Złote reguły życia

według św. Hildegardy

W samym centrum wszechświata umiejscowił Bóg człowieka, jako najważniejsze ze
stworzeń. Swoją postawą jest on wprawdzie niewielki, ale siłą swojej duszy potężny.
Jego głowa jest zwrócona do góry, a stopy oparte są pewnie na twardym podłożu.
Ma on moc wprawiać w ruch tak to, co w dole, jak i to, co w górze. Ze względu na siłę
swojego wnętrza jest w stanie zrealizować każde dzieło.

HILDEGARDA Z BINGEN,
Liber divinorum operum

Człowiek z natury swojej ma pragnienie przeżywania życia szczęśliwie, w pokoju i zdrowiu – pragnie życia w harmonii. Dla swojego dobra i jego realizacji potrzebuje rzeczywistości bezpiecznej i wyraźnie określonej, aby możliwe było poznawanie, odczytywanie i działanie – aby możliwe było życie. Potrafi sprawić nowe, naprawiać, co już stare, ale kiedyś przecież dobre i owocne, i wciąż dobra poszukuje, bo jest rozumny i twórczy. W tym rozumnym życiu człowieka bardzo przydatne stają się drogowskazy.
Takim bezpiecznym drogowskazem jest osoba i dzieło św. Hildegardy z Bingen, średniowiecznej benedyktynki, już za życia nazywanej Teutońską Prorokinią, która w październiku 2012 roku została nam dana przez Kościół jako doktor Kościoła. Św. Jan Paweł II mówił o niej: „bogato obdarowana szczególnymi niebiańskimi darami, mądrze przenikała tajemnice teologii, medycyny, muzyki i innych sztuk”, a papież Benedykt XVI zauważał: „w bardzo aktualny sposób przemawia dzisiaj również do nas jej odważna umiejętność rozeznawania znaków czasu”.

Wizerunek św. Hildegardy z Bingen
POLSKIE CENTRUM ŚW. HILDEGARDY

Jej monumentalne dzieła z zakresu teologii, kosmologii, przyrodoznawstwa i medycyny wyjaśniają i pomagają zrozumieć wielkie tajemnice Boga, ale też ukryte tajemnice każdego stworzenia.
Św. Hildegarda czyni to, używając słów pełnych symbolizmu, a także swoistych przypowieści, by przekaz stał się czytelny i zrozumiały. Można powiedzieć, że wykłada nam program do zastosowania w codziennym życiu.
Dziś ten program jest równie aktualny jak kiedyś, bo opiera się na prawdach niezmiennych.

Ideał życia w równowadze, przy zastosowaniu discretio (umiaru) i indywidualnej miary w realizacji drogi swojego powołania, z Hildegardowymi podpowiedziami, które są na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas, naprawdę staje się możliwy.
W kolejnych odcinkach cyklu będę Państwu przybliżać praktyczne kwestie związane z wprowadzaniem złotych reguł do swojego życia, przedstawiać Hildegardowe receptury mające na celu uzdrowienie i wzmocnienie ciała i duszy oraz proponować praktyczne rowiązania problemów pojawiających się na drodze do przywrócenia stanu harmonii.

ALFREDA WALKOWSKA

Tzw. złote reguły życia według średniowiecznej świętej dla współczesnego człowieka mogą być propozycją uporządkowania i powrotu do utraconej harmonii. Oto one:

1. Właściwie jeść i pić.
2. Czerpać energię życiową z czterech żywiołów świata.
3. Przestrzegać rozsądnej równowagi między ruchem i spokojem, czyli pracą i odpoczynkiem.
4. Odnaleźć naturalny rytm snu i czuwania jako równoważących się sił.
5. Praktykować sztukę wydalania soków powodujących choroby.
6. Podtrzymywać uzdrawiające siły duchowe.