolickich we Wrocławiu to pomysł, który jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby wrocławskiego środowiska.
Wiemy, że nasze miasto uchodzi w Polsce za jedno z niewielu, które posiada tak mało szkół katolickich. Potrzeba jest zatem wręcz paląca.
Zespół Szkół Salezjańskich na Ołbinie: szkoła taka sama jak wszystkie czy zupełnie inna?
Z jednej strony taka sama, a z drugiej właśnie zupełnie inna, bo podstawa programowa będzie zgodna z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale będzie to szkoła, w której na pierwszym miejscu zwrócimy uwagę na wychowanie. Mam na myśli wychowanie katolickie, ale najpierw obywatelskie, prospołeczne. Stąd też pomysł jednej szkoły od przedszkola do liceum, aby rzeczywiście formacja i edukacja nie były podzielone i aby znajdowały swoją kontynuację.

Przyznam, że przedsięwzięcie wydaje się bardzo ambitne. Co w związku z tworzeniem Zespołu Szkół Salezjańskich na Ołbinie najbardziej cieszy, a co budzi największe obawy?
Najbardziej raduje to, że po przeszło piętnastu latach istnienia Liceum Salezjańskie znalazło siedzibę. Ale także cieszy to, że nasza współpraca z Urzędem Miasta, z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem układa się w sposób tak bardzo rzeczowy oraz że rozumiemy potrzeby wychowania i edukacji katolickiej w sposób podobny. Co budzi największe obawy? Jako ludzie wierzący nie żyjemy obawami i wiemy, że z pomocą Łaski Bożej jesteśmy w stanie pokonać największe przeszkody. Jeśli jest to dzieło Boże, to Pan Bóg będzie się troszczył o jego powstanie, trwanie i rozwój.
Kto może zostać uczniem Zespołu Szkół Salezjańskich?
Zapraszamy do Zespołu Szkół Salezjańskich każdego, kto chciałby skorzystać z oparcia, jakie daje katolicki, salezjański program wychowawczy zbudowany na wartościach ewangelicznych, który oprócz edukacji i wychowania także formuje do wiary. Oczywiście wymagania przy naborze na kolejnych etapach nauki będą inne, coraz bardziej konkretne i precyzyjne. O terminach naborów będziemy informowali na naszej stronie internetowej www.salez-wroc.pl. W marcu rozpoczniemy rekrutację do przedszkola, a następne miesiące to rekrutacja do szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum salezjańskiego.
Kim będzie absolwent Zespołu Szkół Salezjańskich?
Współczesny świat, Polska i Kościół bardzo potrzebują, jak nigdy dotąd, ludzi o szerokich kompetencjach, ludzi pokoju, wiary i miłości. Mam nadzieję, że nasze szkoły przygotują obywateli i chrześcijan na miarę XXI wieku.