ABP JÓZEF KUPNY

metropolita wrocławski

Rok Jubileuszowy czasem łaski i odnowy duchowej

Wielką intuicją św. Jana Pawła II nazwał papież Franciszek ogłoszenie całemu światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. Ojciec Święty przypomniał przy tym słowa naszego Wielkiego Rodaka, który w homilii podczas kanonizacji św. Faustyny podkreślił, że przesłanie Jezusa sytuuje się pomiędzy dwiema wojnami światowymi i jest związane z historią XX wieku. Patrząc zaś w przyszłość, św. Jan Paweł II mówił: „Co przyniosą nam lata, które są przed nami? Jaka będzie przyszłość człowieka na ziemi?
Nie dane nam jest ją poznać. Pomimo to jest pewne, że obok nowego postępu nie zabraknie, niestety, bolesnych doświadczeń. Ale światło Bożego Miłosierdzia, które Pan zechciał jakby powierzyć na nowo światu poprzez charyzmat siostry Faustyny, będzie oświecać drogę ludzi w trzecim tysiącleciu”.
Z perspektywy czasu widzimy, że słowa te były prorocze. Nikt nie jest wolny od różnych bolesnych doświadczeń. Takowe dotykają naszych rodzin, Kościoła, narodu i ludzkości na całym świecie. Tym bardziej z wielką radością otwieramy także w naszej diecezji Rok Jubileuszowy, poświęcony Bożemu Miłosierdziu. Przeżyjmy go jako czas szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej. Odkryjmy na nowo Boga pełnego radości z nawrócenia każdego człowieka, wychodzącego na spotkanie grzesznika, podającego mu rękę i leczącego z grzechów.
W końcu sami uczyńmy miłosierdzie i przebaczenie braciom i siostrom treścią naszego życia.